Zobi

Padomi, kā nodrošināt bērnu zobus tīrus un veselus vasaras brīvlaikā

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Tu noteikti zini, ka ar vasaras sākšanos mēs, vecāki, reizēm kļūstam nedaudz pielaidīgāki attiecībā pret saviem bērniem. Nedaudz vēlāka gulētiešana, biežāk bērns var našķoties, un mēs ik pa laikam pieveram acis uz šķietami maznozīmīgām situācijām, jo viņiem ir vasaras brīvlaiks un šis laiks ir jāizbauda. 

Šajā rakstā kopā ar Dr. Līvu Lapši uzzini, ko Tu vari darīt, lai nodrošinātu savu bērnu zobu veselību stāvokli, vienlaikus izbaudot šo vasaru.

  1. Rutīna

Lai kā bērniem no tās gribētos izvairīties, tomēr zobu tīrīšanas rutīna ir pats, pats svarīgākais. Uzraugi, lai bērni tīra zobus divas reizes dienā vismaz 2 minūtes ar fluoru saturošu zobu pastu. Var ieviest zobu tīrīšanas kalendāru ar uzlīmītēm, lai nodrošinātu zobu tīrīšanas regularitāti vasaras laikā. Turklāt tā ir iespēja jums visiem kopā pavadīt vairāk laika. Tīrot zobus kopā ar bērniem 2 minūtes divas reizes dienā trīs vasaras mēnešus, būsiet pavadījuši papildu 6 stundas kopā, tāpēc izmantojiet tās pēc iespējas efektīvāk, lai visai ģimenei būtu veseli zobi un skaists smaids! 

Zobārste Līva Lapše uzsver: 

“Ir vērts atcerēties, ka bērniem jau no divu gadu vecuma ir nepieciešams pievērst uzmanību regulārai starpzobu tīrīšanai, ko var sākt ar zobu diegu un lēnām radināt pie mazām piemērota izmēra starpzobu birstītēm. Vecākiem ir jāpalīdz zobus iztīrīt vai jāpārmazgā bērnu zobi! To ieteicams darīt līdz bērnu 12 gadu vecumam, lai zobi būtu tīri un veseli.” 

2. Ūdens

Kad gaiss ir sakarsis, nereti auksti, saldi un gāzēti dzērieni ir pirmā izvēle, tomēr noteikti ūdens būs vislabākais risinājums slāpju veldzēšanā. Vai zināji, ka ūdens var samazināt skābu pārtikas produktu ietekmi uz zobu emalju? Tas arī uztur mutes dobumu mitru, kas ir noteicošii cīņā pret mikrobiem un sliktu elpu. Pieskati, lai sulas, limonādes un citi saldinātie dzērieni ir tikai retos izņēmuma gadījumos pieejami Taviem bērniem. Atceries – cukurs ir lielākais drauds Tavu un Tavu bērnu zobu veselībai!

3. Veselīgas uzkodas

Nodrošini, lai Taviem bērniem būtu veselīgas uzkodas un našķi – kraukšķīgi āboli, burkāni un arbūzs ir tikai pāris no zobiem labvēlīgiem produktiem. Neaizmirsti arī par piena produktiem (piemēram, siers, lakto un jogurts), jo tie satur kalciju un probiotikas.

Reizēm mēs pat nepamanām, cik daudz pa dienu neveselīgu un kalorijām bagātu uzkodu ir apēsts, tāpēc uzturvielām bagātas maltītes izpaliek. 

Padoms: ja esi mājās vai atvaļinājumu pavadi kopā ar bērniem, biežāk pārjautā, vai bērni ir izsalkuši, un pagatavo vai nodrošini veselīgu maltīti, lai izvairītos no neveselīgām un saldām uzkodām starp ēdienreizēm. 

Atceries, ka pārtika, kas ir veselīga ķermenim, ir veselīga arī zobiem!

4. Izvairieties no ārkārtas situācijām

Vislabāk ir mēģināt izvairīties no zobu traumām vasarā. Ja Tavs bērns nodarbojas ar cieša kontakta sporta veidiem, pārliecinies, ka viņam ir pielāgots mutes aizsargs, lai palīdzētu novērst zobu bojājumus vai zobu zaudēšanas risku. Tāpat pārliecinies, ka Tavs bērns nekošļā tādu cietu pārtiku, piemēram, ledu, popkorna kodolus vai cietās konfektes, kas var radīt plaisas un sabojāt zobus. Atturi bērnu no nepārtikas priekšmetu košanas vai košļāšanas vai zobu izmantošanas kā “instrumentus”, atverot iepakojumus! Atceries, ka vecāki ar savu uzvedību rāda piemēru saviem bērniem!

Dr. Līva Lapše:

“Bērnu zobu veselība ir svarīga un nozīmīga sejas, žokļu un sakodiena attīstībai. Ja par zobiem nerūpējas un netīra, tiem veidojas kariozs bojājums. Bieži vien, priekšlaikus zaudējot piena zobus, tiek zaudēta vieta pastāvīgajiem zobiem, un tas izmaina sakodienu un tā funkciju.”

5.  Zobārsta apmeklējums

Vasara ir īstais laiks, lai apmeklētu zobārstu pirms atgriešanās bērnudārzā vai skolas solā, jo tādējādi netiks kavētas skolas gaitas zobārsta apmeklējuma vizītei. Vai tas būtu pirmais apmeklējums vai jau atkārtots, ir labi būt drošam par sava bērna zobu veselības stāvokli un saņemt zinoša speciālista padomus par tieši Tavu bērnu. 

Daktere Līva Lapše atgādina:

“Bērnu zobu veselība ir vecāku atbildība.”

Mēs ticam, ka ar atbilstošu zobu aprūpi mājās, veselīgu uzturu un regulāriem zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumiem Tavam bērnam nebūs bojāti zobi – tie būs veseli un skaisti. Ieskaties www.smaidaeksperti.lv, lai atrastu zinošu ekspertu, kam uzticēt sava bērna zobu veselību. 

Piesakies konsultācijai

Citi raksti