Zobi

Izrauts zobs - ko tālāk? 

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Atsaucoties uz Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) jaunākajiem datiem,  apmēram 44% iedzīvotāju trūks no viena līdz pieciem zobiem, 18% trūkst no sešiem līdz desmit zobiem, savukārt 15% - pat vairāk nekā desmit zobu. Vienlaikus 3,4% iedzīvotāju nav savu zobu. SPKC pētījuma tapšanas laikā notika apmēram 3500 intervijas ar iedzīvotājiem vecumā no 15 līdz 74 gadiem visā Latvijā.

Vairākus desmitus gadus atpakaļ, kad nebija attīstīta zobārstniecība un plašas iespējas izārstēt zobus - visbiežāk zobārsti tos izrāva. Par laimi, mēs dzīvojam 21. gadsimtā, kad mūsdienu zobārstniecībā  zoba izraušana tiešām ir pēdējais variants, ko ārsts ieteiks darīt.

Tikai tad, ja tiešām nav citu variantu, kā zobu izārstēt, saglabāt mutē, zobārts visticamāk to izraus, un piedāvās risinājumu kā zaudēto zobu aizvietot. Visbiežāk pacientiem tiek izrauti “gudrības” zobi, jo visbiežāk tie traucē un rada diskomfortu, vai ari smagi iekaisuši zobi, kuriem ir bojātas saknes, ir neārstējams iekaisums utml. Protams, lai nenonāktu līdz šādai situācijai ir svarīgi sekot līdzi savam dzīves veidam, regulāri ievērot pareizu zobu higiēnu, veikt profilaktiskās apskates pie zobārsta, apmeklēt zobu higiēnistu un pārbaudīt arī smaganu veselību pie periodontologa.

Taču, ja esat situācijā, kas pieprasa izarut zobu, tad ziniet, ka jūsu zobārsts informēs par nepieciešamo āsrtēšanu, lai veiktu zoba ekstrakcijas brūces aprūpi. Taču svarīgi zināt dažus faktus, kuriem būtu jāpievērš uzmanība un jābūt informētam.

Kas notiek pēc zoba izraušanas? 

Lai vai kāda būtu situācija, kāpēc Jums ir izrauts zobs, svarīgi saprast, kas notiek jūsu mutē.
Pēc zoba izraušanas jeb ekstrakcijas zobus aptverošais kauls samazinās, būtiski sarūk jau dažos mēnešos vai pat nedēļās, kas Jums var radīt dažādas komplikācijas:

Ir būtiski saglabāt audu apjomu un stabilitāti ilgtremiņā. To ir iespējams izdarīt bez papildus pūlēm un sarežģītām procedūrām, ja Jūsu zobārsts  pēc zoba izraušnas veic ektrakcijas brūces aprūpi, kas palīdz saglabāt kaula apjomu un novērst izmaiņas mutē.

Tikai tad, kad esat veikuši zobus aptverošā kaula un mīksto audu apjoma saglabāšanu, var veikt nākamos soļus turpmākajā ārstēšanā: 

Kāpēc kaula saglabāšana ir tik svarīga?

Zobus aptverošais kauls un smaganu forma paliek nemainīgi un nerada defektus. Ārstēšana dod iespēku turpmākās procedūras (protezēšanu, zobu implantu ievietošanu) veikt Jums ērtā laikā. Smaganu stāvoklis paliek nemainīgs. Jūsu smaids ir nevaiojams, bez vizuāli pamanāmiem defektiem. Turpmākā ārstēšana ir vienkārša - jūs ietupāt naudu un laiku. Ilgtermiņa profilsakse - Jūs izvairāties no sarežģītām procedūrām nākotnē - kaula un mīksto audu transplantācijas.

Jautājiet savam zobārstam par iespējām un tieši Jums piemērotu risinājumu, lai izvairītos no sarežģījumiem nākotnē!

Stipri, veseli un skaitsi zobi noteikti ietekmē ne tikai to, kā jūs izskatāties, bet arī to, kā jūtaties - Jūsu pašapziņa, pārliecība par sevi gan privātajā dzīvē, gan profesionālajā darbības sfērā. Ikviens mūsdnienīgs, profesionāls zobārsts un mutes, sejas un žokļu ķirurgs ļoti rūpīgi strādā, lai jebkurš iztrūkstošs zobs varētu būt vienkārši aizvietojams nākotnē, lai tas pacientam nesagādātu liekas un sarežģītas procedūras nākotnē, savukārt iekaisuši un zobi tiktu savlaicīgi veiksmīgi ārstēti, lai jūs pēc iespējas ātrāk atgūtu savu dzīves kvalitāti un varētu atkal pārliecinoši smaidīt.

Daži padomi laikā pēc zobu ekstrakcijas

Jums noteikti jāseko apmeklējuma grafikam, ko noteicis Jūsu zobārsts, arī tad ja dzīšana noris bez jebkādām problēmām!

Avots: nra.lv

Piesakies konsultācijai

Citi raksti