Zobi

Slimības, kuras ietekmē mutes dobuma veselību

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Šeit ir dažas slimības, kas var ietekmēt mutes dobuma veselību:

1. Cukura diabēts

Cilvēkiem ar cukura diabētu ir lielāks risks saslimt ar dažādām baktērijām, vīrusiem un sēnītēm. Augsts cukura līmenis siekalās var izraisīt baktēriju pieaugumu mutē. Diabēts var izraisīt arī siekalu daudzuma samazināšanos, kas savukārt var izraisīt smaganu saslimšanu un kariesu. 

2. HIV/AIDS

Imūndeficītu vīruss var izraisīt zobu samazināšanos, smaganu slimības un mutes infekcijas, piemēram, orālās papilomas, sēnīšu infekcijas un čūlas. Zāles, ko lieto HIV un AIDS ārstēšanai, var izraisīt sausu muti.

3. Šēgrena sindroms

Ar šo sindromu siekalu dziedzeri pārtrauc normālu darbību, izraisot sausu muti. Cilvēki ar Šēgrena sindromu ir pakļauti lielākam riskam attiecībā uz zobu sairšanu, smaganu slimību un orālās infekcijas.

4. Anēmija

Nepietiekams eritrocītu daudzums asinīs var izraisīt skābekļa trūkumu šūnās. Tas var izraisīt arī smaganu slimības.

5. Vēzis

Vēža ārstēšana var izraisīt dažādas mutes dobuma veselības problēmas, tādas kā smaganu asiņošanu, čūlas un infekcijas, kuras ir izraisīušas sēnītes vai baktērijas. Tāpat var parādīties arī sausums mutē. Siekalas palīdz novērst infekciju slimības,, smaganu slimības un pat kariesa veidošanos. Mutes dobuma iekšējā daļa tāpat var arī iekaist un sāpēt (orāls mukozīts), kura dēļ var rasties problēmas ar ēdiena sakošļāšanu un ēdiena norīšanu.

6. Citas saslimšanas

Dažādas alerģijas, augsts asinsspiediens, depresija - tas viss var izraisīt negatīvu ietekmi uz mutes dobuma veselības stāvokli. Kādā veidā? Zāles, kas tiek izmantotas, lai ārstētu slimības, var izraisīt mutes dobuma sausumu. Ķirurģiska iejaukšanās, kā arī sāpes traumu dēļ tāpat var ietekmēt mutes dobuma veselības stāvokli. Tas saistīts ar to, ka daži pretsāpju līdzekļi izsauc sausumu mutes dobumā.

Ja tev tas ir aktuāli, tad mēs iesakām ievērot šos trīs vienkāršos soļus:

  1. Uzmanīgi rūpējieties par saviem zobiem un smaganām.
  2. Biežāk apmeklējiet zobārstu.
  3. Ziņojiet savam zobārstam par visām slimībām un medikamentiem, kuras dotajā mirklī lietojat.
Piesakies konsultācijai

Citi raksti