Zobi

Saldā dzīve bez cukura. Kā cukurs ietekmē veselību?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Cukuri ir ļoti dažādi,  - vienkāršie, rafinētie jeb pārstrādātie cukuri, ko parasti pievieno ēdienam, ļoti atšķiras no tiem ogļhidrātiem, kas lēni dalās, lai ķermenis tos pēc vajadzības pārvērstu glikozē un izmantotu kā degvielu. Pirmie nozīmē novecošanu, bet otrie - neaizstājamas uzturvielas, kas, saņemtas pareizos daudzumos, uztur smadzenes un ķermeni jaunu un veselu. Problēma ar rafinēto cukuru - tas izraisa atkarību. Ir atklāts, ka mūsu smadzenēs tas aktivizē tos pašus receptorus, kurus stimulē heroīns.

shutterstock_1331941757.jpg

Mūsdienās ir praktiski neiespējami izvairīties no rafinētajiem un pārtikā slēptajiem cukuriem. Tie ir pievienoti pārstrādātiem un konservētiem produktiem, brokastu pārslām, maizei, kūkām, cepumiem, konfektēm un gāzētajiem dzērieniem.

Cukurs ir iesaistīts trijos no pieciem novecošanu veicinošajiem procesiem: tas var izraisīt organisma paskābināšanos un iekaisumu, kā arī izjaukt hormonu līdzsvaru. Ja jūs lietojat alkoholu un augļu sulas, kā arī ēdat pārstrādātus produktus, cukura līmenis asinīs iespējams būs pārāk augsts. Ja pārtiekat no pārcukurotiem produktiem, palēlinās organisma spēja atjaunoties un paātrinās novecošanas process. Pārmērīgs cukura patēriņš apgrūtina reakciju uz insulīnu - tas ir hormons, kas liek organismam absorbēt no asinīm tobrīd nevajadzīgo glikozi un uzglabāt to tauku veidā - vēlākai izmantošanai.

Rafinētā cukurā nav ne vitamīnu, ne minerālvielu, ne proteīnu, ne šķiedrvielu. Pilnīgi nekādu uzturvielu, bet tikai liels daudzums kaloriju.

“Sliktā cukura” negatīvās sekas

Kā aizvietot cukuru?

Pārmērīgs rafinēto cukuru patēriņš noved pie organisma sabrukuma. Cukuru sadalīšana ir saistīta ar ļoti riskantu procesu, tā saukto glikēšanos, kam ir nopietnas blakusparādības. Liekā glikoze savienojas ar muskuļos, ādā un citos orgānos esošajiem proteīniem, veidojot milzīgu daudzumu kaitīgo brīvo radikāļu, ko sauc par dziļās glikēšanās galaproduktiem (dzGG). DzGG var iznīcināt kolagēnu - proteīnu, kas nodrošina ādas turgoru, saistaudu izturību un muskuļu tonusu. Pusaudži, kuri ar uzturu uzņem lielu daudzumu cukura, novecošanas procesu paātrina ar katru apēsto karoti tieši tāpat kā 40 un vairāk gadus veci cilvēki.

Ieguvumi, atsakoties no cukura:

Labāks noskaņojums

Paaugstināts cukura līmenis asinīs ir tiešā veidā saistīts ar sliktu noskaņojumu, depresiju un garastāvokļa svārstībām. Parasti neilgi pēc tam, kad tiek apēsts kāds saldums, garastāvoklis uzlabojas, taču ilgstošā laika periodā cukurs novājina organisma spējas cīnīties ar stresu un izvada no organisma tās vielas, kas atbild par labu noskaņojumu.

Lēnāks novecošanās process

Cukurs veicina dažādu kaitīgu vielu veidošanos organismā, rezultātā kavējot kolagēna un elastīna izstrādi – šīs vielas ir būtiski nepieciešamas ādas skaistumam un veselībai.

Vieglāka atbrīvošanās no liekā svara

Visiem cukuru saturošiem produktiem, kā likums, ir augsts tauku saturs – to sastāvā ir daudz ogļhidrātu un līdz ar to arī kaloriju.

Imunitāte

Tā kā cukurs ir viens no galvenajiem dažādu iekaisuma procesu veicinātājiem, tas atstāj negatīvu ietekmi uz imūno sistēmu. Ja cukura līmenis asinīs ir paaugstināts, organisms kļūst vājāks un samazinās tā spēja pretoties infekcijām.

Uzlabotas koncentrēšanās spējas

Pētījumā, kuru veica Kalifornijas Universitātes zinātnieki, atklājās, ka cukurs būtiski samazina prāta spējas un traucē koncentrēties.

Kvalitatīvāks miegs

Regulāra cukura lietošana var izraisīt nogurumu un enerģijas trūkumu un kļūt par miega traucējumu iemeslu.

Enerģija

Jāsaprot, ka cukurs tikai uz īsu brīdi ļauj justies enerģiskam, taču, tāpat kā kofeīns, tas sniedz tikai īslaicīgu efektu, pēc kura rodas straujš spēku zudums. Lai saglabātu enerģiju visas dienas garumā, vajadzētu uzturā lietot saliktos ogļhidrātus, kurus satur, piemēram, pākšaugi, pilngraudu makaroni un putras.

Pazemināts vēža attīstības risks

Dažādie pētījumi par cukura ietekmi uz veselību liecina, ka cukurs ir kā barības avots vēža šūnām. Tāpēc tā daudzuma samazināšana ikdienas uzturā var novērst dažādu onkoloģisku saslimšanu risku un aizkavēt ļaundabīgu šūnu veidošanos un izplatību organismā.

Aknu veselība

Fruktoze un glikoze var izraisīt toksisku efektu aknās, ko var salīdzināt ar stāvokli, kas rodas, pārmērīgi lietojot alkoholu. Tāpat cukura lietošana, tai skaitā, dzerot saldos dzērienus lielos daudzumos, par 25–33 % palielina žultsakmeņu veidošanās risku aknās. Lai no tā izvairītos, ieteicams atturēties no saldajiem dzērieniem, to vietā dzerot dabīgas sulas vai ūdeni. Tāpat būtu labi regulāri attīrīt aknas, lai samazinātu dažādu aknu saslimšanu risku.

Labāka zobu un mutes dobuma veselība

Zināms, ka cukura lietošana veicina baktēriju vairošanos mutes dobumā, kariesa attīstību un citas veselības problēmas, tāpēc, maksimāli samazinot cukura un to saturošu produktu lietošanu uzturā, tu parūpēsies arī par savu zobu veselību.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti