Zobi

10 neticami fakti no stomatoloģijas vēstures, kas liks tev pasmaidīt

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ironiski, bet problēmas ar cilvēku zobiem ir bijušas vienmēr - pirms 20, 100 un pat pirms 5000 gadiem. Šodien gan mēs nevaram precīzi pateikt, kad tika veikta pirmā zobārstniecības procedūra. Periods no 4000. līdz 3500. gadiem pirms mūsu ēras tiek uzskatīts par medicīnas nākamā posma rašanās sākumu (tieši tad Karaļu ielejā tika atrasta pirmā mūmija ar zobu ārstēšanas pazīmēm). Paies tūkstošiem gadu, pirms mēs varēsim ērti apsēsties zobārsta krēslā un saņemt kvalitatīvu zobu ārstēšanu.

1. Seno Ēģiptiešu kronīši.

Iespējams, būs grūti noticēt, bet senie ēģiptieši praktizēja protezēšanu. Protams, šī nav moderna procedūra, kurā zobārsts izmanto augstas kvalitātes materiālus un tehnoloģijas. Tomēr arheologi ir atraduši mūmijas ar zobu kroņiem. Un ne tikai starp cēlām tā laika personām, bet arī starp zemniekiem (1).

dentist-performs-stage-tooth-removal.jpg
Zobārsts pacientam rauj zobu uz skatuves. 1817. gads. Wellcome Library, London

2. Kurš pirmais sāka tīrīt zobus?

Jau pirms 5000 gadiem ēģiptieši varēja lepoties ar sniegbaltu smaidu. Tieši Senā Ēģipte tiek uzskatīta par zobu pastas dzimteni. Bet maz ticams, ka kāds no mums vēlētos tīrīt zobus ar šādu pastu dēļ tās sastāva. Zobu pasta bija pumeka, olu čaumalu, sveķu un buļļa iekšējo orgānu pelnu sajaukums (2).

3. Zobu birstes vietā

Ar ko tīrīt zobus, ja jūs dzīvojat bronzas laikmetā? Zobu sukas priekštecis bija zobu kociņš - tā galus sakošļāja, un pēc tam ar smalkajām šķiedrām tīrīja zobus. Pirmie košļājamie kociņi tika atrasti Mezopotāmijā 3500. gadā pirms Kristus. Tomēr zobu sukas izgudrojums ir saistīts ar ķīniešiem. Viņi tika izgatavoti no dzīvnieku sariem XIV gadsimtā. Tikai 1870. gadā suka mums ieguva pazīstamo formu - tam bija kaula rokturis (13).

4. Pirmie frizieri...zobārsti Eiropā?

Agrīnos viduslaikos zobārstu un ķirurgu lomu bieži veica mūki. Tomēr 12. gadsimtā baznīca aizliedza garīdzniekiem praktizēt medicīnu, jo asiņu izliešana bija nesaderīga ar viņu uzskatiem. Tātad vienīgie cilvēki, kam bija vismaz elementāras zināšanas par ķirurģiju, bija frizieri. Viņi praktizēja vienkāršu zobārstniecību - viņi tīrīja un likvidēja zobus (4).

5. Sieviete - zobārsts

1866. gadā Lūcija Beimane Hobbsa kļuva par pirmo licencēto sieviešu zobārsti. Pirms tam ar ārstēšanu nodarbojās tikai vīrieši. Pirmās manipulācijas ārste veica bez maksas! Vēlāk, aptuveni uz 1900. gadu, viņas darbošanās iedvesmoja aptuveni 1000 sieviešu, kuras ieguva zobārstniecības izglītību (5).

horrific-dental-clinic.jpg
U.S. Dentist Corp personāls strādā ar pacientiem. Gads nezināms. U.S. Signal Corp

6. Porcelāna zobi.

1770. gadā pirmie mākslīgie zobi tika izgatavoti no porcelāna - tas bija liels sasniegums, jo pirms tam (jā, tas izklausās briesmīgi) zaudētos zobus nomainīja ar citu cilvēku zobiem. Porcelāna zobus izgudroja karaļa Ludviga XV galvenais dziednieks - Pjērs Foršārs (1, 4, 6).

7. Vai ir zobu kariess?

Tagad, lai saprastu, vai mūsu zobiem ir caurumi, zobārsti izgatavo rentgena uzņēmumus un viegli identificē šo problēmu. Bet pirms 1896. gada tas bija neiespējami! Tajā gadā amerikāņu zobārsts Čārlzs Edmunds Kells iepazīstināja ar rentgena tehnoloģiju. Un ar to sākās precīzas diagnostikas laikmets (4).

8. Var strādāt arī bez cimdiem!

Vai jūs varat iedomāties ārstu, kas veic manipulācijas mutē bez gumijas cimdiem? Nevar iedomāties! Bet tikai 1890. gadā zobārsts pirmo reizi uzvilka gumijas cimdus ārstēšanas laikā. XIX gadsimta beigās medicīnas pasaulē praktiski izveidojās izpratne, ka sterilitāte ir svarīgs mirklis, kas garantē veiksmīgu operācijas iznākumu (1).

9. Zobus urbsim?

Neskatoties uz to, ka veco laiku urbis kariesa ārstēšanai tika atrasts senkapu izrakumos Pakistānā, pirmais zoba urbis tika izgudrots 1790. gadā. Viņu izgudroja Dzordža Vašingtona privātais zobārsts - Džons Grīnvuds (1, 4).

10. Īzaka Ņūtona zobs

Izsolēs bieži pārdod ne tikai antīkas mēbeles un dekoratīvus priekšmetus. Viens no šādiem priekšmetiem bija fiziķa, matemātiķa, mehāniķa un astronoma Īzaka Ņūtona zobs, par kuru izsolē ekstravagants kolekcionārs samaksāja 730 sterliņu mārciņas (ar pašreizējo likmi 3 200 ASV dolāru). Kā vēlāk izrādījās, Ziemeļamerikas pircējs iegādājās ģēnija Īzaka Ņūtona zobu, lai nevis to uzglabātu mājā pamanāmā vietā, bet lai izrotātu zelta gredzenu (1).

dutch-dentures.jpg
Tirgotājs pārdod svešas protēzes tiem, kuri nevar atļauties doties vizītē pie zobārsta Amsterdamas tirgū, Waterlopleinā. 1955. gads. Vagn Hansen/BIPs/Getty Images
Piesakies konsultācijai

Citi raksti