Zobi

Kā Tev var palīdzēt mikroprotezēšana?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Iespējams, vārds protezēšana Tev rada pretrunīgas izjūtas vai mulsinošas asociācijas, bet, par laimi, mūsdienās protēze vairs nesaistās tikai ar no mutes izņemamu un ūdens glāzē pie gultas glabājamu veidojumu. Atkarībā no tās veida protēze var būt pat tik neuzkrītoša, ka atšķirību no dabīgā zoba pamanīs tikai zobārsts. 

Protēzes nosacīti iedala divos pamatveidos – izņemamajās, kuras pacients pats var ielikt mutē un izņemt laukā, un neizņemamajās, kas paliek mutē visu laiku (kroņi, tilti, venīri un citas fiksētās konstrukcijas, kas vizuāli un funkcionāli ne ar ko neatšķiras no dabīgiem zobiem). Pie otrā veida pieskaitāmas arī kroņa inlejas un onlejas. Tās ir zobu tehniskajā laboratorijā pēc nospieduma gatavotas plombas, ko izmanto mikroprotezēšanā jeb zobu netiešajā restaurācijā, kas atjauno daļēji zaudēta zoba kroni un funkcijas. Tā ir piemērota un kvalitatīva ārstniecības metode situācijās, kad dabīgais zobs zaudējis salīdzinoši daudz audu un ar parastām plombām zoba kroni atjaunot vairs nav iespējams. 

Šajā rakstā mēs kopā ar pieredzējušo zobu protēzisti Dr. Ilzi Indriksoni (Stomatoloģijas institūta Implantoloģijas klīnika) atklāsim visu, kas Tev jāzina par inlejām un onlejām.

Kroņa inlejas vai onlejas – ko izvēlēties?

Kroņa inlejas un onlejas ir viena tipa restaurācijas un atšķiras tikai pēc apjoma. Kā izvēlēties piemērotāko?

Dr. Ilze Indriksone: 

“Sānu zobi daudz biežāk cieš no kariesa, kas nereti noved pie lielām iekšējām plombām. Turklāt, ja zobiem nepieciešama sakņu kanālu ārstēšana, tiek zaudēti zoba veselie audi un palielinās zoba lūzuma risks. Šādā gadījumā nepieciešama zoba restaurācija, kas pārklāj zoba paugurus, jeb onleja.”

Abas restaurācijas var izmantot gan dzīviem, gan nedzīviem zobiem. Kroņa inlejas un onlejas var izgatavot no kompozīta, keramikas un arī dažādiem metālu sakausējumiem, piemēram, zelta. Agrāk priekšroka tika dota zeltam tā izturības, vieglās veidošanas, antibakteriālo īpašību un noturības pret traipiem dēļ, bet mūsdienās to izvēlas retāk un galvenokārt tad, kad zoba pildījums jāliek atkārtoti pēc lūšanas un nepieciešams ļoti ciets materiāls. Jāņem vērā, ka zelts ir arī ļoti dārgs. Visvairāk izmantotais materiāls ir keramika, jo ar to var izveidot maksimāli dabīgas krāsas un formas zobu restaurācijas. Arī kompozītmateriāls ir bieža izvēle.

Soli pa solim – kā notiek kroņa inleju un onleju uzlikšana

  1. Kariesa un zoba dobuma pildījuma izņemšana. Tā kā inlejas un onlejas bieži aizvieto bojātu vai salūzušu zoba pildījumu, tad zobārsts sākumā noņem esošo plombu un kariesa gadījumā arī bojātos audus. Pēc tam zobu sagatavo nospieduma noņemšanai.
  2. Zoba nospieduma noņemšana. Ar nospieduma palīdzību tiek iegūts mutes dobuma atlējums. Kad zobārsts kopā ar pacientu vienojies par restaurācijai piemērotāko materiālu un piemeklējis zobam atbilstošāko toni, atlējumu nosūta uz zobu tehnisko laboratoriju, lai uz tā varētu izgatavot precīzu kroņa inleju vai onleju.
  3. Pagaidu pildījuma uzlikšana zobam. Kamēr zobu tehniķis gatavo restaurāciju, zobārsts pacienta zobā ievieto pagaidu pildījumu zoba dobuma noslēgšanai. Tas palīdz novērst tālāku bojāšanos un pasargā zobu no termisku kairinājumu izraisīta jutīguma, kas rodas, lietojot, piemēram, aukstus vai karstus dzērienus.
  4. Kroņa inlejas vai onlejas uzlikšana. Kad restaurācija izgatavota, zobārsts noņem no zoba pagaidu pildījumu un ar speciāli šim uzdevumam paredzētu cementu iecementē zobā gatavo inleju vai onleju.

Zobu aprūpe pēc procedūras

Atkopšanās pēc kroņa inlejas vai onlejas uzlikšanas parasti ilgst dažas dienas. Arī šajā laikā jūsu zobi ir uzņēmīgi pret aplikumu un baktēriju uzkrāšanos, tāpēc ir būtiski ievērot labu mutes dobuma higiēnu, lai nodrošinātu zobu veselību – tīrīt zobus divas reizes dienā, izmantot zobu diegu vai speciālu birstīti starpzobu aplikuma noņemšanai un nepieciešamības gadījumā (pēc zobārsta ieteikuma) lietot mutes skalojamo līdzekli iekaisumu riska mazināšanai. 

Uzturā ieteicams samazināt cukuru un skābes saturošus produktus un dzērienus, piemēram, saldumus, atsevišķus augļus, kafiju, piena produktus un pusfabrikātus.

Kā ierasts, reizi gadā ieteicams apmeklēt zobārstu un divas reizes gadā - zobu higiēnistu, lai pārbaudītu  mutes dobuma veselību.

Kroņa inleju un onleju priekšrocības:

Ja arī Tu vēlies kvalitatīvi un uz ilgu laiku atjaunot savu zobu vai zobus un esi izlēmis par labu mikroprotezēšanas metodēm, konsultējies ar zobārstu par tieši Tev visvairāk piemēroto risinājumu! Atrodi zobu protezēšanas ekspertu un piesaki konsultāciju jau šodien: www.smaidaeksperti.lv/eksperti!

Mēs darām visu, lai Tev būtu dabīgs un skaists smaids! 

Piesakies konsultācijai

Citi raksti