Zobi

Kas izraisa sliktu elpu, un kā to novērst

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Katram no mums ir nācies satraukties par sliktu elpu un tās radīto psiholoģisko diskomfortu. Ļoti iespējams, arī Tev gadījies sajust nelāgu aromātu nākam no sarunu biedra mutes. Sliktu elpu medicīnā dēvē par halitozi, un visbiežāk tās iemesls meklējams mutes dobumā, tomēr iespējamie vaininieki var būt arī elpošanas orgāni, kuņģa un zarnu trakts, kā arī citu iekšējo orgānu saslimšanas. Mutes dobumā radušos slikto elpu novērst ir vieglāk, bet citos gadījumos tā var liecināt par nopietnām slimībām.

Veikalu un aptieku plauktos var atrast daudz dažādu līdzekļu cīņai ar halitozi, tostarp zobu pastas, mutes skalojamos līdzekļus un košļājamo gumiju, tomēr tie ne vienmēr būs labākā izvēle sliktas elpas cēloņa likvidēšanai. Kas izraisa halitozi, un kā to novērst? Pastāstīsim Tev par to vairāk šajā rakstā, kas tapis kopā ar sertificētu zobārsti Dr. Zandu Zadiņu (zobārstniecības klīnika “Zobārstniecība 3Z”)!

Kas izraisa sliktu elpu

Halitoze rodas baktēriju metabolisma rezultātā, no aminoskābēm veidojoties smakojošām gāzēm – gaistošiem sēra savienojumiem. Tai var būt vairāki veidi:

 1. fizioloģiska jeb pārejoša halitoze, parasti saistīta ar noteiktu pārtikas produktu lietošanu;
 2. patoloģiska halitoze, nepārejoša, tās iemesli var būt gan mutes dobumā, gan ārpus tā;
 3. pseidohalitoze, kad pacients sūdzas par sliktu elpu, lai gan citiem tā nav sajūtama.

 

Sliktas elpas cēloņi mutes dobumā:

Dr Zanda Zadiņa stāsta: 

“Savā ikdienas praksē novēroju, ka 90% halitozes iemeslu meklējami tieši mutes dobumā, tāpēc ikgadēja rūpīga  mutes dobuma izmeklēšana un speciālista konsultācija par mutes higiēnas veicināšanas pasākumiem ievērojami samazinātu risku attīstīties ieilgušām zobu, smaganu, periodonta un gļotādas problēmām, kā arī ievērojami ietaupītu zobārsta krēslā pavadīto laiku, finanses un aiztaupītu emocionālos pārdzīvojumus. Pacienti, kas cieš no halitozes, bieži piedzīvo fizioloģiskas sekas, kas var novest pie sociāliem, profesionāliem, kā arī emocionāliem ierobežojumiem. Slikta mutes dobuma higiēna pasliktina dzīves kvalitāti.”

Citi sliktas elpas cēloņi:

Kā noteikt, vai ir slikta elpa

Cilvēkam pašam nereti ir grūti noteikt sliktas elpas esamību, jo oža adaptējas un viņš pie savas elpas pierod. Kā rīkoties?

 1. Pašam sevi pārbaudīt, iztīrot zobu spraugas ar zobu diegu vai notīrot mēli ar marles tamponu un pēc 45-60 sekundēm novērtējot to smaržu.
 2. Jautāt radiniekiem vai draugiem par sliktās elpas esamību, tomēr šīs metodes objektivitāte ir apšaubāma.
 3. Vērsties pie zobārsta un nepieciešamības gadījumā veikt izmeklējumus.
 4. Pārbaudīt elpu ar halimetru, kas palīdzēs ne tikai apstiprināt, bet arī noraidīt pieņēmumu par sliktu elpu tiem pacientiem, kas ir iedomājušies, ka viņiem piemīt šī problēma.
 5. Izmantot gāzes hromatogrāfiju, ko uzskata par efektīvāko veidu sliktas elpas diagnosticēšanā. Ar šo metodi var precīzi noteikt gāzu daudzumu un sastāvu mutes dobumā.

Ieteikumi sliktas elpas novēršanai

Ko Tu vari darīt?

 1. tīri zobus pēc katras ēdienreizes vai izskalo muti ar ūdeni, lai mazinātu aplikuma veidošanos;
 2. ik vakaru notīri mēli ar zobu birsti vai mēles tīrītāju un nepieciešamības gadījumā lieto arī citus palīglīdzekļus;
 3. pēc zobu tīrīšanas vakarā lieto zobu diegu, lai iztīrītu starpzobu spraugās sakrājušās pārtikas daļiņas;
 4. ieturi maltīti ne vēlāk kā 2–3 stundas pirms gulētiešanas, izvairoties no vēlām vakariņām;
 5. samazini ogļhidrātus uzturā, pietiekamā daudzumā uzņemot šķiedrvielas, dārzeņus, zaļumus;
 6. divas reizes gadā apmeklē zobu higiēnistu (arī tad, ja nesūdzies par sliktu elpu), lai notīrītu aplikumu un zobakmeni. Starp citu, zobakmens mēdz veidoties ne tikai uz zobiem, bet arī zem smaganām, un tikai speciālists to varēs laikus pamanīt un novērst, nākotnē aiztaupot Tev iespējamas smaganu slimības;

Vairāk par smaganu veselību uzzināsi TE!

7.  sausas mutes gadījumā lieto līdzekļus, kas veicina siekalu rašanos, un uzņem pietiekami daudz šķidruma. Veicināt siekalu izdalīšanos var, piemēram, graužot kāpostus vai burkānus, paturot mutē citrona šķēlīti;

8.  lieto speciālu mutes skalojamo līdzekli, kura sastāvā ir eļļa. Pie tās pielīp mikrobu daļiņas un izvadās laukā no mutes dobuma. Skalošanai noderēs arī tīra olīveļļa;

9.  rūpējies par izņemamām un neizņemamām zobu protēzēm un breketēm, kopšanai izmantojot speciālus palīglīdzekļus;

10. ārstē mutes dobuma slimības un kariesu, nomaini sliktas zobu restaurācijas, atbrīvojies no sadrupušiem un bojātiem zobiem un to saknēm;

11. ja sliktas elpas cēlonis nav mutes dobumā, dodies pie sava ģimenes ārsta vai citu specialitāšu ārstiem, lai noteiktu halitozes pamatcēloni un nonāktu pie atbilstošas ārstniecības metodes;

12. atmet smēķēšanu!

Dr. Zanda Zadiņa: 

“Halitozes ārstēšanas taktikas izvēles pamatā ir tās cēloņa identificēšana. Mērķis ir samazināt baktēriju daudzumu dažādos mutes dobuma reģionos. Sākotnējā pieeja vērsta uz efektīvas ikdienas mutes dobuma kopšanas rutīnas ieviešanu un mutes dobuma patoloģiju, īpaši periodontīta, kariesa utt., kontrolēšanu, kā arī nekvalitatīvu zobu restaurāciju korekciju. Saviem pacientiem iesaku lietot mīkstu zobu suku divreiz dienā, zobu diegu, atbilstoša izmēra starpzobu birstes, kā arī tīrīt mēli ar zobu suku vai mēles tīrītāju. Tīrot mēli, jācenšas tīrīt pēc iespējas tālāk uz aizmuguri, jo tā daļa uzkrāj vislielāko aplikumu. Mēles tīrīšanu atkārto tik ilgi, līdz aplikumu vairs nav iespējams noņemt, tomēr tīrīšanai jābūt maigai, lai netraumētu mīkstos audus. Papildus mutes dobumu var skalot ar hlorheksidīnu un cinku saturošu mutes skalojamo līdzekli. Svarīgs mutes dobuma veselības profilakses aspekts ir regulāras vizītes (1-2 reizes gadā vai, ja nepieciešams, biežāk) pie zobu higiēnista, nopietnākos gadījumos - pie periodontologa. Liela nozīme kā visa organisma, tā arī mutes dobuma veselībā ir sabalansētam uzturam ar samazinātu cukura daudzumu, izvērtējot arī slēpto cukuru. Jau sen zināms, ka cukurs un baktērijas ir galvenais zobu kariesa cēlonis, tomēr tas ietekmē arī mutes dobuma mikrobiomu (veicina slikto baktēriju pārsvaru) un būtiski samazina organisma spēju pretoties dažādiem patoloģiskiem procesiem.” 

 

Kā redzi, sliktas elpas iemeslu ir daudz, un jāatzīst, ka izvairīšanās un nevēlēšanās runāt par tiem parasti ievērojami saasina šo problēmu. Šaubu gadījumā labāk dodies pie ārsta un veic nepieciešamos izmeklējumus, lai pēc iespējas ātrāk tiktu galā ar halitozi. 

Mūsu smaida eksperti ir Tavā rīcībā: www.smaidaeksperti.lv/eksperti!  

Piesakies konsultācijai

Citi raksti