Zobi

Kā ātrāk atlabt pēc gudrības zoba ekstrakcijas?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai
Gudrības zobi var sagādāt diskomfortu un visbiežāk tie ir jāizrauj, jo mutes dobumā tie rada virkni problēmu: sāpes, saspiež pārējos zobus rindā, bojā blakus esošos zobus.

Astotie zobi mutē parādās no 16 līdz pat 30 gadiem – apzinātā vecumā, tāpēc tos dēvē par gudrības zobiem. Tie šķiļas pēdējie, krietni vēlāk par pārējiem zobiem, šķilšanās process var ilgt pat vairākus gadus. Ne visiem cilvēkiem ir visi četri gudrības zobi. Kādam var būt trīs, citam divi vai viens, tas ir pilnīgi normāli, ir cilvēki, kuriem vispār nav gudrības zobu – tas arī ir viens no normas variantiem.

Dažreiz gudrības zobi atrodas kaulā, bet nekad neizšķiļas. Parasti tas notiek vietas trūkuma vai zobu nepareizas pozīcijas dēļ. Tie parasti neizraisa diskomfortu un cilvēks par tiem pat nenojauš.

Sāpes un spiediens uz blakus esošo septīto zobu ir divi biežākie gudrības zoba ekstrakcijas iemesli. Tāpat gudrības zoba šķilšanās laikā ap to veidojas smaganu kabata. Ja zobam nepietiek vietas – tā saglabājas visu laiku, to ir grūti iztīrīt, tā bieži iekaist. Tas var būt iemesls sliktai elpai.

Ja gudrības zobam nepietiek vietas žokļa kaulā un tas saglabā problēmas ir svarīgi laicīgi to izņemt ārā.

Kopīgi ar mutes, sejas un žokļu ķirurgu Dr. Alekseju Donu (zobārstniecības klīnika “SIROWA Rīga”), mēs apkopojām vairākus padomus, kas Jums ļaus ātrāk atlabt pēc gudrības zoba ekstrakcijas (izraušanas) un ļaus ātrāk sadziedēt brūci mutē.

Ja Jūsu zobārsts ir apstiprinājis, ka tiešām Jums labāk šķirties no gudrības zoba un nozīmējis vizīti pie mutes, sejas un žokļu ķirurga, tad iesakām to ieplānot sev ērtā laikā, kad dienas svarīgie darbi ir paveikti un pēc zoba ekstrakcijas varat mierīgi doties mājās un atpūsties. Tāpat nākamajās dienās ieteicams sevi pasaudzēt, atteikties no fiziskas un emocionālas slodzes, jo pēc operācijas Jums jāatpūšas un jāatjaunojas. Tas Jums ļaus izvairīties no komplikācijām pēc operācijas un sekmēs brūces dzīšanas procesu.

Pēc operācijas nav ieteicams ēst, runāt, var būt neliela tūska operētajā apvidū, vaigs var būt sapampis. Pretsāpju līdzekļi var padarīt jūs miegainu, tāpat ar sapampušu vaigu diez vai vēlēsieties atrasties darbā. Parasti vairākas dienas pēc gudrības zoba izņemšanas ir jāievēro zobārsta norādījumi, ko viņš ir nozīmējis tieši Jūsu konkrētajā gadījumā.

Ko darīt uzreiz pēc zoba ekstrakcijas?

Tikko beidzas anestēzijas iedarbība, sajutīsiet minimālas sāpes, diskomfortu operētajā apvidū, tāpēc pirms dodaties prom no zobārstniecības klīnikas, ārsts noteikti Jums nozīmēs pretsāpju zāles, lai novērstu sāpju un operācijas radīto diskomfortu. Nepieciešamības gadījumā zobārsts iedos recepti ar tieši Jums paredzētajām zālēm, kas jālieto, lai mazinātu tūsku, novērstu iekaisuma riskus.

- ieteicams operētajai vietai (no ārpuses pie vaiga) uzlikt aukstu kompresi
- izvairieties no karstuma (nekādā gadījumā neejat pirtī, saunā, SPA, vasarā - neatrodaties tiešos saules staros, pludmalē, neapmeklējiet solāriju, ūdens parku, baseinu)
- ēst drīkst ne ātrāk par 2h, kad ir atgūtas visas sajūtas ap operēto vietu un anestēzija ir beigusi savu iedarbību.
- nesmēķēt, nelietot alkoholu, nedzert karstus dzērienus.
- izvairīties no jebkādas emocionālas un fiziskas slodzes.

Diskomfortam vajadzētu mazināties pēc tam, kad žokļa pietūkums sāks samazināties - apmēram pēc trīs līdz četrām dienām. Ja ir sāpes un tūska turpinās pēc piektās dienas, konsultējieties ar savu zobārstu. Ja ekstrakcijas brūcei ir uzliktas šuves, tad ārsts noteiks dienu, kad tās ir jāizņem.

Tikai operācijas dienā ieteicams likt aukstuma kompreses, lai mazinātu tūsku. Pie vaiga turēt aukstuma kompresi - ledus iepakojumu 20 minūtes, ar 1-2h intervālu.
Pietūkums parasti ilgst no 48 līdz 72 stundām.

Atcerieties, jo tīrāka ir mute, jo ātrāk sadziedēsiet brūci pēc ekstrakcijas. Ja smēķējat, atcerieties, ka smēķēšana būtiski ietekmē dzīšanas procesus - brūce Jums dzīs ilgāk, nekā tad, ja nesmēķētu. Arī pēc operatīvajā periodā - nav ieteicams smēķēt. Alternatīva nikotīna aizstājēji - plāksteri, tabletes u.c.

Kad anestēzija beigusi iedarbību, drīkst ēst, bet ne ātrāk par 2h. Izvēlieties mīkstus un aukstus ēdienus, viegli sakošļājamus ēdienus, piemēram, jogurtu, saldējumu, smūtiju, banānus. Izvairieties no cietas, drupenas, grūti sakošļājamas pārtikas, kas satur sēkliņas un mazas daļiņas, kas var iekļūt brūcē (gaļa, rieksti, čipsi, cepumi, suši, maize ar sēkliņām, necentieties iekosties ābolā un tml.) Ēdiena paliekas, drupačas var iekļūt brūcē un var rasties iekaisumam labvēlīga vide.

Nedēļa pēc zoba ekstrakcijas

Vēl vienu nedēļu pēc zoba izraušanas, lūgums ievērot šos ieteikumus, lai sekmētu brūces dzīšanu:

- nekošļāt, neēst operētajā apvidū
- ievērot visus zobārsta ieteikumus attiecībā uz mutes dobuma un zobu higiēnu
- saudzīgi saklot muti ar ūdeni istabas temperatūrā, katru reizi pēc pārtikas uzņemšanas, taču neskalojiet muti tā, ka veidojas burbuļi – ļoti saudzīgi, maigi.
- zobus tīriet, kā parasti, taču ļoti uzmanīgi operētajā apvidū
- nelietojiet elektrisko zobu birsti un irigātoru - zobu starpu tīrīšanai
- izvairieties no fiziskas piepūles, saudzējiet sevi, atpūtieties
- ja dzerat antibiotikas – tad tikai pēc ēšanas!
- dzeriet daudz šķidruma!

Ja gudrības zoba ekstrakcija prasīja uzlikt šuves, tad tās var būt divu veidu - tādas, kuras pašas uzsūcas un nav nepieciešams izņemt, vai arī tādas, kuras pēc laika ir jāizņem. Par šo informēs zobārsts pēc manipulācijas veikšanas, kā arī nozīmēs vizīti un laiku, kad šuves jāizņem.

Pēc diegu izņemšanas:

- neaiztieciet brūces vietu ar pirkstiem, mēli, nespiediet uz tās.
- rūpējieties par mutes dobuma higiēnu, kā parasti.


Kādas var būt komplikācijas pēc gudrības zoba operācijas?

Atkarībā no operācijas sarežģītības pakāpes, zobārsts var izrakstīt arī antibiotikas, lai novērstu infekcijas risku.
Tāpat ļoti svarīgi ir rūpēties par mutes dobuma higiēnu - lai radītu labvēlīgu vidi mutē un veicinātu brūces dzīšanu.
Zobārsts ieteiks arī lietot speciālu mutes skalojamo līdzekli, ko varat iegādāties zobārstniecības klīnikā vai aptiekā.
Var būt arī paaugstināta temperatūra. Ja nav temperatūras un tā ir minimāli paaugstināta - tas ir normāli, jo tomēr ir bijusi ķirurģiska iejaukšanās mutē. Uzmanība jāpievērš tad, ja tā ir krietni paaugstināta, ir tūska un sāpes, kas nepāriet, nemazinās vairākas dienas.

Komplikācijas pēc gudrības zoba izraušanas ir reti sastopamas. Visbiežāk tās ir tad, ja netiek ievēroti iepriekš minētie norādījumi par ekstrakcijas brūces aprūpi. Brūce var iekaist. Ja ir aizdomas par to, ir sāpes, tūska nepāriet steidzami jādodas pie ārsta. Šādās situācijā būs jāveic brūces aprūpe, jālieto antibiotikas. Tāpēc daudzi ārsti jau uzreiz iesaka lietot antibiotikas, lai izvairītos no šādām nepatīkamām situācijām, kad rodas brūces iekaisums.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti