Zobi

6 iemesli neatlikt trūkstoša zoba aizvietošanu

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Zaudēts zobs... Teiksi – nu un? Ja vien tie nav priekšējie zobi, kas piedalās smaida veidošanā, cilvēki bieži vien nesteidzas atjaunot zaudēto zobu vai zobus, jo nesaskata tam nepieciešamību. 

Šajā rakstā kopā ar mūsu smaida ekspertiem atklāsim Tev 6 galvenos iemeslus, kāpēc labāk nevilcināties ar zaudēta zoba vai zobu atjaunošanu, lai aiztaupītu sev raizes un sarežģījumus nākotnē.

#1. Estētika

Smaida un sejas estētikas problēmas ir cieši saistītas ar pašnovērtējumu un var radīt papildu stresu ikdienā. Smaids ir viena no pirmajām lietām, ko apkārtējie Tevī pamana. Veselīgs smaids vairo pievilcību, padara vieglāku komunikāciju un liek ceļu uz panākumiem ne tikai privātajā, bet arī profesionālajā sfērā, bet nesakopts smaids rada gluži pretēju efektu. Viena vai vairāku priekšzobu zaudēšana var nopietni ietekmēt smaida estētiku, līdz ar to pazeminot pašpārliecību un ietekmējot dzīves kvalitāti.

Ņem vērā, ka skaisti, balti zobi ir ne tikai neatņemama smaida sastāvdaļa, bet arī nozīmīgs faktors sejas formas un mīmikas veidošanā. Zobu iztrūkums var radīt sejas deformāciju un mainīt sejas izteiksmi, piemēram, ja priekšpusē trūkst kāds zobs, lūpas iekrītas, lūpu kaktiņi noslīd uz leju un grumbas padziļinās, vizuāli padarot cilvēku skumjāku un pat par vairākiem gadiem vecāku. 

#2. Košļāšanas funkcija 

Zaudējot vienu vai vairākus zobus, esošajiem zobiem palielinās slodze, un nereti ēdienu vairs nevar kārtīgi sakošļāt, tādējādi tiek apgrūtināta gremošanas trakta darbība un pilnvērtīga uzturvielu un vitamīnu uzsūkšanās organismā. Iespējams, cilvēks sāk izvairīties no saviem iemīļotajiem pārtikas produktiem, kas ir cieti vai grūti sakošļājami, piemēram, riekstiem, svaigiem burkāniem, jo viņa zobi ar tiem vairs nespēj tikt galā, rodas arī psiholoģisks diskomforts.

Vairums cilvēku īpaši neuztraucas par tālākā sānu zoba zaudēšanu, jo tas košļāšanas funkciju praktiski neietekmē, tomēr ilgtermiņā arī šķietami mazsvarīga zoba zaudējums var radīt paliekošas sekas, piemēram, ietekmējot tuvumā esošo zobu novietojumu, kopējo sakodienu un pareizas zobu higiēnas nodrošināšanu.

#3. Sakodiena stabilizācija 

Zaudējot vienu vai vairākus zobus, agri vai vēlu mainās sakodiens, ietekmējot cilvēka runas un ēšanas funkcijas, veicinot zobu nodilumu un bojāšanos un mainot sejas aprises un izskatu. Bet tas vēl nav viss – nepareizs sakodiens var ietekmēt pat pašsajūtu un ķermeņa stāju. Kāpēc tā?

Dr. Edīte Ieviņa, sertficēta zobārstniecības klīnikas “Centra zobārstniecības prakse” zobārste atklāj:

“Sakodiens ir viens no mūsu stājas balstiem, kas ietekmē mūsu vertikālo pozu, līdzsvaru un caur mugurkaulu ‒ arī citas orgānu sistēmas. Nepareizs sakodiens izraisa stājas traucējumus, muskuļu saspringumu sejas un žokļu rajonā vai arī galvas, kakla un muguras sāpes.”

Kā redzi, pareizam sakodienam ir liela nozīme organisma veselības nodrošināšanā, tāpēc to ir vērts labot jebkādos apstākļos un vecumā. Vairāk par zobu sakodienu un tā koriģēšanu vari izlasīt TE.

#4. Žokļa kaula un smaganu audu samazināšanās

Stāsta Dr. Daniels Kūms, Stomatoloģijas institūta Zobu protezēšanas klīnikas zobu protēzists: 

“Zaudējot zobu, izrautā zoba rajonā notiek žokļa kaula audu un mīksto audu (smaganu) apjoma un blīvuma samazināšanās, nākotnē ievērojami apgrūtinot zoba implanta ievietošanu, kā arī neļaujot panākt optimālu estētiku kronim. Ilgstoši neaizvietojot zaudētu zobu, pastāv risks, ka blakus esošie zobi var migrēt uz tukšo vietu, tiecoties pēc sakodiena. Visbiežāk tas notiek, aizmugurējam zobam sagāžoties uz priekšu un izveidojot grūti tīrāmu smaganas kabatu. Arī pretējā žokļa zobs, zaudējot kontaktu sakodienā, var izbīdīties uz augšu, nākotnē apgrūtinot (paildzinot un sadārdzinot) zaudētā zoba aizvietošanas iespējas.”

#5. Runas traucējumi

Ikdienā runāšana ir tik pašsaprotama, ka mēs bieži vien neapzināmies, cik liela nozīme skaņu radīšanā ir zobiem. Viena zoba zaudēšana neizraisa īpašas izmaiņas, taču vairāku zobu neesamība var ievērojami ietekmēt Tavu runu – rodas šļupstēšana, neskaidra izruna, un apkārtējiem kļūst grūti Tevi saprast. Šādas sekas var ne tikai sašķobīt pārliecību par sevi, bet arī apgrūtināt profesionālo pienākumu veikšanu.

#6. Apgrūtināts zaudēta zoba atjaunošanas process nākotnē 

Atliekot zoba aizvietošanu uz nenoteiktu laiku nākotnē, Tu riskē sastapties ar dažādiem izaicinājumiem. Process var izrādīties ilgāks un sarežģītāks, jo īpaši zoba implantācijas gadījumā. Nepietiekama kaulu un smaganu audu daudzuma gadījumā pirms zoba implanta ievietošanas vispirms jāveic cieto un mīksto audu augmentācija (apjoma palielināšana, audu transplantācija), lai iegūtu stabilu pamatu zoba implantam, kā arī estētikai, kas nepieciešama, protezējot zoba kroni. Pretējā gadījumā zoba implantam vienkārši nebūs pamata, kur integrēties, un zobārsts nevarēs Tev garantēt kvalitatīvu rezultātu ne ķirurģiskajā (zoba implanta ievietošana), ne protezēšanas posmā - tas nebūs stabils, estētisks un kvalitatīvs ilgtermiņā. Atsevišķos gadījumos zobiem vispirms nākas veikt arī ortodontisko ārstēšanu izmainīta sakodiena koriģēšanai. Pats par sevi saprotams, papildu manipulācijas nozīmē arī papildu izmaksas.

Dr. Daniels Kūms:

“Iesaku visiem pacientiem laikus vērsties pie speciālista risināt zaudētu zobu problēmas, jo, atliekot tās uz vēlāku, bieži vien nākas risināt vairākas papildu problēmas, kas attīstījušās laikā pēc zoba zaudēšanas. Šādu problēmu risināšana var ievērojami palielināt ārstēšanas laiku un izmaksas. Zobārstniecībā, tāpat kā daudzās citās jomās, bieži vien labāk un lētāk problēmas var atrisināt, tās neatliekot uz vēlāku.”

Par laimi, mūsdienu medicīna piedāvā aizvien vairāk risinājumu ne tikai estētisku, bet arī funkcionālu trūkumu novēršanai. Ja zaudēts viens vai pat vairāki dabīgie zobi, smaida skaistumu un zobu funkcionalitāti var atjaunot ar zobu implantu, zobu protēzēm vai estētiskās zobārstniecības palīdzību. TE vari izlasīt vairāk par šīm metodēm. 

Lai saprastu, kura būs visvairāk piemērota Tavā konkrētajā gadījumā, dodies uz konsultāciju pie kāda no mūsu zinošajiem un pieredzējušajiem smaida ekspertiem: www.smaidaeksperti.lv/eksperti.

Mēs esam te, lai Tev būtu skaists, vesels un pārliecināts smaids!

Piesakies konsultācijai

Citi raksti