Zobi

8 lietas, ko par tevi var pateikt pēc zobiem

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

1. 2. tipa diabēta pazīme

Nopietna smaganu slimība, ieskaitot periodonta slimību (tā ir komplicēta slimība, kad iekaisums ir skāris ne tikai smaganu, bet arī pārējos zoba balstaudus, kā rezultātā notiek žokļa kaula noārdīšanās, kas var noritēt lēnāk vai straujāk atkarībā no slimības formas), var būt agrīna 2. tipa diabēta pazīme. Saskaņā ar Amerikas Diabēta asociācijas datiem cilvēkiem ar cukura diabētu ir lielāks smaganu saslimšanas risks, kā, piemēram, gingivīts, periodontīts u.c.. Diabēts ietekmē spēju cīnīties ar baktērijām, kas var izraisīt smaganu infekcijas. Šī smaganu saslimšana var ietekmēt arī ķermeņa cukura līmeni asinīs. 2017. gadā veikts pētījums, kurā novērojot vairāk nekā 300 cilvēkus atklāja, ka tiem, kam ir smagas smaganu slimības, kas sastādīja apmēram ¼ no visiem pētījumā iesaistītajiem, bija lielāks diabēta risks, jo lielākai daļai no viņiem arī bija paaugstināts ķermeņa masas indekss. Gandrīz katram no 5 pacientiem ar periodonta slimību iepriekš bija diagnosticēts arī 2. tipa cukura diabēts. Tajā pašā laikā kādā citā pētījumā, kas tika publicēts žurnālā BMC Oral Health, kurā piedalījās 125 otrā tipa cukura diabēta slimnieki, tika novērotas tādas problēmas ar mutes dobuma veselību kā trūkstoši zobi, periodonta slimība, smaganu asiņošanas gadījumi, u.c. Tas tikai pierāda to, cik svarīgi ir regulāri zobārsta apmeklējumi un regulāras rūpes par savu zobu veselību. Noteikti ir jāvēršas pie zobārsta, ja sūdzības par kādu no iepriekš minētajām saslimšanām, kā arī, ja ir pastiprināti slikta elpa, pat pēc zobu tīrīšanas, ja ir sarkanas vai pietūkušas smaganas, ja ir jūtamas jebkādas izmaiņas zobos, u.tml.

2. Iespējams, tev trūkst kādi vitamīni

Nepilnvērtīgs uzturs un slikta mutes dobuma higiēna ir savstarpēji saistīti faktori, kas, kā pierādīts 2013. gada janvāra pētījuma analīzē, var pasliktināt izturību pret mikrobiem. Tieši A un D vitamīna deficīts var ietekmēt zobu emalju, savukārt B vitamīna deficīts var izraisīt lūpu plaisāšanu, uz vaigiem var attīstīties čūlas, var iekaist smaganas un jūsu mutē, kā arī uz mēles, var rasties dedzinoša sajūta. Tā pat C un K vitamīnu trūkums var izraisīt smaganu asiņošanu. Saskaņā ar Linusa Pūlinga institūta datiem vitamīnu trūkums ir reti novērojams cilvēkiem, kuri dzīvo attīstītajās valstīs. Parasti bērni un pieaugušie, kas dzīvo attīstītajās pasaules vietās, spēj uzņemt pietiekami C, K un pārējos vitamīnus ar pārtiku, kā arī ar uztura bagātinātājiem.

3. Iespējams, tu esi stāvoklī

Saskaņā ar Amerikas grūtniecības asociācijas veiktajiem novērojumiem, grūtniecības laikā bieži sastopams gingivīts, jo hormonālās izmaiņas palielina asinsriti smaganu audos, izraisot smaganu jutīgumu un pietūkumu. Turklāt šie jaunie hormoni var kavēt jūsu ķermeņa spēju cīnīties ar baktērijām, palielinot arī citu zobu problēmu risku.

4. Pastāv risks, ka tev ir osteoporoze

Osteoporoze - sistēmiska skeleta saslimšana, kurai ir raksturīgs samazināts kaulu blīvums un kaulaudu mikroarhitektonikas bojājumi. Tā kā abas - osteoporoze un periodonta slimība - ir kaulu destruktīvas slimības, tiek pieņemta hipotēze, ka osteoporoze varētu būt riska faktors periodonta slimības progresēšanai.  Pētījumā, kurā tika analizēti 17 gadījumi, 11 no tiem parādījās sakarība starp periodonta slimību un osteoporozi. Osteoporoze palielina iespējamo zobu zudumu, jo samazina zobu kaulu blīvumu, tādējādi mazinot pamatu uz kura turas zobi.

5. Iespējams, tu lieto pārāk daudz cukura savā uzturā

Tas nav nekāds noslēpums, ka pārmērīga cukura lietošana, ir kaitīga mūsu veselībai un var novest pie zobu bojājumiem. Saskaņā ar Nacionālo zobārstniecības pētījumu institūtu (National Institute of Dental and Craniofacial Research) mutē ir simtiem baktēriju, no kurām daudzas ir labvēlīgas mutes ekosistēmai. Tomēr dažas no kaitīgajām baktērijām faktiski barojas ar ogļhidrātiem, galvenokārt cukuru, kurus mēs apēdam, tās rada skābes, kas ietekmē zobu emalju, kas ir spīdīgs, aizsargājošais zoba ārējais slānis. Ja šis zoba kariess netiek ārstēts, var rasties tālāki zoba bojājumi, kā rezultātā noārdās zoba cietie audi, bet pavisam smagos gadījumos tiek skarts zoba nervs (zoba pulpa), radot iekaisumu, kas savukārt rada stipras sāpes. Tālāk kariess var pāriet hroniskā stadijā, kad pacients pat var nesajust sāpes, taču iekaisuma process turpinās, tas notiek tik ilgi, kamēr zobs tiek izārstēts.

6. Iespējams, tev ir ēšanas traucējumi

Uztura paradumi var būtiski ietekmēt mutes dobuma veselību. Izmaiņas mutes dobumā nereti var būt pirmās ēšanas traucējumu fiziskās pazīmes. Kaitīgie paradumi un uzturvērtības trūkums, ko bieži vien pavada nepietiekam ēšana, var būtiski ietekmēt zobu veselību. Tavs zobārsts var būt pirmā persona, kas pamanīs to, ka Tev ir ēšanas traucējumi. Pētījumi rāda, ka līdz pat 89% pacientu ar bulīmiju ir novērojamas zobu erozijas pazīmes, ko izraisa kuņģa skābe, kura, kompulsīvas vemšanas dēļ bieži nonāk uz zobiem. Laika gaitā tavi zobi var mainīt krāsu, formu, garumu, jutību, kā arī pieaug risks saslimt ar dažādām zobu slimībām. Ēšanas traucējumi var radīt ilgstošus vai pat pastāvīgus zobu bojājumus. Agrīna ēšanas traucējumu noteikšana var nodrošināt vienmērīgāku un veiksmīgāku zobu un ķermeņa ārstēšanu kopumā. Tāpat arī ēšanas traucējumi ļoti bieži var novest arī pie iepriekš minētās osteoporozes.

7. Smagas zobu slimības palielina risku saslimt ar plaušu vēzi

Saskaņā ar pētījumu rezulātiem cilvēkiem ar smaganu slimībām ir palielināts risks saslimt ar plaušu vēzi. Turklāt, ja Jums ir periodonta slimība un diabēts, plaušu vēža risks pieaug vēl vairāk. Pētnieki nav īsti pārliecināti, kāpēc - vienā no pētījumu diskusijām spekulēts, ka mutes baktērijas, kas rodas šo slimību rezultātā, varētu būt nozīmīgas vēža šūnu attīstībai, kas attīstās plaušās. Konkrētajā pētījumā vairākos Amerikas Savienoto Valstu štatos (Minnesotā, Misisipi, Mērilendā un Ziemeļkarolīnā) tika izvēlēti 7466 indivīdi, no kuriem sākumā nevienam nebija novērots vēža saslimšanas risks. Šie cilvēki tika novēroti 15 gadus. Pēc piecpadsmit gadiem indivīdiem ar smagām smaganu slimībām tika uzrādīts par 24 procentiem augstāks risks saslimt ar jebkāda veida vēzi un pat dubults risks saslimt ar plaušu vēzi, salīdzinot ar tiem indivīdiem kuriem nebija novērotas nekādas zobu saslimšanas (vai tās bija ļoti vieglā formā).

8. Palielināts sirds slimību risks

Amerikas Zobārstniecības asociācija, balstoties uz vairāk nekā trīsdesmit gadu veiktiem pētījumiem, apstiprina, ka pastāv saistība starp smaganu slimībām un sirds asinsvadu slimībām. Amerikāņu insultu asociācijas 2017. gada februāra pētījums apstiprina, ka pieaugušie pat ar vieglām smaganu slimībām gandrīz divas reizes vairāk saslimst ar išēmisku insultu nekā tie, kuriem nav mutes dobuma veselības problēmu. Amerikas Zobārstniecības asociācija un Amerikas veselības asociācija atzīst sakarību arī starp smaganu slimībām un sirds slimībām. Smaganu slimības var palielināt sirds slimību risku, jo kaitīgās baktērijas un smaganu iekaisums var izraisīt svarīgu artēriju sašaurināšanos.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti