Zobi

Uzturs vasarā – zobiem labvēlīgi un kaitīgi pārtikas produkti

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ir vasara, un Tu noteikti gaidi nākamo brīvo dienu, kad varētu laiski atpūsties un kājas iegremdēt zeltainās jūrmalas smiltīs, malkojot atspirdzinošu dzērienu un uzēdot kādu svaigu uzkodu. Diemžēl zobu emaljas bojājumi un kariess nekad neņem atvaļinājumu… Lūk, daži padomi, kas palīdzēs piknika grozu piepildīt ar zobu veselībai saudzīgākiem produktiem! 

Lasi un uzzini, ko iesaka zobārste Aija Groza no zobārstniecības klīnikas “REDENT”.

Produkti, kas labvēlīgi ietekmē zobus

Ir pienācis laiks doties uz pludmali, braukt ģimenes brīvdienās un gatavoties vasaras ceļojumiem! Taču šajos braucienos nereti visapkārt ir tik daudz saldu kārdinājumu! Nav jāuztraucas, joprojām ir garšīgi našķi un uzkodas, kas nekaitēs Taviem zobiem! Kuri tie ir?  

Jogurts, piens un siers 

Šie pārtikas produkti ir ļoti veselīgi un veicina zobu veselību, jo satur kalciju un probiotikas! Tāpēc, piemēram, vasaras piknikā siera plate būs tieši laikā! 

Padoms: pērkot jogurtu, pārbaudi etiķeti, lai pārliecinātos, ka tam nav pievienots cukurs vai arī cukura daudzums ir pavisam neliels.

Zivis, olas, rieksti un sarkanā gaļa 

Šie pārtikas produkti palīdz organismam absorbēt vitamīnus un veicina stipru un veselīgu zobu emalju. Zivis ir viena no labākajām izvēlēm – tās satur kalciju, fosforu un D vitamīnu. Tāpat arī olas, jo tajās ir daudz fosfora un D vitamīna. Savukārt rieksti ir lielisks kalcija, fosfora un antioksidantu avots. 

Padoms: daudzi cilvēki izvairās no šiem ēdieniem, jo ​​tie satur taukus, taču šie pārtikas produkti ir labo tauku jeb omega 3 taukskābju avots!

Dārzeņi un augļi 

Dārzeņi un augļi bieži palīdz novērst smaganu pārlieku jutīgumu (nevienam nepatīk asiņojošas smaganas zobu tīrīšanas vai diegošanas laikā). Tāpat šie pārtikas produkti samazina periodonta slimību izraisošu baktēriju daudzumu. Daudzi augļi un dārzeņi ir labs C vitamīna un antioksidantu avots. Turklāt, ēdot augļus un dārzeņus, kuru sastāvā ir daudz ūdens, piemēram, ābolus, seleriju, arbūzu un gurķus, Tu patiesībā palīdzi notīrīt zobus un noņemt aplikumu! 

Dr. Aija Groza no zobārstniecības klīnikas “REDENT” stāsta:

“Uzturam ir ļoti liela nozīme mutes dobuma veselības uzturēšanā. Ēdienkartē jācenšas iekļaut uzturvielām bagātus produktus no dažādām produktu grupām. Tas nozīmē ēst gan augļus, gan dārzeņus, gan pārtiku, kas satur olbaltumvielas, šķiedrvielas.” 

Ēdieni, no kuriem izvairīties

Tagad, kad mēs zinām veselīgākās iespējas mūsu zobiem, apskatīsim pārtikas produktus, kuru daudzumu uzturā ieteicams samazināt!

CUKURS! Jā, mēs visi zinām, ka cukurs nav labākā izvēle mūsu vispārējam veselības stāvoklim. Bet kāpēc tas ir tik slikts mūsu zobiem? Cukurs veicina slikto baktēriju vairošanos mutes dobumā. Šīs baktērijas rada skābes, kas izraisa zobu bojājumus. Cukurs ir vislielākais ienaidnieks mūsu zobiem. Tas slēpjas daudzos ēdienos un dzērienos. Limonādes, saldējums, konfektes, saldas barbekjū mērces bieži vien ir vasaras neatņemama sastāvdaļa, bet – tajos visos ir neprātīgi daudz cukura! Taču nedrīkst aizmirst, ka tas slēpjas arī tādā ikdienā ierastā produktā kā maize. Tāpēc – lasām etiķetes un izvēlamies produktus ar iespējami maz pievienota cukura vai vispār bez tā!

Pārtika ar augstu skābes saturu.

Skābi pārtikas produkti var izraisīt emaljas eroziju jeb noārdīšanos, izraisot zobu krāsas izmaiņas un palielinot zobu jutīgumu, kā arī veicināt kariesa attīstību. Pat pārtikas produkti, kuriem ir pierādīta liela uzturvērtība, var kaitēt zobiem – jo satur skābi. Piemēram, citroni, marinēti gurķi, tomāti, kafija un alkohols ir ļoti skābi. 

Dr. Aija Groza uzsver:

“Jāatceras, ka pēc skābu ēdienu un dzērienu lietošanas uzreiz nedrīkst steigties tīrīt zobus! Jānogaida vismaz 30 minūtes. Skābo vidi mutē varam palīdzēt neitralizēt, padzeroties ūdeni vai uzēdot gabaliņu siera.” 

Lipīga un cieta pārtika ir bīstama mūsu zobiem.

Lai arī diezgan pašsaprotams fakts, to bieži vien ignorē. Lipīgie ēdieni, piemēram, svaiga un mīksta bulciņa, bieži atstāj daudz aplikuma starp zobiem un uz tiem. Tas veicina baktēriju vairošanos un paaugstina kariesa risku. Cieti ēdieni, piemēram, ledus un karameles, ir ļoti bīstami, jo var izraisīt plaisas zobu emaljā un drupšanu. 

Stāsta Dr. Aija Groza:

“Zobiem nepatīk arī krasas temperatūras maiņas, piemēram, dzerot karstu kafiju un vienlaikus ēdot saldējumu, mēs riskējam radīt plaisas emaljā.” 

Tev nav jāupurē savu zobu un smaganu veselība, lai radītu jautras un patīkamas vasaras atmiņas. Patiesībā būt radošam un izmēģināt ko jaunu ir aizraujoši. Ir daudzas veselīgas un gardas alternatīvas, kas var kļūt par Tavām jaunajām vasaras mīļākajām garšām un labvēlīgi ietekmēt zobu veselību!

Ja Tev rodas šaubas par tieši Tev visvairāk piemērotajiem produktiem mutes dobuma stāvokļa uzlabošanai vai arī nepieciešama ārstnieciska palīdzība, droši vērsies pie kāda no mūsu smaida ekspertiem: www.smaidaeksperti.lv

Piesakies konsultācijai

Citi raksti