Zobi

Kā alkohols ietekmē zobus?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Mutes dobuma veselība būtiski ietekmē cilvēka vispārējo veselības stāvokli un dzīves kvalitāti. Mutes dobuma un smaganu slimības, zobu trūkums mutē un slikts zobu vispārējais stāvoklis var ierobežot cilvēka spējas uzņemt un sasmalcināt pārtiku, smaidīt, runāt, kā arī negatīvi ietekmē cilvēka labklājību.
Neveseli zobi un smaganas ir arī nozīmīgs infekcijas perēklis organismā. Riska faktori mutes dobuma slimībām ir neveselīgs uzturs, tabakas lietošana, pārmērīga alkohola lietošana un slikta mutes higiēna.

Veselības ministrijas speciālistu ieteikumi iedzīvotājiem alkohola profilakses jomā un atgādina, ka pārmērīga alkoholisko dzērienu lietošana ir kaitīga Tavai veselībai. Ir pierādījumi tam, ka pastāv saistība starp alkohola lietošanu un mutes dobuma, rīkles, balsenes vēžiem, kā arī barības vada, aknu, zarnu vēžiem un krūts vēzi, kur, palielinoties izdzertajam alkohola daudzumam, pieaug vēža risks.

Līdz 18 gadu vecumamLatvijā alkoholu iegādāties un lietot ir aizliegts ar likumu.

Skarbā realitāte

Zobus ļoti ietekmē tas, ko jūs ēdat un dzerat. Diemžēl alkohols ir kļuvis par mūsdienu dzīvesveida sastāvdaļu, kaut gan alkohols nemaz nav veselīgs, jo tam ir ļoti daudz blakusparādību.Protams samērīgi un atbildīgi alkohola lietošanas paradumi ir visa pamatā. Lai arī mēdzam iedzert alu pie pusdienām vai baudīt vīnu vakarā pēc grūtas darba dienas, vai kādu atspirdzinošu alkoholisku kokteili brīvdienās, saviesīgos pasākumos, alkohols ir un paliek alkohols - tas nav nekas veselīgs un tā pretrunīgā reputācija atstāj gan īstermiņa, gan ilgtermiņa ietekmi uz cilvēka ķermeni, veselību un iekšējiem orgāniem. Galvenokārt tas ir saistīts ar cukura līmeni asinīs, uz nevēlamo ietekmi uz aknām.

Atsaucoties uz ASV Slimību kontroles un profilakses centra (CDC) datiem, mērenu alkohola lietošanu definē kā vienu dzērienu dienā sievietēm, un ne vairāk kā divus dzērienus dienā vīriešiem. Stiprā alkohola lietošana ir vairāk nekā astoņi dzērieni nedēļā sievietēm un 15 dzērieni nedēļā vīriešiem. Savukārt Apvienotajā karalistē, laipievērstu cilvēkus veselības profilaksei, pasargātu no dažādām ļaundabīgām saslimšanām un motivētu sekot līdzi saviem alkohola lietošanas paradumiem, kā arī samazinātu alkohola patēriņu un veicinātu vispārējos veselības rādītājus,ir noteikts konkrēts vienību skaits, kas ir ieteicams, lai kontrolētu alkohola patēriņu. Katram alkoholiskajam dzērienam tas ir atšķirīgs ņemot vērā alkohola daudzumu dzērienā un tā tā tilpumu. Piemēram,cilvēkam nedēļā ieteicams patērēt 14 vienības.

Kas notiek ar zobiem?

Taču pat šāds “mērens”, kontrolēts alkohola patēriņš var ietekmēt zobus un jūsu veselību. Kāda ir alkohola ietekme uz cilvēka mutes dobumu - zobiem,smaganām, mīkstajiem audiem? Atbilde ir - smaganu slimības, zobu bojāšanās un čūlas mutē- tā diemžēl ir realitāte ar ko saskarās alkoholisko dzērienu mīļotāji, un daudz biežāk šādas problēmas mutē tiek konstatētas pacientiem, kas biežāk lieto stipros alkoholiskos dzērienus. Tieši alkohola lietošana ir otrs visbiežākais mutes vēža riska faktors.

Pacientiem, kas bieži lieto alkoholiskos dzērienus, ir novērojams arī lielāks aplikums uz zobiem, un kā liecina ASV Slimību kontroles pētijuma dati), un tieši šiem pacientiem ir par trīs reizēm lielāks patstāvīgo zobu iztrūkums - tātad nākotnē būs jādomā, kā zaudētos zobus aizvietot (prtotezēšana, zobu implanti utt.). Tāpat ir izpētītas likumsakarības starp cilvēku ieradumu lietot alkoholoskos dzērienus un zobu higiēnu, 80% aizmirst iztīrīt zobus vai neiztīra zobus vispār dienas beigās, kad lieto alkoholiskos dzērienus.

Mēs apkopojām galvenos secinājums, kas saistīti ar alkohola lietošanu un mutes dobuma veselību. Lūk, apskatīsim dažus no no tiem!

Zobu krāsas maiņa

Kā skaidro skaidro Kolumbijas Zobārstniecības medicīnas koledžas perorālās bioloģijas un klīniskās izpētes direktors zobārstniecībā -Dr John Grbic:

“Dzērienu krāsa rodas no hromogēniem. Hromogēni piestiprinās pie zobu emaljas, ko ietekmē alkohola skābe, krāsojot zobus. Viens veids, kā to “apiet”, ir dzert alkoholiskos dzērienus ar salmiņu.”

“Ja jums labāk garšo alkoholiskie dzērieni un kokteiļi ar dažādām limonādēm, sulām, vai arī dzerat sarkano vīnu,-vienkārši atvadieties no sava skaistā, baltā smaida,” saka Dr. Timothy Chase, DMD, no SmilesNY.

Arī zobu balināšanas un zobu higiēnas mēģinājumi nebūs pietiekami efektīvi, ja regulāri dzerat, teiksim, sarkanvīnu, tumšos kokteiļus, krāsojošas sulas, tumšo alu, arī bezalkoholiskus dzērienus - vīnogu, granātābolu sulas, kolu, kafiju, tēju. Neatkarīgi no cukura satura, arī tumšās krāsas bezalkoholiskie dzērieni var atstāt pigmentācijas plankumus vai iekrāsot zobus.

Atcerieties starp dzērieniem izskalot muti ar ūdeni - tas neitralizēs skābo vidi mutē!

Alus ir tikai nedaudz labāks, norāda Dr. Joseph Banker, DMD, Creative Dental. Alus ir rūgtošs dzēriens, satur skābes, tāpat kā vīns. Tumšie mieži un iesalsi, kas atrodami tumšajā alū, iekrāso zobus.

Mutes dobuma sausums

Alkoholisko dzērienu lietošana var izraisīt mutes sausumu, kad samazinās siekalu veidošanās. Siekalas parasti dabīgā viedā “mazgā” mutes dobumu, neitralizē kaitīgās baktērijas, taču, ja siekalas neizdalās, tad kaitīgajām baktērijām ir brīva vaļa netraucēti attīstīties. Alkohols ievērojami ierobežo siekalu dabīgo veidošanos cukura un dehidratācijas dēļ, tāpēc dzeramais ūdens pēc alkoholiskā dzēriena var palīdzēt uzlabot siekalu ražošanu.

Alkohols ne tikai samazina siekalu daudzumu, bet arī rada skābu vidi mutē, kas mīkstina emalju. Cukurs ir tas, kas ir pamatā lielākajai daļai alkohola un īpaši saldajiem liķieriem, kokteiļiem negatīvi ietekmē zobus.

Siekalas palīdz uzturēt mutes dobumu pH neitrālu, palīdz noņemt aplikumu un baktērijas no zobu virsmas. Padoms būtu - pieteikamā daudzumā dzert ūdeni ikdienā, it seviški, ja lietojat alkoholu.

Slikta elpa

Viss iepriekš minētais par mutes dobuma sausumu ir arī iemesls sliktai elpai.

Lai mute nekļūtu sausa, pieaugušam cilvēkam dienā ir svarīgi izdzert vismaz 1,5 l ūdens. Ieteicams lietot arī košļājamās gumijas vai sūkājamās ledenes (vēlams bez cukura), tādā veidā stimulējot siekalu rašanos, kas palīdz aizskalot mutē uzkrātās pārtikas daļiņas un baktērijas. Atcerieties par zobu higiēnu, neiazmirstiet diegot zobus un notīrīt arī mēli!

Jutīgi zobi

Ja jums piemīt ieradums košļāt ledu dzērienos, tad jūs varat sabojāt zobus - padarīt tos jutīgus. Arī tad, ja mēdzat košļāt citrusaugļus dzērienos, varat sakarties ar zobu jutību, zobu emaljas izmaiņām, smaganu recesijām. Arī Amerikas zobārstniecības asociācija atzīmē, ka ieradums apēst citrusu augļus vai to košļāšana varētu kaitēt zobu emaljai un padarīt zobus jutīgus.

Diezgan pretrunīgi, taču jāpiemin, ka ir arī pētījums, kas runā par labu alkoholam. Tas apstiprina, ka sarkanvīns nogalina perorālās baktērijas, ko sauc par streptokokiem, kuras ir saistītas ar zobu bojāšanos. Taču, piekritīsiet, ka šis nebūt nav iemesls, lai pasargātu zobus no bojāšanās!

Kas ir prosecco smaids?

Zobārsti atklāj arī tendenci, kas ieguvusi nosaukumu “prosecco smaids”, saistībā ar populārā dzēriena lietošanas pieaugumu.

Pēdējos gados prosecco lietošanas ieradumi ir sasnieguši patēriņa rekordus. Lielveikalu pārdošanas apjomos tas pārspēj šampanieti ar 28 miljoniem pudeļu gadā. Iemesls pavisam loģisks - tas ir ne tikai krietni lētāks nekā šampanietis, mazāk slads, mazāk kaloriju, taču atspirdzinošs un viegls alkoholisks dzēriens. Diemžēl tieši dzirkstošais elements dzērienā arī ir iemesls “prosecco smaidam”.

Dr. Mervyn Druian no Londonas Kosmētiskās zobārstniecības centra, laikrakstam Daily Mail stāsta, ka nu jau zobārstu ikdiena ir pacientes - sievietes, kuras zobu emalju ir sabojājušas, pat zaudējušas tieši prosecco dēļ, un tieši tāpēc, arī zobārstu vidū radies tāds jēdziens kā “prosecco smaids”. Bieži vien ar šo problēmu saskaras tieši jaunas sievietes, kuras ļoti rūpējas par savu izskatu un citādi dzīvo “it kā veselīgu dzīvesveidu”. Diemžēl cilvēki neapzinās kaitējumu, ko nodara zobiem un veselībai ar regulāriem, neveselīgiem ieradumiem.”

Zobārsts Dr. Mervyn Druian brīdina, ka, lai arī daudzas sievietes uzskata, ka rūpējas par zobiem, atsakoties no bezalkoholiskiem gāzētiem dzērieniem ikdienā, bet, kad runa ir par prosecco, pilnīgi aizmirst, ka tas satur burbuļus.

Tātad, kāda ir problēma ar prosecco? Pirmkārt, tas satur apmēram tējkaroti cukura uz vienu glāzi. Tas nav tik daudz kā, piemēram, citi gāzēti dzērieni - kokakola (10g - vesela sauja cukura!). Prosecco burbuļi satur daudz ļoti skāba oglekļa dioksīda. Šī skābe uzbrūk un kaitē zobu emaljai, padarot to vājāku un jutīgāku.

Lai gan visi dzirkstošie vīni var būt kaitīgi zobiem, prosecco ir sliktāks nekā, piemēram, šampanietis, jo vīnogām, no kurām tas ir izgatavots, ir augstāks cukura līmenis.

Ko jūs varat darīt, lai izvairītos no “prosecco smaida”:

Galvenie secinājumi:

Piesakies konsultācijai

Citi raksti