Smaids

Saki “ā” jeb ko mēle var pateikt par Tavu mutes veselību

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ierodoties pie ārsta, viņš nereti aplūko arī Tavu mēli, jo, izrādās, mēle ir mūsu veselības spogulis un par kopējo ķermeņa veselību var pateikt ļoti daudz. Turklāt tās veselība būtiski ietekmē arī zobu veselību!

Izgaršot, sajust un izteikt

Uz mūsu mēles atrodas četru veidu garšas kārpiņas – garšas sajūtas receptori, lai atpazītu saldu, sāļu, skābu un rūgtu garšu. Visjutīgāk mēles garšas receptori reaģē uz rūgtu. 

Tā kā mēli veidojošais muskulis ir kustīgs un elastīgs, tas ļauj mums runāt un paust dažādas skaņas. Mēle patiesi ir brīnumains orgāns, jo tā mums spēj pavēstīt par mūsu vispārīgo veselības stāvokli, arī mutes dobuma veselību.

Mēles krāsai ir nozīme

Vesela mēle ir maigi rozā, viegli mitra, viendabīga, uz tās var būt arī neliels aplikums, kas ir pavisam dabīgs. Mutes gļotādas veselība ir ārkārtīgi svarīga, jo mutes dobums ar ārējo vidi saskaras visvairāk. Caur to mēs ne tikai uzņemam ēdienu un šķidrumu, bet arī runājam un elpojam. Mutes epitēlijs pasargā no mikroorganismu iekļūšanas zemāk esošajos mutes audos, gļotādā.

Vai zināji, kāpēc ārsti slimības gadījumā pārbauda mēli? Izrādās, pēc mutes gļotādas un mēles izskata var noteikt, kas cilvēkam kaiš. Piemēram, dažādu slimību vai vitamīnu trūkuma gadījumā mēles krāsa var būt no baltas līdz pat melnai. Visbiežāk mēles izmaiņas – balts aplikums, kas var liecināt par, piemēram, sēnīšu infekciju jeb kandidozi. Vienlaikus var būt sūdzības par sausumu un dedzināšanu mutē.

Melns mēles aplikums var norādīt uz

> pārmērīgu kafijas lietošanu;

> sliktu mutes dobuma higiēnu, neregulāru zobu tīrīšanu;

> dažādu medikamentu lietošanas sekām;

> smēķēšanas sekām;

> iespējamām ļaundabīgām izmaiņām.

Izteikti sarkana mēles krāsa lielākoties nozīmē, ka organismā trūkst B12 vitamīna, folijskābes un citu B grupas vitamīnu. Turklāt mēles virsma būs gluda.

Zili plankumiņi, cilpas vai mezgliņi uz mēles un zem tās ir saistīti ar vēnu paplašinājumiem, par ko nav jāsatraucas, tomēr, ja arī lūpas un pārējā mutes gļotāda ir tumši lillā, tas var liecināt par sirds mazspēju un plaušu slimībām, kas vairāk raksturīgi gados vecākiem cilvēkiem.

Dzeltena mēle var liecināt par

> lielu bilirubīna daudzumu organismā, dzelti;

> pārmērīgi lietotu mentolu vai eikaliptu;

> ilgstoši pārmēru lietotu alkoholu.

Savukārt brūna mēle var norādīt uz sliktu mutes higiēnu, baktērijām un sēnīšu infekciju, smēķēšanu. Reizēm mēli iekrāso arī daudz lietoti pārtikas produkti ar mākslīgajām krāsvielām.

Izmaiņas mēlē – pie kā vērsties?

Ja novēro kādas izmaiņas mēles izskatā vai pēkšņi jūti sāpes, apmeklē ārstu. Vislabāk – zobārstu, kas attiecīgi izvērtēs problēmas nopietnību. Visbiežāk mēs nemaz paši nepamanām vai nepievēršam uzmanību mēles izmaiņām. Nereti tās atklāj zobārsts, veicot mutes dobuma apskati, un tāpēc ir svarīgi zobārstu apmeklēt regulāri, lai neielaistu kādu nopietnu slimību. Pieteikties konsultācijai – Smaida Eksperti.

Apskatot mēli, ārsts izvērtē vairākus faktorus: krāsu, aplikumu, izmēru, mitruma pakāpi, garšas kārpiņu attīstības pakāpi, mēles kustīgumu, kā arī pievērš uzmanību plaisām un rētām.

Izpēti mēli

Pamanot kādas izmaiņas savai mēlei, ir ļoti svarīgi laikus saprast, vai nepieciešama papildu kopšana vai ārsta konsultācija. Vislabākais laiks, kad aplūkot savu mēli, – no rīta uzreiz pēc pamošanās. Pirms brokastīm tai varētu būt neliels aplikums, kas ir pavisam normāli. Ja rīta aplikums ir ļoti izteikts, biezs, jāsazinās ar zobārstu

Kāpēc tīrīt mēli?

Veselu, mitru un sārtu mēli speciāli tīrīt nevajadzētu, lai gan speciālisti – zobu higiēnisti – tomēr iesaka par to rūpēties regulāri, jo mūsu ēšanas paradumi un citi faktori veicina dažādu baktēriju vairošanos mutes dobumā, kas rada arī nepatīkamas smakas. Ja mutē atklāta sēnīte vai savairojušās baktērijas, mēle ir jātīra obligāti, lai ārstēšana notiktu veiksmīgāk.

Tīrot mēli, mēs varam pasargāt savu mutes dobumu no baktērijām, novēršot mēles un mutes gļotādas izmaiņas. Speciālisti iesaka tīrīt mēli vismaz reizi dienā, vislabāk – no rītiem pirms zobu tīrīšanas. Iesaka izmantot šim nolūkam paredzētu rīku, tomēr der arī parastā zobu birste, ja tā ir ar maigiem sariņiem, vai sudraba karote. Ik rītu notīrot mēli, mēs atbrīvojamies no nevēlamā aplikuma, kas satur daudz baktēriju, tādējādi mazinot infekciju risku un veicinot mutes dobuma, smaganu un zobu veselību.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti