Zobi

Kā atteikšanās no dzīvnieku izcelsmes produktiem ietekmē zobu veselību?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Daudz ir runāts par to, ko vajadzētu un ko nevajadzētu ēst, lai saglabātu veselus zobus. Ir ļoti labi zināms, ka saldumi un gāzētie dzērieni nenāk par labu ne zobu, ne smaganu veselībai. Taču ir arī tik daudz pārtikas produktu, kas zobus padara stiprākus un baltākus, kas ir bagāti ar vitamīniem, piemēram, kalciju, D vitamīnu un fosforu. Veģetārismam un vegānismam kļūstot arvien populārākam sabiedrībā, rodas jautājums – vai veģetārs / vegānisks uzturs ietekmē mutes dobuma un zobu veselību? (1)

Pavisam īsi, – jā, ietekmē! Taču satraukumam nav pamata, ja runājam par līdzsvaru un sabalansētu uzturu. Ja nesekojat līdzi, cik uzturvielām piesātināts, vitamīniem bagāts vai daudzveidīgs ir veģetārs/vegāns ēdiens, tad variet saskarties arī problēmām mutes dobumā. Katra pārtikas grupa, no kuras jūs atsakāties, jums jāaizvieto ar kaut ko citu, tā lai organisms būtu līdzsvarots. (2)

Mēs centīsimies izskaidrot, kā veģetārs/vegāns uzturs var ietekmēt jūsu mutes dobuma veselību un ar ko aizstāt pārtikas grupas, saglabājot stiprus un veselus zobus.

Vegāniem un veģetāriešiem jāpievērš uzmanība tam, kādu produktu aizstāšanu viņi veic. Galvenais, kas vegāniem un veģetāriešiem ir jāatceras, kā pareizi sabalansēt uzturu tā, lai tas būtu pilnvērtīgs ar uzturvielām. Tā, kā šāda veida uzturs izslēdz dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas (gaļa, zivis, olas, piena produkti), tad visbiežāk tās tiek aizstātas ar augu izcelsmes olbaltumvielām. Mutes un zobu veselības problēmas var parādīties tad, ja veģetārā vai vegānisksā uzturā ir kādu uzturvielu vai vitamīnu iztrūkums, pastiprināti tiek lietoti graudaugu produkti (ogļhidrāti), dominē cukuru saturoši produkti. (1)

Bieži vien gan vegāni, gan veģetārieši atklāj, ka viņiem it kā pēkšņi uzkrājas vairāk zobu aplikuma, parādās zobu erozija un smaganu saslimšanas. Šādas problēmas var rasties arī novitamīnu un uzturvielu vielu trūkuma. (1)

Piemēram, zobu erozija un bojāšanās vegāniem var būt pastiprināta saistībā ar skābo pārtikas produktu, dažādu saldinātāju, “slēpto” cukuru dēļ. Vegāni un veģetārieši lieto vairāk augļu uzturā, kuros ir daudz dabiskā cukura – kā rezultātā palielinās zobu bojāšanās risks. (1)

Turklāt daudzi, kas lieto tikai augu uzturu, biežāk mēdz ēst uzkodas starp ēdienreizēm, un tas var veicināt lielāku aplikumu. Tādēļ vegāniem un veģetāriešiem jāuztur labazobu higiēna – regulāri jātīra un jādiego zobi, lai novērstu šos riskus. (1)

Ir grūti atrast līdzsvaru starp uzturā nepieciešamajiem vitamīniem un uzturvielām, bet nepadodieties! Iespējams ievērot veģetāru un vegānu diētu, vienlaikus rūpējoties gan par zobiem, gan vispārējo organisma veselību.

Ievērojot uz augiem balstītu diētu, ir svarīgi ēst sabalansētu uzturu ar visiem vitamīniem un uzturvielām, kas nepieciešami jūsu ķermenim. Izvairieties no skābiem un cukurotiem ēdieniem (pat ja tie ir piemēroti veģetāriešiem un vegāniem) un tīriet zobus regulāri, diegojiet tos, regulāri mainiet zobu birstīti. Apmeklējiet gan zobārstu, gan zobu higiēnistu, lai veiktu regulāras profilaktiskas pārbaudes. (1)

Ja izvēlaties ievērot jebkādu diētu vai kardināli mainīt līdzšinējos uztura paradumus, ieteicams konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai uztura speciālistu, tāpat informēt zobu higiēnistu vai zobārstu, kas ļauj uzsākt pārmaiņas, nenodarot pāri savai veselībai.

Tā jūs varat pārliecināties, ka uzņemat pietiekami daudz kalcija, D vitamīna un fosfora, neēdot gaļu, zivis, olas vai piena produktus. (4)

Kas attiecināms uz zobārstu, tad tieši profilaktiskās apskates laikā vai zobu higiēnista apmeklējuma laikā, speciālists var novērtēt jūsu zobus, smaganas, profesionāli izvērtēt, vai ilgākā laika posmā uztura paradumi neatstāj sekas. Ieteikt risinājumus individuāli jums, kā arī rekomendēt mutes kopšanas līdzekļus, kas bagātinās zobu emalju ar nepieciešamajiem mikroelementiem un fluoru.

Tā kā uz augu bāzes balstīta diēta var potenciāli radīt risku jūsu zobu veselībai, vegāniem jābūt īpaši piesardzīgiem, ievērojot labu mutes dobuma higiēnu. Kā vienmēr, jūsu zobārsts ir labākais eksperts, kurš palīdzēs, ja jums ir kādi jautājumi par to, kā jūs varat veicināt savu mutes dobuma un zobu veselību. (1)

Avoti:

1. https://newgenerationdentistry.com/can-a-vegan-diet-affect-your-oral-health/

2. https://www.dentistoakville.com/blog/oral-health/can-vegetarian-diet-affect-oral-health/

3. https://happyhappyvegan.com/vegan-dental-health/

4. https://hawaiifamilydental.com/does-being-a-vegetarian-affect-my-teeths-health/

Piesakies konsultācijai

Citi raksti