Zobi

10 svarīgākie zobārstniecības termini un to nozīme

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

1. Kariess

Kariess ir zoba cietās daļas pakāpeniska bojāšanās un noārdīšanās. Tā rezultātā veidojas dobums jeb mums visiem zināmie caurumi (1)

2. Zoba kronis

Zoba kronis ir redzamā zoba daļa. To mēs katru dienu tīrām ar zobu birsti, zobu pastu un zobu diegu. Zoba vainadziņš sastāv no emaljas, kas ir cietākā zoba daļa un pasargā visu tā pārējo struktūru (2).

3. Tilts

Gadījumos, kad pacientam trūkst viens vai vairāki blakus esošie zobi, mēdz izmantot tiltu. Tā ir speciāla zobārstniecības konstrukcija- zobu protēze, kas aizvieto vienu vai vairākus trūkstošus zobus un balstās uz blakus esošajiem zobiem mutē.

4. Implants

Zobu implanti tiek dēvēti arī par mākslīgajām zobu saknēm. Tie parasti ir izgatavoti no ķirurģiskā titāna un tiek ievietoti žokļa kaulā (3).

5. Venīri

Zobu venīri - plānas porcelāna plāksnītes, kuras tiek piestiprinātas pie zoba virsmas. Venīrus izmanto smaida estētiskai uzlabošanai (4).

6. Koferdams

Tā ir speciāla gumijas konstrukcija, kuru uzliek zobam, lai ārstēšanas brīdī to izolētu no citiem mutes dobumā. Parasti to izmanto veicot zoba sakņu kanālu ārstēšanu.

medbooking.com
medbooking.com

7. Kape

Zobu kape ir caurspīdīga antialerģiska materiāla izstrādājums, ko ievieto mutē, lai sportojot vai nakts laikā pasargātu no zobu griešanas (bruksēšaanas), kā arī atslogotu žokļus sakodiena korekcijai. Katram pacientam to izgatavo individuāli, lai tā pilnībā atbilstu viņa zobu formai un sakodienam. (5).

8. Kompozīts

Zobārstniecībā pielietojams materiāls, kuru izmanto gan plombējot zobus, gan veicot zobu restaurāciju estētiskai korekcijai (6).

9. Zobakmens

Zobakmens ir blīvas un pārkaļķojušās ēdiena atliekas uz zobiem. Zobakmens nerodas vienas dienas laikā - tas veidojas ilgstoši neievērojot zobu higiēnu (7).

10. Pulpa

Pulpa ir zoba mīkstie audi, kuri atrodas zoba kronī, tā iekšpusē. Pulpā atrodas asinsvadi, nervu gali un limfvadi (8).
Piesakies konsultācijai

Citi raksti