Zobi

Nestāsti bērniem patiesību par zobu feju

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ziemassvētku vecītis? Gan jau esi par tādu dzirdējis! Un Lieldienu zaķis ne vienu vien reizi ir cilpojis pa tavu mauriņu, atstājot krāsainas Lieldienu olas, kuras bērniem meklēt. Mēs no citu tautu tradīcijām esam aizguvuši diezgan daudz mītisko tēlu, kas iepriecina bērnus, un, iespējams, viena no savdabīgākajām ir tieši Zobu feja! Vai Tu zini, no kurienes tā ir radusies?

Zobu fejas izcelsme

Pat ja šķiet, ka Zobu feja ir pavisam nesen ienākusi mītisko tēlu kompānijā, tā ir gadsimtiem sena, līdzīgi kā Ziemassvētku vecītis. Patiesībā ir daudz dažādu leģendu, mītu un tradīciju par piena zoba “pazušanu” pēc tā izkrišanas. Nostāsti par Zobu feju dažādās kultūrās, protams, ir visai atšķirīgi, tomēr lielākoties ir vienotas  tradīcijas, kur pēc izkrišanas likt bērna piena zobus. Daudzu tautu senajās paražās tie bija jāmet ugunī, citās – pāri mājas jumtam, bet vēl dažās uzskatīja, ka zobi jāierok zemē. Agrīnās Eiropas tradīcijās piena zobus apraka zemē, lai pasargātu bērnu no grūtībām dzīves laikā, savukārt Ziemeļvalstīs bērna zobus iestrādāja rotās, ko aplikt ap kaklu, lai gūtu lielāku veiksmi kaujās. Kā jau mums zināms, laiki mainās un līdz ar to arī tradīcijas, mītiskie tēli pielāgojas mūsdienām. Viena no jaunākajām tradīcijām Eiropā – zobu dievība mīlīgas pelītes veidolā, kas klusi ietipina bērna istabā, lai paņemtu piena zobu, kas noglabāts drošā vietā, un apmaiņā pret to atstātu kādu dāvaniņu.

Kāda īsti ir Zobu fejas loma?

Zobu feja darbojas kā lielisks mierinājums pēc zoba izkrišanas, un viņas loma bērna dzīvē ir tikpat svarīga kā visiem pārējiem mītiskajiem tēliem, kam vecāki ļāvuši ticēt caur nostāstiem un darbiem. Un vai nav forši, kad aizrautīgi stāsti bērnam par to, kāda viņa izskatās, ko dara, un mazais ar lielu interesi uzdod mums jautājumus, it kā mēs zinātu pilnīgi visu? Atbildot varam uzburt veselu pasaku pasauli un kopā ar bērnu radīt tieši viņa īpašo Zobu feju!

Kad bērnam izkrīt piena zobs, to pirms miega noliek zem spilvena, cerot, ka pa nakti atlidos Zobu feja un izkritušo zobiņu apmainīs pret monētu! 

Zobu feja, kuru zinām

Tā Zobu feja, kuru zinām šobrīd, ir radusies, zobu pelei apvienojoties ar labo laumiņu feju, kas bērna izkritušo piena zobiņu apmaina pret monētiņu. Bet kāpēc Zobu feja kļuva par lidojošu laumiņu? Jo 1927. gadā autore Estere Votkinsa-Arnolda uzrakstīja bērniem lugu “Zobu feja”, kur tā pirmo reizi parādās laumiņas izskatā! Līdz ar šo Disneja pasaku varoni Zobu feja kļuva populāra visā pasaulē tieši tāda, kādu to šobrīd iztēlojas teju ikviens bērniņš, kurš gaida monētiņu apmaiņā pret viņa piena zobu. Tomēr būti interesanti zināt, kādu to iztēlojas paši bērni. Nākamreiz, kad runājat par Zobu feju, uzjautā: “Kādu Tu iztēlojies Zobu feju?” Varbūt pat ir vērts palūgt, lai mazais to uzzīmē? 

Zobu feja citās kultūrās

Lai arī Zobu feja apceļo visus pasaules bērnus, tomēr ir kultūras ar mazliet citām tradīcijām. Uzzini, kur citur pasaulē “pazūd”piena zobi pēc izkrišanas!

Ir patiešām savdabīgas tradīcijas, un ir arī tādas, kas stipri vien līdzīgas dažādās zemēs. Varbūt Tu zini vēl kādu interesantu Zobu fejas tradīciju, par kuru šeit nav rakstīts?

Rūpes par pirmo zobiņu tīrību 

Pateicoties Zobu fejai un tās dāsnumam naudas vai dāvanu veidā, mazie ķipari ar lielāku aizrautību kopj savus zobus. Vecāki un zobārsti izmanto Zobu feju kā motivāciju, lai mazais katru rītu un vakaru iztīrītu zobus un tie būtu pēc iespējas veselāki, kad tie izkrīt, tādējādi ļaujot bērniņam noprast, ka tiks saņemta lielāka naudiņa vai foršāka dāvana! Lieliska motivācija, veselīgāki zobiņi un mazāk sāpīgu brīžu!

Ticēt Zobu fejai

Kā jau ikvienam no mums, pienāk brīdis, kad saprotam, ka vecāki bija gan Ziemassvētku vecītis, gan rūķi, kas palīdz, gan visi pārējie mītiskie tēli, tai skaistā – dāsnā Zobu feja. Tomēr daudzi eksperti un arī vecāki uzskata, ka bērnam Zobu feja, kas atnes dāvaniņu par zobu, ir lielisks mierinājums zaudējuma brīdī. Šī apmaiņa ir radījusi brīnumainu prieku un sajūsmu, un visas bēdas par to, ka trūkst kāda piena zoba, ir aizmirstas.

Ko likt zem spilvena apmaiņā pret zobu?

Lai gan visbiežāk Zobu feja atnes naudu, ir vecāki, kas izdomā citas foršas un radošas dāvaniņas, piemēram, jaunu elektrisko zobu birsti ar mīļāko Disneja varoni, kādu ilgi gaidītu rotaļlietu, jaunu zobu pastu ar interesantu garšu vai kādu pavisam smieklīgu lietu, par ko bērns ļoti priecāsies. Vai uzraksta mīļu zīmīti: “Tavs zobiņš bija superīgs!”, “Tavs zobiņš bija tik tīrs!”, “Labākais zobiņš, kādu esmu redzējusi!” Ideju ir bezgalīgi daudz! Atliek vien pārsteigt mazo ķiparu, lai motivācija rūpēties par zobiņiem ir nepārejoša.

Saki jā Zobu fejai!

Ja līdz šim pie Tava bērniņa Zobu feja nelidoja, varbūt ir vērts pamēģināt? Mums šķiet, ka Zobu feja ir teju tikpat forša kā Ziemassvētku vecītis vai Lieldienu zaķis, ar tik interesantu izcelsmi, un mums ir sajūta, ka tā tik drīz nepazudīs. Jo viss, kam ticam, pastāv mūžīgi!

Ja arī Tavam mazajam šobrīd aktīvi mainās zobi vai varbūt ir kādas bažas par to veselību, neatliec vizīti – jau no mazotnes iepazīstini viņu ar to, ka zobu labošana nav nekas traks un, lai ēstu gardumus, zobiem ir jābūt labiem un koptiem. Starp mūsu lieliskajiem smaida ekspertiem ir brīnišķīgi un pieredzējuši zobārsti, kam sevišķi patīk strādāt ar bērniem! 

Piesakies konsultācijai

Citi raksti