Smaids

9 biežākie smaidu veidi

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Iedomājies, cilvēks spēj pamanīt cita cilvēka smaidu gandrīz 100 metru attālumā! Šī evolūcijas iezīme izveidojusies, lai spētu atšķirt draugu no ienaidnieka. Un tomēr viss nav tik vienkārši, kā liekas, jo smaids mēdz būt grūti atšifrējams – to var izmantot ne tikai jūtu paušanai, bet arī maskēšanai. Smaids var paust vienaldzību, pieklājību, bailes vai pat nicinājumu.

Ja Tevi mulsina drauga vai kolēģa smaids, ieskaties – mūsu raksts palīdzēs Tev atpazīt un izprast izplatītākos smaidus un to motīvus, kas klasificēti, pamatojoties uz 19. gadsimta neirologa Gijoma Dišēna veiktajiem pētījumiem. 


Frederick M. Brown/Getty Images. Julia Roberts

1. Dišēna jeb atklātais smaids – plats un no visas sirds!

Plats, sirsnīgs smaids ar to papildinošām smaida krunciņām ap acīm ir patiesa dāvana pasaulei – tas ziņo, ka esi laimīgs! Šāds smaids ir lipīgs un patiesi priecē apkārtējos, neviļus mudinot arī viņus atplaukt smaidā un sajust prieku.

Kāpēc to mēdz saukt par Dišēna smaidu? Par godu tā atklājējam zinātniekam Dišēnam. 1862. gadā viņš veica eksperimentu ar mērķi noskaidrot, ar ko neīsts smaids atšķiras no īsta. Tā laikā Dišēns ar elektrību stimulēja dažādus sejas muskuļus un fotogrāfēja to kontrakcijas, konstatējot, ka patiesas laimes un prieka sajūtu radītu smaidu izraisa galvenā vaiga kaula muskuļa un acīm apkārt esošo muskuļu darbība. To rezultātā vaigi paceļas uz augšu, aktivizējas lūpu kaktiņi un parādās krunciņas pie ārējiem acu kaktiņiem. 

Foto: Pixabay.com

2. Smaids ar aizvērtām lūpām jeb noslēpumainais smaids

Šis politiķiem bieži raksturīgais smaids var norādīt, ka persona zina kaut ko svarīgu, bet neplāno ar to dalīties. Smaidu ir viegli atpazīt, tomēr tas rada neviennozīmīgas izjūtas un mudina minēt, kas patiesībā notiek smaida īpašnieka prātā. 

Iespējams, visslavenākais noslēpumainais smaids pasaulē redzams Leonardo da Vinči meistardarbā “Mona Lisa”. Sieviete gleznā viegli smaida, acīm it kā vēršoties tālumā, tomēr, ja paveramies uz to no cita leņķa, rodas sajūta, ka Mona Liza mums seko ar skatienu. Noslēpumains, mazliet koķets un viegls – no šā smaida nav iespējams atraut acis!



3. Pieklājīgais smaids

Ir dienas, kad Tu neizjūti vēlmi smaidīt, un tomēr situācija un apstākļi no Tevis prasa smaidīgu un priekpilnu izteiksmi, piemēram, strādājot apkalpojošajā sfērā un visu dienu komunicējot ar cilvēkiem. Bezpersoniskais piespiedu smaids, kuru nākas demonstrēt šajos gadījumos, nav īsts, un to uzmanīgam vērotājam pateiks Tavas acis, kuras nodod patieso garastāvokli, par spīti lūpu centieniem izskatīties laimīgi.

Foto: Pinterest.nz

4. Smīns

Šāds smaids mums liek domāt par Drako Malfoju – Harija Potera neciešamo skolasbiedru. Tas ir izsmejošs, nedaudz iedomīgs un pauž zināmu nicinājumu pret citiem. Šo smaidu ar nedaudz uz augšu uzrautām lūpām un naidu izstarojošām acīm atpazīt nav grūti, un tā nepatīkamo noskaņu acumirklī sajutīs ikviens.

Foto: Vanityfair.com

5. Pašpārliecinātais smaids

Šādi smaidot, lūpas ir cieši saspiestas kopā un viena puse nedaudz pacelta uz augšu. Šo smaidu atšifrēt ir ļoti sarežģīti, jo atkarībā no situācijas un cilvēka tas var liecināt par augstprātību vai gandarījumu. Bieži vien tā īpašnieks jūtas pārāks par citiem un attiecīgajā situācijā nevilcinās to paust, paceļot uz augšu vienu lūpu kaktiņu. To var veiksmīgi izmantot, arī koķetējot ar pretējo dzimumu.

6. Smaids ar atvērtu muti

Iespējams, atvērta un smaidoša mute ir lielisks iedvesmas avots selfijiem, tomēr to nevajadzētu izmantot ikdienā kā galveno smaida tehniku. Vienu gan nevar noliegt – šis smaids pauž pār malām plūstošu un visaptverošu laimes izjūtu.

7. Flirtējošais smaids

Pēc būtības tas ir ļoti līdzīgs pašpārliecinātajam smaidam. To var padarīt vilinošāku un izteiksmīgāku, piemēram, iekožot lūpā vai to aplaizot. Šāds smaids ir neticami noslēpumains, seksuāls un aicinošs un piešķir tā īpašniekam pievilcību citu acīs. 

8. Apkaunojuma smaids

Šādi smaida cilvēki, kas nonākuši neveiklā situācijā, un bieži vien smaidam pievienojas nedaudz pieliekta galva un izvairīgs acu skatiens, kā arī piesarkuši vaigi.

9. Viltus smaids

Visneīstākais no visiem smaidiem rodas, kad lūpas paveras, lai atklātu zobus, bet acis paliek sastingušas un nepauž nekādas emocijas. Arī pats smaids līdz ar to neraisa apkārtējos izjūtas un apliecina vien to, ka cilvēks smaida tikai formalitātes dēļ.




Kuru no šiem smaidiem Tu visbiežāk esi novērojis apkārtējos cilvēkos un kuru ikdienā visbiežāk paud pats? Lai kā arī būtu, atceries pašu galveno – smaidīt vajag daudz un bieži!

Mūsu zinošie zobārsti parūpēsies par Tavu smaidu, lai tas vienmēr izskatītos lieliski neatkarīgi no smaidīšanas iemesla. Atrodi savu smaida ekspertu www.smaidaeksperti.lv!

Piesakies konsultācijai

Citi raksti