Zobi

Ieteikumi skaista smaida atjaunošanai

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Cik labi, ka mūsdienu medicīna piedāvā aizvien vairāk risinājumu ne tikai funkcionālu, bet arī estētisku trūkumu novēršanai! Gadījumos, kad nācies zaudēt vienu vai pat vairākus dabīgos zobus, skaistu smaidu var atjaunot ar zobu implantu, zobu protēžu vai estētiskās zobārstniecības palīdzību. Bet kā saprast, kas būs visvairāk piemērots katrā konkrētā gadījumā? Un kā rūpēties par savu smaidu, ja mutē ir zobu implanti vai zobu protēzes?

Ja arī tev ir aktuāli šie jautājumi un vēlies atjaunot savu smaidu un pašpārliecinātību, šajā rakstā atradīsi noderīgu informāciju un ieteikumus, ko sagatavojām kopā ar zobārstu un zobu protēzistu Danielu Kūmu (Stomatoloģijas institūta Zobu protezēšanas klīnika).

Ko darīt, ja jādomā par zaudētu zobu aizvietošanu? 

Dr. Daniels Kūms: “Pacientiem, kas nopietni apsver aizvietot trūkstošu zobu vai vairākus zobus, jāsāk ar došanos uz konsultāciju pie pieredzējuša speciālista. Noteikti jāizvēlas ārstu komanda, kas spēj piedāvāt praktiski visas iespējamās ārstēšanas metodes, lai, izvērtējot konkrēto klīnisko gadījumu, varētu izvēlēties visvairāk piemēroto zobu aizvietošanas veidu.

Bieži vien pacienti satraucas, ka implanti varētu “neieaugt”, jo vienai paziņas draudzenes paziņai tā notika... Šādu mītu varam kliedēt, jo ļoti daudz zinātnisku pētījumu apstiprina, ka pacientiem, kam ir laba mutes dobuma higiēna, bez nopietniem riska faktoriem, piemēram, neārstēta periodontīta, nekontrolēts cukura diabēts, implanta veiksmīgas iedzīšanas rādītāji ir ļoti augsti, daudzos pētījumos pat 100%.

Jāņem vērā arī ārsta zināšanu un pieredzes līmenis, kā arī izvēlētā implanta kvalitāte, kas var ietekmēt ārstēšanas rezultātu. Tāpat kā visās dzīves jomās, var izvēlēties kvalitatīvu, rūpīgi izstrādātu un pārbaudītu produktu vai arī lētāku alternatīvu, un attiecīgi nevajag būt pārsteigtiem par atšķirīgiem ilgtermiņa rezultātiem.

Izvēloties starp trūkstoša zoba aizvietošanu ar implanta balstītu kroni vai ar blakus zobu balstītu tiltiņu, jāņem vērā vairāki aspekti: kaula un mīksto audu apjoms zaudētā zoba rajonā, blakus zobu stāvoklis, pacienta vispārējās veselības stāvoklis, pacienta finansiālās iespējas un laiks, ko var atvēlēt ārstēšanai.”

Kādos gadījumos izvēlēties zobu implantus?

Dr. Daniels Kūms: “Situācijās, kur zaudētam zobam blakus atrodas veseli savi zobi, jebkuram ārstam būs lieli sirdsapziņas pārmetumi tos apslīpēt, lai uzliktu tiltiņu. Tādā veidā neatgriezeniski tiek zaudēts liels apjoms zoba audu, arī nākotnē jārēķinās, ka zem tilta veidosies kariess (to ietekmē daudzi faktori, galvenokārt pacienta mutes dobuma higiēna, restaurācijas precizitāte), un balsta zobi būs jāapslīpē vēl vairāk, jāizgatavo jauns tilts. Ja tas ir jāveic vidēji ik pēc 10‒15 gadiem, dzīves laikā no balsta zobiem var nekas pāri nepalikt. Arī no finansiālā aspekta bieži vien izdevīgāk sanāk sākotnēji samaksāt vairāk par implanta ievietošanu un kroņa izgatavošanu, nevis izgatavot tiltu, kas ir tikai nedaudz lētāks, bet nākotnē šis tilts jāmaina vairākas reizes, katru reizi atkal maksājot. Komplikācijas mēdz notikt arī uz implanta balstītiem kroņiem, bet tās visbiežāk ir vienkāršāk un lētāk atrisināmas.

Arī situācijās, kur jāaizvieto vairāki trūkstoši zobi vai pat visi zobi ir zaudēti, noteikti jāapsver implantu priekšrocības. Bieži vien izņemamās zobu protēzes pacientiem ir ļoti neērtas gan runājot, gan ēdot, arī estētiku sabojā uz zobiem izvietotās metāla skavas. Šādos gadījumos, žokļa kaulā ievietojot implantus, pie tiem iespējams fiksēt protēzes, ievērojami samazinot protēžu izmērus, uzlabojot stabilitāti, košanas spēku un estētiku, kā arī aizmirstot par bailēm, ka protēzes publiskā vietā varētu izkrist no mutes dobuma.”

Kad dot priekšroku zobu protēzēm?

Dr. Daniels Kūms: “Lai arī implantu ievietošana skaitās daudz modernāka un prestižāka zobu aizvietošanas metode, reizēm racionālāk ir izgatavot klasisku, blakus zobu balstītu tiltiņu ‒ tā tas ir situācijās, kad blakus zobi jau tāpat ir ar plašām plombām, reizēm pat jau ar iepriekš izgatavotiem kroņiem, tātad jau noslīpēti no visām pusēm. Arī situācijās, kad trūkstošais zobs ir zaudēts jau sen un šajā rajonā vērojama izteikta kaula rezorbocija (apjoma samazināšanās), reizēm pacienti labāk izvēlas izgatavot blakus zobu balstītu tiltiņu, nevis veikt kaula apjoma palielināšanas operāciju un tikai tad veikt implantāciju, tas vienkārši prasa vairāk laika un pacietības. Tādēļ iesaku visiem pacientiem laikus vērsties pie speciālista risināt zaudētu zobu problēmas, jo, atliekot tās uz vēlāku, bieži vien nākas risināt vairākas papildu problēmas, kas attīstījušās laika periodā pēc zoba zaudēšanas, piemēram, blakus zobu migrācija trūkstošā zoba vietā, pretējā zoba “izvilkšanās”, aizņemot zaudētā zoba vietu, kaula un mīksto audu (smaganu) apjoma samazināšanās. Šādu problēmu risināšana var ievērojami palielināt ārstēšanas laiku un izmaksas.”

Vai ir iespējams uzlabot smaidu, ja mutē ilgāku laiku ir bijis klasiskais tiltiņš?

Dr. Daniels Kūms: “Noteikti! Ilgu laiku staigājot ar klasisku, blakus zobu balstītu tiltu, bieži vien vērojamas smaganu recesijas (smaganas atkāpšanās zoba saknes virzienā), atsedzot tilta un zoba savienojuma vietu. Tā bieži vien ir tumša un neestētiska metāla maliņas dēļ, ko tradicionāli izmanto metālkeramikas restaurācijās. Mūsdienās pieejami bezmetāla keramikas materiāli, kas ļauj izgatavot ievērojami estētiskākas restaurācijas. Arī digitālās fotogrāfijas iespējas ļauj zobārstam nodot zobu tehniskajai laboratorijai daudz vairāk informācijas par blakus zobu krāsu, formu, caurspīdīgumu, arī balsta zobu pamata krāsu. Visi šie aspekti ir jāņem vērā tehniķim, izvēloties dažādus materiālus un keramikas toņus, lai izgatavotu tiešām dabiskas un harmoniskas restaurācijas, kas nespeciālistam neļauj pamanīt atšķirību starp pacienta zobiem un restaurācijām.”

Ar kādiem estētiskās zobārstniecības vai protezēšanas risinājumiem var uzlabot smaidu tieši priekšējo zobu rajonā (zobu forma, nolūzis zobs, platas spraugas starp zobiem)?

Dr. Daniels Kūms: “Pirms ārsts ķeras pie urbja vai skalpeļa, noteikti jāveic rūpīga ārstēšanas plānošana, lai vienotos ar pacientu par gaidāmo rezultātu, ārstēšanas etapiem, ilgumu un izmaksām. Mutes dobuma skenēšana apvienojumā ar fotogrāfijām ļauj digitāli uzmodelēt jauno pacienta smaidu. Pirms tiek sākta ārstēšana, pacients var redzēt aptuvenu ārstēšanas rezultātu. Reizēm tas ļauj jau sākotnēji pamanīt iespējamās problēmas un plānot attiecīgus risinājumus vai pat atsevišķos gadījumos atteikties no tālākas ārstēšanas, ja nav iespējams apmierināt pacienta vēlmes un prasības. Sākotnēji ieguldot vairāk laika un enerģijas rūpīgā ārstēšanas plānošanā un diagnostikā, var ietaupīt laiku un enerģiju, atkārtoti piemērot un koriģējot restaurācijas.

Pacientam ir jāspēj definēt, kas tieši viņu neapmierina, ‒ vai problēma ir tikai ar zobu krāsu vai arī nepatīk zobu formas, pozīcijas un lielums. Līdz ar to vēlamā rezultāta panākšanai būs dažādi risinājumi. Lai pacients būtu apmierināts, bieži vien pietiek ar zobu balināšanu, bet reizēm jāizgatavo restaurācijas uz zobiem, lai varētu mainītu to formas, pozīcijas. Tad visvairāk piemērotie risinājumi ir zobu tieša atjaunošana ar plombēšanu vai atjaunošana ar porcelāna plāksnītēm. Atsevišķos gadījumos jau ārstēšanas sākumā noskaidrojas, ka zobu savstarpējās pozīcijas ir tik neatbilstošas, ka bez ortodontiskas zobu pārvietošanas ar breketēm vai kapēm estētisku rezultātu sasniegt nebūs iespējams. Kā redzams, universālas atbildes nav, un dažādām problēmām nepieciešami atšķirīgi risinājumi.”

beyou-03.jpg

Bildes avots: Curaprox Latvia

Cik liela nozīme ir zobu implantu uzturošajai terapijai ‒ smaganu veselībai, zobu higiēnai? Kā rūpēties par zobu higiēnu, ja mutē ir zobu implanti, citas zobu protēzes?

Dr. Daniels Kūms: “Pirmkārt, lai nodrošinātu pacienta kaulaudu un mīksto audu veselību ap implantiem ilgtermiņā, liela nozīme jāpievērš jau implantu plānošanani. Tas, kādā pozīcijā ir ievietots implants (dziļums, attālums no blakus zobiem, leņķis pret zobu garenasīm), tieši ietekmē to, kā vēlāk iespējams izgatavot protēzi uz šī implanta. Ja implants ievietots nepareizā pozīcijā, piemēram, nevis tieši zem plānotā kroņa, bet vietā tieši starp diviem blakus esošiem kroņiem, nākotnē paredzamas problēmas ar tīrīšanu ap šo implantu, arī, protams, estētiku. Tādēļ arvien lielāku nozīmi ārsti pievērš implantu pozīciju plānošanai, izmantojot konusstaru datortomogrāfijas izmeklējumu (3D rentgenu) un ieskenējot situāciju pacienta mutes dobumā, kas pēc tam ļauj uzmodelēt individuālu implantu pozicionēšanas kapi, kas tiek izprintēta ar 3D printeri un izmantota operācijas laikā, lai implantus ievietotu precīzās iepriekš izplānotās pozīcijās. Tas ļauj protēzistam pēc tam izgatavot estētiskas, pareizas formas, viegli kopjamas restaurācijas.

Otrkārt, pētījumi rāda, ka liela nozīme ir arī restaurācijās izmantotajiem materiāliem. Cirkonija oksīds ir biosaderīgāks materiāls nekā, piemēram, metālkeramika vai plastmasa, līdz ar to, restaurācija ar smaganu audiem veido daudz ciešāku kontaktu, tā virsma mazāk piesaista aplikumu, ilgtermiņā tas samazina riskus veidoties iekaisuma procesam ap implantu, kas var novest pat pie implanta zaudēšanas.

Un beidzot mēs nonākam pie trešā faktora ‒ pacienta mutes dobuma higiēnas paradumiem. Jāatzīst, ka, pat rūpīgi un precīzi izgatavojot restaurācijas, ievērojot visas vadlīnijas un izmantojot vislabākos materiālus, tas, cik rūpīgi pacients attiecas pret ikdienas mutes dobuma higiēnu un kontroles vizītēm pie ārsta, beigās noteiks restaurāciju ilgmūžību. Arī regulāra došanās pie higiēnista neko daudz nedos, ja ikdienā mutes dobums netiks pietiekami rūpīgi iztīrīts, un jau pāris nedēļas pēc higiēnista apmeklējuma ap zobiem un jaunajām restaurācijām būs uzaudzis pamatīgs zobakmens slānis.”

Mutes skalojamais līdzeklis / Implantu starpzobu birste / Zobu diegs implantiem (bildes avots: Curaprox Latvia)

Dr. Daniels Kūms: “Uz implantiem iespējams izgatavot daudz dažādu veidu restaurāciju, un arī tīrīšanas metodes ap šīm restaurācijām būs atšķirīgas, tādēļ ārstam ļoti svarīgi ir izskaidrot un parādīt, kā pareizi jātīra ap katru no restaurācijām. Visbiežāk pacienti pat nenojauš, cik daudz dažādu zobu birstīšu vai zobu diegu veidu eksistē, tāpēc ārstam un higiēnistam rūpīgi jāizvērtē, bieži vien pat fiziski jāizmēra konkrētā vieta starp zobu un implantu, ar kāda diametra birstīti šajā konkrētajā rajonā labāk tīrīt. Arī laika gaitā situācija var mainīties ‒ var veidoties smaganas vai kaula atkāpšanās, kas atkal prasa atšķirīgu kopšanu ap implantu. Līdz ar to es vēlreiz uzsveru regulāru kontroles vizīšu nozīmi un savlaicīgu potenciālu problēmu pamanīšanu, kas atvieglos to atrisināšanu.”

Kas attiecas uz izņemamo protēžu kopšanu, tad jāatzīmē, ka zobu protēzēm nepieciešama tikpat rūpīga aprūpe kā īstajiem zobiem. Tās jātīra katru dienu un jādezinficē ik nedēļu, lai mutes dobums un smaganas paliktu tīras, veselīgas un labi apasiņotas. Kvalitatīvas protēžu kopšanas nodrošināšanai mājas apstākļos pacientam noderēs tīrīšanas šķīdumi ikdienas tīrīšanai un dezinfekcijai, speciāla protēžu zobu suka un zobu birste smaganu masāžai.

Protēžu kopšanas komplekts (bildes avots: Curaprox Latvia)

Dr. Daniels Kūms: “Kā vispārīgus ieteikumus, kas attiecas uz praktiski visiem pacientiem Latvijā, varu minēt kvalitatīvu zobu pastu ar augstu fluorīda saturu lietošanu ikdienā, zobu tīrīšana vismaz divas reizes dienā, jo īpaši kritiski ir neizlaist zobu tīrīšanu vakaros. Zobu tīrīšanai arī ir jābūt ar mērķi zobus tiešām kārtīgi notīrīt, nevis automātiski un bez domāšanas tīrīt 2 minūtes. Jāsaprot, ka pacientiem, kam jau iepriekš ir veidojies daudz kariozu bojājumu (tautā saukti vienkārši par caurumiem), kam ir daudz plombētu zobu vai atjaunotu zobu ar kronīšiem/onlejām/citām restaurācijām, ir pastiprināti jāpievērš uzmanība rūpīgai zobu tīrīšanai. Nemainoties ikdienas paradumiem šodien, nav pamata gaidīt atšķirīgus rezultātus attiecībā uz mutes dobuma veselību nākotnē. Vēlos arī atgādināt, ka situācijās, kad, tīrot zobus, asiņo smaganas, visbiežāk šajā rajonā zobi ir jāsāk tīrīt tieši rūpīgāk un ilgāk, nevis šīs vietas tīrot jāizlaiž, un par to jāstāsta arī savam zobārstam. Vēl viens universāls padoms visiem pacientiem ‒ zobu birste ar vidējiem vai cietiem sariņiem vēlams izmantot, tīrot sadzīves priekšmetus, piemēram, vannasistabu, bet savu zobu tīrīšanai izmantot tikai zobu birstītes ar mīkstiem sariņiem.”


Ko pacienti izvēlas biežāk - implantus vai klasiskās zobu protēzes? Ko jūs ietektu pacientiem, kas vēlas uzlabot dzīves kvalitāti situācijās, kad zaudēts zobs, zoba izraušana vai esošais protezēšanas risinājums traucē ēst, smaidīt?

Dr. Daniels Kūms:

“Arvien vairāk cilvēku izvēlas trūkstošus zobus aizvietot ar implantu balstītām restaurācijām. Tas saistīts ar to, ka gana daudz cilvēku paziņu lokā jau ir veiksmīgi ievietojuši implantus, kā arī ar atsauksmēm, ka pati implanta ielikšanas operācija nav tik biedējoša, kā sākumā varētu šķist - parasti tas ir vieglāks process nekā zoba izraušana. Pacienti dzird arī gana daudz sūdzību un neapmierinātus viedokļus par izņemamām protēzēm - to neturēšanos, traucēšanu mēlei, vemšanas refleksu, šļupstēšanu un pat protēžu izkrišanu trolejbusā uz grīdas. Arī metāla skavas uz zobiem pacienti nevēlas, un klasiskā domu aina ar protēzēm ūdens glāzītē pie gultas šķiet atbaidoša... Daudz piesardzīgāk pacienti attiecas arī pret blakus zobu slīpēšanu tiltiem. Manā klīniskajā pieredzē aptuveni 90% gadījumu viena atsevišķa trūkstoša zoba aizvietošanai pacienti izvēlas ievietot implantu, neskatoties uz to, ka tas sākotnēji prasa vairāk laika.”

Atgādinām, ka katra situācija ir individuāla, un visatbilstošākā risinājuma atrašanai vajadzīga rūpīga izmeklēšana un ieklausīšanās pacientā. Detalizēti izstāstot savas vēlmes un sūdzības, ārsts sapratīs, kāds risinājums būtu vispiemērotākais. Protams, ir situācijas, kad vēlmes nav savienojamas ar reālo situāciju vai finansiālajām iespējām, bet gandrīz vienmēr ir iespējams atrast veidu, kā uzlabot pacienta apmierinātību ar situāciju mutes dobumā.  

Ja raksts tev palīdzēja un esi izlēmis par labu zobu implantācijai vai estētiskajai protezēšanai, ieskaties mūsu smaida ekspertu sarakstā: www.smaidaeksperti.lv/eksperti.

Mēs tev palīdzēsim atgūt skaistu smaidu un pašpārliecību!

Piesakies konsultācijai

Citi raksti