Zobi

Vai vīrieši tīra zobus citādāk?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Kā liecina pētījumi, diemžēl vīriešiem biežāk nākas saskarties ar smaganu slimībām, tāpat biežāk dzīves laikā tiek zaudēti zobi un konstatētas dažādas mutes dobuma infekcijas. Daži no šiem faktiem atspoguļo vīriešu rūpes ne tikaipar savu mutes dobuma veselību, bet arī vispārējo veselību kopumā. Tas tikai apstiprina, ka vīriešu dzīvesveids vienkārši atšķiras no sieviešu dzīvesveida.

Gan vīrieši, gan sievietes, atbildot uz pagājušajā gadā veikto aptauju, apgalvoja, ka, pirmais faktors, kas piesaista uzmanību otrā cilvēkā ir nevis matu krāsa, acis, vai ķermeņa aprises, bet tieši skaists smaids. Pētījums apstiprināja arī to, ka vīrieši vairāk pakļauj riskam savu smaidu un zobus, piemēram, mēdz atvērt dažādus priekšmetus ar zobiem, retāk apmeklē zobu higiēnistu un zobārstu, nelieto ķiveri u.c.

Lielākā daļa (86%) aptaujāto sieviešu atbildēja, ka tīra zobus divas reizes dienā, savukārt vien 66% vīriešu cenšas iztīrīt zobus 2x dienā.

Tāpat vīriešu respondenti dati parādīja, ka zobu birsti maina retāk, nekā rekomendē zobārsti, izvēloties jaunu birstīti vidēji ik pēc pieciem mēnešiem, nevis ik pēc trim vai četriem mēnešiem, kā iesaka zobārstu rekomendācijas (1).

Vīrieši biežāk nekā sievietes smēķē cigārus, cigaretes un pīpes, lieto košļājamo tabaku, alkoholu, divreiz biežāk saslimst ar mutes dobuma vēzi nekā sievietes, un šis risks ar ļaundabīgām saslimšanām sevišķi palielinās pēc 50 gadu vecuma sasniegšanas. Der aizdomāties, ka atmetot kaitīgos ieradumus, kā, piemēram, smēķēšana un alkohola lietošana var aizsargāt ne tikai jūsu smaidu, bet pat glābt jūsu dzīvību.

Tāpat vīrieši biežāk nodrabojas ar aktīviem, ekstrēmiem sporta veidiem - spēlē futbolu, rekbiju, hokeju, boksējas, nelieto zobu aizsargkapes, lai pasargātu smaidu, tāpat izvairās no aizsargiem, ķiveres, ja brauc ar velosipēdu vai slēpo.

Vīrieši diezgan vienaldzīgi attiecas pert faktu, ja zobu tīrīšanas vai diegošanas laikā asiņo smaganas. Dažādi pētījumi apliecina, ka smaganu slimības ir saistītas ar daudzām citām veselības problēmām, ieskaitot sirds un asinsvadu saslimšanām vai diabētu. Regulāras zobu un smaganu profilaktiksās pārbaudes ir svarīgas kā sievietēm, tā vīriešiem.

Kā vīrieši rūpējas par savu mutes dobuma veselību? Mēs apkopojām dažus būstiskākos faktus.

1. Vīrieši neapmeklē zobārstu un zobu higiēnistu profilakses nolūkos

Saskaņā ar Vispārējās zobārstniecības akadēmijas (AGD) datiem (2), vīrieši zobārstu apmeklē retāk nekā sievietes. Tā vietā, lai veiktu profilaktiskās vizītes pie zobārsta un higiēnista, viņi zobārstu apmeklē tikai tad, kad jau ir kāda akūta problēma, kurai nepieciešama tūlītēja ārstēšana.

2. Stomatofobija jeb bailes no zobārsta

Lai arī vīrieši ir stiprais dzimums un mūsu supervaroņi - gan ģimēnē, gan sociālajā sfērā, tad pētījumi rāda, ka tieši vīriešiem ir izteiktākas bailes no zobārsta nekā sievietēm un bērniem. Tieši šis ir galvenais iemesls, kāpēc vīrieši atsaka vizītes vai vienkārši neatnāk uz konsultāciju pie zobārsta, pat ja tā ir tikai profilakstiska apskate.

3. Nepietiekami tīra zobus

Amerikas zobārstniecības asociācijas (ADA) un AGD veiktais pētījums atklāja, ka aptuveni par 8% sieviešu tīra zobus divas reizes dienā nekā vīrieši. Tāpat sievietēm, pretēji vīriešiem, ir ieradums tīrīt zobus arī pec katras ēdienreizes: 20,5% vīriešu salīdzinājumā ar 28,7% sievietēm.

4. Vairāk smagnu saslimšanu

ADA un AGD arī atklāja, ka 34% vīriešu vecumā no 30 līdz 54 gadiem cieš no kādas smaganu saslimšanas vai periodonta slimībām, pretēji23% sievietēm. Piemēram, vecuma grupā no 55 līdz 90 gadiem ar smaganu saslimšanām saskaras 56% vīriešu un 44% sieviešu.

4. Mutes sausums

AGD norāda, ka vīriešu zobu veselības un dzīvestila kvalitāte var būt saistīta ar sirds un asinsvadu slimībām un paaugstināta asinsspiediena medikamentiem, kā rezultātā veidojas mutes dobuma sausums. Siekalām ir būtika nozīme mutes dobuma veselībai, jo tās aizsargā zobus, smaganas un palīdz uzturēt pH neitrālu mutes dobumu, aizsrgā no kaitīgajāmbaktērijām.

5. Mutes dobuma komplikācijas

Vašingtonas štata veselības departaments (4) atklāja, ka sievietēm ir mazāk periodontīta saslimšanas gadījumu nekā vīriešiem. Tāpat šī pētījuma dati atklāj to, ka sievietēm ir mazāks mutes un kakla vēža gadījumu risks nekā vīriešiem.

6. Protēzes

Annlia Paganini-Hill (5) un citi pētnieki nāca klajā ar pētījumu žurnālā Aging Research (6), kas parādīja, to, ka vecāka gada gājuma vīriešiem noteiktā vecumā ir mazāk zobu nekā sievietēm. Tas apliecina, ka viņi biežāk nēsā zobu protēzes, aizstāj zobus ar zobu implantiem. Ir gadījumi, kad vīrieši ignorē zobu trūkumu un neizmanto protēzes -dzīvo bez zobiem.

7. Vēža riks

Vīriešiem ir 2x lielāks risks saslimt ar mutes vēzi, bieži smēķējot, košļājot tabaku un lietojot alkoholu. Katram no šiem kaitīgajiem ieradumiem ir kancerogēns raksturs, kas nozīmē, ka tie var paaugstināt vēža risku.

8. Lielāks CPV risks

Slikta mutes dobuma veselība ir arī cilvēka papilomas vīrusa infekcijas riska faktors. Teksasas universitātes pētījumā (7) tika atklāts, ka vairāk vīriešu nekā sieviešu cieš no šī vīrusa izpausmes, kas var izraisīt mutes vēzi. Līdzīgi norāda ADA (8), četras reizes vairāk vīriešu pretēji sievietēm cieš no mutes vēža, kas saistīts ar cilvēka papilomas vīrusu.

CPV ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. Ir sastopami vairāk nekā 100 CPV veidi. Vairums no tiem ir tā saucamie zema riska vīrusa tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, kārpas. Vīrieši retāk mazgā rokas, sēžoties pie pusdienu galda, kas tiešiattiecināms uz mutes veselību - nepietiekama mutes dobuma un zobu higiēna (9).

Zobu tīrīšana divreiz dienā ar fluoru saturošu zobu pastu, zobu starpu tīrīšana zobu diegu, tāpat zobu tīrīšana pēc īpaši bagātīgas ēdienreizes var būtiski palīdzēt uzturēt veselīgus zobus un smaganas. Zobārsts var sniegt padomus, kā novērst mutes sausmu, sliktu elpu. Ļoti svarīgi apzināties un kontrolēt savu dzīvesstilu, veselībai kaitīgos ieradumus! Un, protams, pareiza ēšana un veselīga dzīvesveida ievērošana var arī palīdzēt saglabāt smaidu.

Smaida ekspertu padoms

Mīļās sievietes - atcerieties motivēt savus vīriešus - tētus, vīrus, bāļus un draugus rūpēties par zobu higiēnu un veslelību. Viens pavisam vienkāršs veids - izveidojiet ikdienas rituālu - tīrīt zobus kopā- gan rītos , gan vakaros.Tāpat laba tradīcija ir pieteikt vizīti pie zobu higiēnista vai zobārsta gan sevi, gan savu dzīvesbiedru, unkopīgi doties uz zobārstneicības klīniku. Iepreiciniet ar jaunu zobu birsti reizi četros mēnešos. Tā ir arī laba iespēja mācīt pareizi tīrīt zobus arī saviem bērniem, tas var būt Jūsu ģimenes ikdienas rituāls. Neiazmirstiet pārbaudīt, cik labi ir iztīrīti zobi ir jūsu bērniem. Pirmsskolas un sākumskolas vecumā rūpes par zobu veselību ir galvenokārt vecāku, nevis bērnu atbildība. Zobu tīrīšanai šajā vecumā jābūt asistētai, un vecākiem bērnu zobiņi ir jāpārtīra. 

Esiet atbalsts viens otram un iemsles, lai katru dienu būtu iemesls pasmaidīt!

Piesakies konsultācijai

Citi raksti