Zobi

Gudrības zobi - saglabāt vai šķirties?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Antropologi uzskata, ka gudrības jeb “astotie” zobi žokļa rindā bija nepieciešami senos laikos, lai  mūsu senči varētu sakošļāt cietāku pārtiku - gaļu, riekstus, dažādus sakņaugus. Senos laikos nevienmēr bija iespēja rūpīgi sadalīt pārtiku, pagatavot to mīsktu, tāpēc šādai rupjai pārtikai bija nepieciešams daudz vairāk pūļu to sakošļājot. Rezultātā zobi ātrāk nolietojās.(1;2)

Mūsdienu cilvēka uzturs ir būtiski mainījies. Ēdiens, pateicoties pagatavošanas iespējām, ir kļuvis mīkstāks, tāpat arī palīginstrumenti ēšanas procesā, - nazis, dakšiņa, karote ir padarījuši ēšanas procesu krietni vienkāršāku. Tieši ēšanas paradumu un samazinātās slodzes dēļ, laika gaitā cilvēka žokļis ir kļuvis mazāks. Slodze košļājot ēdienu nav tik liela, tāpēc gudrības zobiem nav vietas žoklī - tie aug šķībi, dažķārt paliek zem smaganas un nepilda to galveno funkciju - sakošļāt ēdienu.

Gudrības zobi savu nosaukumu ieguvuši tādēļ, ka cilvēkam tie izaug jau apzinātā vecumā - parasti vecumā no 17 līdz 21.(3) Protams, katram cilvēkam tas ir individuāli, dažiem cilvēkiem gudrības zobi vispār neizaug. Visbiežāk gadījumu cilvēkiem izaug abi 8. zobi augšžoklī, retāk apakšžoklī, ļoti retos gadījumos izaug visi četri gudrības zobi.

Kanādas Zobārstniecības asociācijas žurnālā (Journal of the Canadian Dental Association) publicēts pētījums, kur izklāstīts, ka zinātnieki vēl nav atraduši skaidrojumu, kāpēc dažiem cilvēkiem izaug tikai viens, bet citiem 2, 3 vai visi 4 gudrības zobi. Šie zobi izaug paši pēdējie, tāpēc bieži ir situācijas, ka žoklī vairs nav pietiekami daudz vietas. Reizēm 8. zobi paliek zem smaganu audiem, tie var traucēt citiem zobiem vai radīt spiediena sajūtu žoklī, var radīt pietūkumu, sāpes, tāpēc zobārsti iesaka savlaicīgi šķirties no gudrības zobiem.(4)

Var būt situācijas, ka cilvēks nemaz nenojauš par gudrības zobiem, bet uzzina tikai tad, ja pie zobārsta veic rentgena uzņēmumu.(5)

Šie zobi var augt slīpi, daļēji parādīties virs smaganas vai paliek paspēpti zem smaganas pilnīgi augot horizontāli - šīs ir galvenās situācijas, kad ir nepieciešama to izņemšana, jo šie zobi traucē, rada diskomfortu un arī ilgtermiņā var izraisīt tikai nepatīkamas sekas. Amerikas Zobārstu asociācija (American Dental Association (ADA)) iesaka regulāri apmeklēt zobārstu, lai pārbaudītu mutes dobuma veslību, arī gudrības zobu stāvokli, īpaši -  to veidošanās un augšanas laikā. Tikai zobārsts varēs novērtēt, kāda ir situācija un vai tiešām ir nepieciešams šķirties no “gudrajiem” zobiem.(6)

Pat ja gudrības zobi Jums nerada diskomfortu, dažos gadījumos tie var izraisīt:

  1. kariesu;
  2. infekcijas;
  3. ietekmēt citu zobu novietojumu un to dabīgo pozīciju zobu rindā.(7)

Taču, satraukumam nav pamata, ne vienmēr gudrības zobi ir jāizņem - tikai zobārsts var konstatēt situācijas, kurās 8. zobi ietekmē jūsu mutes dobuma veselību. Ja šie zobi traucē, tad ieteicams pie speciālista vērsties brīdī, kad tie tikai vēl veidojas. Lai izvairītos no sarežģījumiem, vislabāk no tiem šķirties, kad gudrības zobu saknes nav pilnībā attīstītas, turklāt dzīšanas process ir ātrāks cilvēkam esot jaunam!(8)

Piesakies konsultācijai

Citi raksti