Zobi

Ko vēl nezināji par anestēziju: no A līdz Z

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Mēs esam apkopojuši 10 interesantus un pārsteidzošus faktus par anestēziju, kas tev labāk palīdzēs saprast, kāpēc zobārsti un anesteziologi veic šo svarīgo procedūru!


vietējā un vispārējā anestēzija (narkoze). Vietējā (lokālā) anestēzija tiek injicēta lokāli - konkrētā vietā, lai samazinātu vai pilnībā noņemtu jutību konkrētā ķermeņa daļā. Pēc tam veikta ārstēšana. Visbiežāk zobārsti pacientiem veic vietējo anestēziju, bet dažkārt vispārējā anestēzija ir labāka izvēle. To bieži veic bērniem un cilvēkiem ar stomafobiju (bailes no zobārsta). (1)

pacients nejustu ne tikai sāpes, bet arī diskomfortu (vibrāciju, spiedienu, utt.). Lai ārsts varētu droši un efektīvi strādāt ar emocionāliem, bailīgiem un satrauktiem pacientiem. Zobārstniecību pilnā narkozē bieži lieto, ja vienlaicīgi ir jāārstē vairāki zobi, jāveic sarežģītākas manipulācijas - ķirurģija, ekstrakcija utml. Turklāt dažos gadījumos nav iespējams iztikt bez vispārējās anestēzijas, piemēram, ja vietējā anestēzija ir neefektīva un pacientam ir kontrindikācijas: alerģijas, liels audu pietūkums. Kā arī gadījumā, ja ir sarežģītas mutes dobuma operācijas. (1;)

to ieelpojot caur speciālu masku vai intravenozi - ievadīta vēnā. Bērniem visbiežāk tiek pielietota inhalējamā anestēzija - bērns caur masku ieelpo īpašu gāzes maisījumu un pakāpeniski aizmieg. Intravenoza anestēzija tiek veikta ievadot anestēziju vēnā.
 

taukus un krokodila ādu! Kā arī marmora pulveri (memfisa akmeni) un daudzas citas dīvainas vielas. Kā pretsāpju līdzekli Inku cilts cilvēki izmantoja košļājamās lauru lapas. (2)


regulāri tika izmantots, lai iegūtu nejutīgumu, rezultātā radot vairākas negatīvas blakusparādības. Ķirurgam ļoti ātri bija jāveic operācija, un pacientus bieži vien vajadzēja sasiet.

vietējo anestēziju veic ar injekciju palīdzību. Mūsdienās parasti tiek lietots lidokaīns vai preparāti, kas satur adrenalīnu. Bērniem pirms injekcijas tiek veikta virsmas anestēzija - zobārsts pielieto ziedes, želejas, pastas, aerosolus, kas padara nejūtīgu smaganas daļu un nav jūtams arī brīdis pirms lokālās anestēzijas ievadīšanas - nejūt adatas dūrienu, kas var būt nepatīkams. (8)


zobārsts! Jaunais amerikāņu zobārsts vārdā Viljams Mortons atklāja, ka, ieelpojot ēteri, dzīvnieki zaudē samaņu un nespēj uztvert apkārt notiekošo. 1846. gadā viņš veiksmīgi veica pirmo operāciju, izmantojot anestēziju. (7)

1847. gadā, gadu pēc Mortona atklājuma. Terminu ieviesa Džeimss Simpsons. Viņš bija otrais cilvēks, kas 1847. gadā pielietoja anestēziju. Šim nolūkam viņš izmantoja ēteri un vēlāk hloroformu. Tagad, protams, neviens šos līdzekļus vairs neizmanto. (3)


lielāku anestēzijas devu nekā nesmēķētājiem. Pirms anestēzijas veikšanas, ārsti rekomendē atmest smēķēšanu uz kādu laiku. Tas ir attiecināms gan uz vietējo, gan vispārējo anestēziju. (5)


Tas ir mīts! Agrāk tika uzskatīts, ka cilvēkiem ar rudiem matiem ir nepieciešama lielāka deva anestēzijas konkrēta gēna dēļ, kurš samazina pacienta jutību pret anestēziju. Tomēr nesenie pētījumi norāda, ka tā nav taisnība. (5)Piesakies konsultācijai

Citi raksti