Zobi

Inovācijas un modernās tehnoloģijas mūsdienu zobārstniecībā

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Pateicoties tehnoloģijām un dažādiem inovatīviem sasniegumiem, vizītes pie zobārsta kļūst ātrākas – tās ekonomē laiku, kļūst vienkāršākas, un, galvenais, būtiski samazina diskomfortu, sāpes un stresu. Diemžēl zinātnieki vēl nav atklājuši veidu, kas ļautu zobiem izaugt no jauna.

Līdzīgi kā inovācijām, arī citās veselības aprūpes jomās tieši jaunajām tehnoloģijām arvien vairāk būs liela nozīme, kā zobārstniecības speciālisti veiks ārstēšanu, veiks pacientu aprūpi ikdienā.

Apskatīsim dažas no tām, kuras no inovācijām ir kļuvušas par ikdienas instrumentiem zobu higiēnas profilaksei un ārstēšanai, diagnostikai zobārtsniecībā.

Gudrā zobu birste

Ne tikai viedtelevīzija un viedtālrunis, bet, jā - arī gudrā zobu birste, kas ļauj zobus iztīrīt ātrāk un kvalitatīvāk.Aizvien vairākām elektriskajām zobu birstēm ir pieejamas arī mobilās aplikācijas, kas palīdz efektīvi veikt rutīnas zobu tīrīšanu, motivē pareizi un regulāri tīrīt zobus.

Zobu birstē ir sensori, kas monitorē to, cik stipri zobi tiek tīrīti, ļauj pasargāt jūsu zobus, smaganas un iemācīties vai uzlabot tīrīšanas tehniku - neberžot smaganas. Telefona aplikācija parāda statistiku, problēmzonas u.c. info, kas palīdz sekmēt tīrīšanas rutīnu, ļauj iegūt labākus rezultātus. Šī var būt lieliska iespēja bērniem iemācīties zobus tīrīt. Viedā zobu birste var piedāvāt spēles bērniem un citus stimulus saistītās lietotnēs, lai regulāri un pareizi notīrītu zobus.

Digitāla protezēšanas plānošana

Arvien vairāk zobārstu izmanto digitālās tehnoloģijas, lai sniegtu pacientiem efektīvāku, ātrāku, kvalitatīvāku rezultātu. Piemēram, lai izgatavotu zoba kroni, tiltiņu vai citu protezēšanas risinājumu, tam bija nepieciešamas vairākas vizītes un tas prasīja vairākas nedēļas laika arī zobu tehniskajai laboratorijai. Tagad digitālās iekārtas piedāvā digitālu sistēmu, kas ļauj zobārstam plānot un izgatavot zobu protēzes krietni īsākā laika posmā. Procesa laikā tiek izmantota datorvadīta programmatūra, izmantojot datorizētu plānošanu, projektēšanu un datorizētu ražošanu (CAD / CAM). Tas ļauj zobārstiem un zobu tehniķiem izgatavot zobu protēzes krietni precīzāk un ātrāk.

Augmentētā realitāte / virtuālā realitāte

Šis vārdu salikums vairs nav sastopams tikai datorspēļu kontekstā, bet arī medicīnā - un, jā, arī zobārstniecībā. Zobārstniecības profesijās ir milzīgs augmentētas realitātes potenciāls, un to jau izmanto izglītības programmās, lai simulētu dažādas klīniskās situācijas un ārstēšanas pieejas. Tas ir īpaši noderīgi, demonstrējot paņēmienus uz zobārstniecības modeļiem un ļaujot studentiem praktizēt.

Tāpat šo tehnoloģiju izmanto, lai pacientiem prezentētu zobu pārvērtības mutē vēl pirms ārstēšanas uzsākšanas, parādītu un virtuāli “pielaikotu smaidu” un protezēšanas rezultātu vēl pirms ārstēšanas uzsākšanas vai zobu balināšanas, estētiskās protezēšanas.

Digitāls rentgens

Digitāls rentgens satur mazāk starojuma nekā tradicionālie rentgenstari. Kad pacientam ir veikts digitālais Rtg, attēls datorā parādās dažu sekunžu laikā. Pēc tam zobārsts var daudzkārtīgi palielināt attēlu, lai to labāk apskatītu, novērtētu, kā arī izglītotu pacientu par viņa mutes veselību. Digitālie rentgenstari ir arī mazāk kaitīgi pacientiem, jo ​​tie satur līdz 90% mazāk starojuma, salīdzinot ar tradicionālajiem rentgena stariem.

Zobu korekcija BEZ breketēm

Zobu un sakodiena korekcija ar Invisalign sistēmu - caurspīdīgām kapītēm, kas estētiski un ērti palīdz iztaisnot zobus un sakodienu. Tā nodrošina efektīvu un ērtu veidu, kā veikt zobu korekciju, neradot neērtības – pacientam nav jānēsā metāla breketes. Invisalign kapītes ir viegli izņemt, lai jebkurā laikā iztīrītu zobus, un tām nav nepieciešami ierobežojumi attiecībā uz to, kāda veida pārtikas produktus ēst. Kapītes izstrādā ar datorprogrammas palīdzību, kas arī pirms ārstēšanas ļauj prognozēt ārstēšanas gaitu un rezultātu.

Zobu implanti

Implanti jeb mākslīgas zobu saknes ļauj aizvietot vienu vai vairākus trūkstošus zobus mutē ērtā, funkcionālā, estētiskā veidā. Lai aizvietotu vienu iztrūkstošu zobu, jums vairs nav nepieciešams noslīpēt divus blakus esošus zobus, lai balstītu protēzi mutē. Implanti ir vienīgais ilgtermiņa risinājums, kas nodrošina slodzi, novērš žokļa kaula atrofiju, ietekmē citu zobu stabilitāti mutē.

Intraorāla kamera

Kamera ir līdzeklis, ko zobārsti izmanto, lai iegūtu precīzi definētus attēlus no grūti pamanāmām vietām pacienta mutē. Kamera arī ļauj zobārstam parādīt šos attēlus pacientiem – uz monitora, vienlaikus novērtējot situāciju mutē un izglītojot pacientu. Tas būtiski atvieglo komunikāciju ar pacientu, izpratni par mutes dobuma veselības stāvokli, profilaksi un higiēnu.

Intraorālā skenēšana un 3D printēšana

Intraorālā skenēšana ir jaunums zobārstniecībā - tā ir tehnoloģija, kas būtiski samazinās zobārsta apmeklējuma skaitu un paātrinās procesus, aizstājot paciena žokļa/žokļu nospieduma noņemšanu, pēc kā parasti tiek plānoti protezēšanas vai zobu korekcijas darbi zobārstniecībā. Tagad intraorālais skeneris ļaus ieskanēt situāciju mutē un to sagalabāt vai lietot, nosūtīt digitālā viedā. Tas ne tikai ļaus simulēt un prognozēt ārstēšanas rezultātu vēl pirms pašas ārstēšanas sākšanas, bet arī piedāvāt scenārijus un variantus gan pacientam, gan ārstam. Savukārt 3D printēšana palīdz daudz precīzāk un ātrāk izgatavot pagaidu kroņus, kapītes, nospieduma modeļus, nakts kapes vai aizsargkapes sportam – paver plašas iespējas zobārstniecībā.

Anestēzija

Anestēzija zobārstniecībā arī ir ļoti progresējusi. Pastāv gan “virsmas anestēzija” (atsāpinošs gels, ko uzsmērē uz smaganas vēl pirms anestēzijas špricītes, lai dūriens nebūtu jūtams un nesagādātu diskomfortu), tāpat ir dažādas iekārtas, kas ļauj anestēziju ievadīt ar datora palīdzību vai speciālu ierīci, kas vizuāli neizskatās pēc šļirces, bet gan pēc maza, elektroniska instrumenta. Tas ir ļoti labs inovatīvs risinājums, ko pielietot zobārstniecībā bērniem, kā arī tiem pacientiem, kuri ļoti baidās no šļircēm. Tāpat šāda ierīce ļauj daudz precīzāk ievadīt nepieciešamo anestēzijas daudzumu konkrētajai indikācijai. Savukārt, lai izvairītos no ārstēšanas diskomforta un stresa, iespējams veikt zobu labošanu sedācijā, ar smieklu gāzi vai vispārējā anestēzijā (narkozē).

Šīs visas iespējas, risinājumi ir pieejamas šobrīd arī Latvijā, tās izmanto ikdienas praksē klīnikas, zobu tehniskās laboratorijas, kas seko līdzi mūsdienīgajām inovācijām. Kad Tu pēdējo reizi apmeklēji savu zobārstu? Piesakies konsultācijai jau ŠODIEN.

Kādu inovāciju vēlētos, lai tiktu atklāta zobārstniecībā? Raksti komentārā!

Piesakies konsultācijai

Citi raksti