Smaids

Supermena sindroms un vīrieša mutes veselība

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Kurš gan bērnībā nav sapņojis kļūt par Supermenu un būt tikpat neuzveicams kā labsirdīgais varonis no Kriptona! Pieaugot šo sapni nomaina citi, bet vēlme būt neuzvaram nepazūd. Tu taču esi vīrietis! Tu esi stiprs, Tu nesūdzies, Tev nekas nekait, un Tu esi neievainojams. Īsti veči taču neiet pie ārstiem! 

Dažiem stiprā dzimuma pārstāvjiem tas mēdz īpaši spilgti izpausties brīžos, kad organisms raida brīdinājuma signālus par veselības problēmām. Un viņi visbiežāk ignorē šos signālus, cerot, ka viss sakārtosies pats no sevis vai vienkārši pazudīs. Šo vīriešu pieeju un nepienācīgas rūpes par savu veselību mēdz dēvēt par “Supermena sindromu”. Lai gan medicīnā tas nozīmē ko pavisam citu, attiecībā uz rūpēm par savu veselību apzīmējums ir visnotaļ piemērots. 

Runājot par mutes veselību un labas zobu higiēnas ievērošanu – nevienu, visticamāk, nepārsteigs secinājums, ka vīrieši šai ziņā atpaliek no sievietēm. 2020. gadā veiktajā “BENU aptiekas” Veselības monitoringā noskaidrots, ka Latvijā zobu diegu neizmanto vairāk kā puse jeb 52 % vīriešu, kamēr sievietes – vien 31 %. Atklāts arī tas, ka divreiz dienā zobus tīra vien 41 % vīriešu un 57 % sieviešu. 

Viena no biežākajām mutes dobuma veselības problēmām ir smaganu asiņošana, ko pēdējā gada laikā, tīrot zobus, novērojuši 31 % aptaujāto Latvijas iedzīvotāju. Interesanti, cik no viņiem devušies pie zobārsta noskaidrot iemeslu? Visticamāk, gauži maz, ja jau 47 % cilvēku apmeklē zobārstu patiešām tikai tad, kad jau parādījušās sāpes. Un atkal – lielais vairākums ir vīrieši. 

Kā īsumā atšķiras vīriešu un sieviešu pieeja, rūpējoties par saviem zobiem? 

Kā jau liecina aptaujas, vīrieši retāk tīra un diego zobus. Izrādās, ka arī zobu birste tiek mainīta ne tik bieži, kā vajadzētu, – vidēji reizi piecos mēnešos, lai gan patiesībā to būtu jādara reizi ceturksnī. Profilaktiskās vizītes pie zobārsta un zobu higiēnista nereti tiek izlaistas slinkuma, izpratnes trūkuma un pat baiļu dēļ. Vīriešiem biežāk nekā sievietēm piemīt kaitīgi ieradumi, piemēram, smēķēšana un alkohola lietošana. Viņi arī biežāk nodarbojas ar ekstrēmiem sporta veidiem, nepasargājot zobus no traumām, piemēram, nelietojot aizsargkapes vai dodoties pie zobārsta tikai tad, kad sāp. 

Pavisam godīgi - vai atpazini sevi? Tad varbūt sāc ar pavisam vienkāršiem padomiem, kā sākt par sevi rūpēties!



Daži ieteikumi, kas palīdzēs Tev ne vien uzlabot mutes dobuma veselību, bet arī saglabāt un uzturēt skaistu smaidu ilgtermiņā

1. Ievēro labu mutes dobuma higiēnu. Viss vienkāršais ir ģeniāls, un mazākais, ko vari darīt savu zobu veselības labā, ir tīrīt zobus divas reizes dienā ar mīkstu zobu birsti un fluoru saturošu zobu pastu, diegot zobu starpas ar zobu diegu vai interdentālo birstīti, kā arī neaizmirst notīrīt mēli. Ja bijusi īpaši bagātīga maltīte, arī pēc tās ieteicams iztīrīt zobus, bet tad, ja zobu birste, pasta un diegs nav pa rokai, vari izlīdzēties ar košļājamo gumiju bez cukura. Tā palīdzēs izdalīt vairāk siekalu, samazinot skābju kaitīgo ietekmi uz zobiem.  

2. Neizmanto zobus kā instrumentu. Pudeļu atskrūvēšana steigā vai izrādoties čomiem, līmlentes “noplēšana”, lego klucīšu atdalīšana, palīdzot bērniem, – kurš gan to nav darījis! Taču zobi NAV tam domāti! Piemēram, atgriežot plastmasas korķīti ar zobiem, Tu riskē ne vien tikt pie plaisām zobu emaljā, kas padarīs to trauslāku, veicinās zobu jutīgumu un palielinās kariesa risku, bet pat nolauzt zobu, Atceries: zobiem ir tikai viens mērķis – pārtikas košļāšana. 

3. Pārskati un izvērtē savus kaitīgos ieradumus. Alkoholiskie dzērieni, piemēram, vīns, alus un sidrs, satur daudz skābes, un tā var izraisīt zobu eroziju jeb zobu augšējā slāņa noārdīšanos, kas savukārt noved pie paaugstinātas zobu jutības un bieža diskomforta, lietojot uzturā karstus, aukstus, saldus vai skābus produktus. Alkohola lietošana veicina sausumu mutē, ietekmē zobu krāsu un rada arī sliktu elpu. Ir pierādījumi tam, ka pastāv saistība starp alkohola lietošanu un mutes dobuma, rīkles, balsenes, kā arī barības vada, aknu un zarnu vēzi – palielinoties izdzertajam alkohola daudzumam, pieaug vēža risks. Labāk tomēr ar mēru, vai ne? Vairāk par alkohola ietekmi uz mutes dobuma un organisma veselību lasi ŠEIT

4. Uzvari gan slinkumu, gan bailes no zobārsta, iepazīstot mūsdienīgu ārstēšanu bez sāpēm un stresa. Zobārsts ne vien atrisinās akūtas problēmas mutes dobumā, bet arī pamanīs un novērsīs nelielākus riskus, pirms tie kļuvuši par ko nopietnāku un grūtāk labojamu. Savukārt zobu higiēnists likvidēs mīksto zobu aplikumu un zobakmeni, attiecīgi nodrošinot kariesa un periodontīta profilaksi, novēršot nepatīkamu elpu un smaganu asiņošanu, kā arī uzlabojot zobu emaljas toni.

Ja Tu vēl šaubies, vai Tev nepieciešams doties pie speciālista, lūk, 10 iemesli neatlikt zobārsta vizīti

Grūti pārvarēt bailes no zobārsta? ŠEIT izlasīsi, kā to paveikt! 

5. Pats galvenais - ja rodas problēma, nemāni sevi, ka viss ir kārtībā - labāk pastāsti par to kādam. Tici vai nē, bet problēmas atzīšana un palīdzības meklēšana nav vājuma izpausme un automātiski neatceļ Tavu Supermena statusu. Galu galā arī viņam bija vismaz viena vājība. Un kas zina - varbūt tieši laba drauga vai mīļotās sievietes iedrošinājums Tev palīdzēs saņemties un savest kārtībā sava mutes dobuma veselību.

Mūsu smaida eksperti Tev sniegs lielisku atbalstu un piedāvās labākos risinājumus mutes dobuma problēmu novēršanai un veselības uzlabošanai. Atrodi savējo www.smaidaeksperti.lv!

Piesakies konsultācijai

Citi raksti