Zobu implanti

10 rekomendācijas, kuras jāievēro pēc zobu implantācijas

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Lai kā arī tu censtos, daba jau ir izveidojusi dabisko košļāšanas sistēmu. Mūsdienās to pilnvērtīgi nodrošina zobu implanti, kas ir labākais risinājums trūkstošu zobu aizstāšanai. Zobu implantu ievietošana ir vienkārša un populāra procedūra, tomēr rūpes par tiem ir būtiska ikdienas higiēnas sastāvdaļa. Jebkurš mākslīgais materiāls mutē - zobu kroņi, implanti un plombes - ir jākopj, jātīra ļoti rūpīgi, jo baktērijas, aplikums un zobakmens pie tiem pieķeras par 30% biežāk nekā pie dabīgiem zobiem. Risinājums ir pašsaprotams - pareiza mutes dobuma higiēna pirms un pēc operācijas. (1)

1. Kop mutes dobumu kā ārsts norādījis

Kad esi pilnībā atlabis pēc procedūras, zobu implantu aprūpe krasi neatšķiras no ikdienas rūpēm par zobiem. Tomēr aptuveni 48 stundas pēc zobu implantu procedūras obligāti jāievēro visi ārsta nosacījumi:

  1. Tīri zobus, izmantojot mīkstu vai ļoti mīkstu zobu birsti (2); 
  2. Ļoti svarīgi ir tīrīt zobus vismaz divas reizes dienā ar zobu birsti, kurai ir maigi sariņi;
  3. Vismaz vienu reizi dienā izmanto zobu diegu;

Jautā savam zobārstam par piemērotākajiem zobu implantu kopšanas līdzekļiem, jo šādiem gadījumiem tiek ražoti īpaši diegi un birstītes. (3)

2. Izmanto speciālus produktus zobu implantu kopšanai

3. Plāno regulāras zobārsta vizītes vismaz divreiz gadā

Noteikti pārliecinies, ka pēc zobu implantācijas apmeklē zobārstu vai higiēnistu vismaz divas reizes gadā. Veic zobu tīrīšanu pie higiēnista un apmeklē zobārstu, lai pārliecinātos par savu zobu veselību. Ja esi riska kategorijā n un tev ir lielāka iespēja saslimt ar mutes dobuma slimībām - zobārsta vizītes ir jāveic biežāk. Piemēram, cilvēkiem, kas slimo ar cukura diabētu, ir lielāks risks saslimt ar mutes dobuma slimībām, tādēļ šādos gadījumos zobārsts būtu jāapmeklē biežāk kā divas reizes gadā.

Ja centīsies ietaupīt naudu un izlaist zobārsta apmeklējumus, problēmas un izmaksas būs krietni lielākas. (7)

4. Cukuru uzturā lieto apzinīgi

Labā ziņa ir tāda, ka zobu implanti “nebojājas” tik ļoti kā īstie zobi. Tomēr cukurs nemainīgi ir un paliek drauds pat mākslīgajiem zobiem, kas vēlāk var ietekmēt arī smaganu veselību. Taču tas nenozīmē, ka tev pilnībā no tā jāatsakās, jo cukurs pārtikā ir sastopams ļoti daudz variācijās - ir “labie” un “sliktie” cukuri.

Galvenais, ko būtu vērts atcerēties - izskalot muti kaut vai ar ūdeni pēc katras ēdienreizes, lietot košļājamo gumiju, rūpēties par zobu higiēnu mājas apstākļos, kā arī apmeklēt profesionālu zobu higiēnistu. (8)

5. Obligāti pievērs uzmanību zobu implantu stāvoklim

Starp zobārsta vizītēm noteikti nepieciešams pievērst uzmanību tam, kāds ir tavu zobu implantu vispārējais stāvoklis. Dodies pie ārsta, ja pamani šādas pazīmes:

6. Atmet smēķēšanu

Ir zinātniski pierādīts, ka smēķētājiem ar zobu implantiem ir lielāks risks iegūt dažādas veselības problēmas. Tabakas dūmi var izraisīt komplikācijas vietā, kur ievietots implants, rezultātā veidojot iekaisumu. Atbrīvošanās no kaitīgā ieraduma ir svarīga, lai izvairītos no nepatīkamām komplikācijām. Turklāt cigarešu dūmi veido labvēlīgu vidi zobakmenim, kas uzkrājas uz taviem zobiem un ietekmē tavu smaidu un, protams, arī atjaunotos zobus uz implantiem! (9)

7. Rūpējies par smaganām

Izmanto zobu birsti, kurai ir smaganas stimulējoši sariņi, kas zobu tīrīšanas laikā masē smaganas, stiprina tās un palīdz ātrāk atlabt pēc zobu implantu procedūras, kā arī samazina smaganu asiņošanu. (10)

8. Regulāri skalo muti

Zobu implantu aprūpe būtiski neatšķiras no īsto zobu kopšanas, tomēr nedrīkst aizmirst, ka tie ir mākslīgi. Pēc implantu ievietošanas pārtikas daļiņas un baktērijas var iekļūt vietās, kur zobu birste vairs nevar piekļūt. Tāpēc pēc katras ēdienreizes centies izmantot mutes skalošanas līdzekli, kura sastāvā nav alkohola. Tas palīdzēs atbrīvoties no baktērijām un ēdiena pārpalikumiem vietās, kur nevar piekļūt ar zobu birste. (11)

9. Izmanto kādu no padomiem, lai mazinātu iespējamās sāpes

Pirmajā dienā pēc procedūras, ļoti iespējams, jutīsi šādus simptomus - neliela asiņošana, var būt uzpampis vaigs no zoba un sāpes. Šīs pazīmes ir normālas un nozīmē to, ka notiek dzīšanas process.

Lai sāpes nedaudz mazinātu, izmanto kādu no šiem padomiem:

10. Ēdienreizēm izvēlies viegli sakošļājamu ēdienu

Centies izvairīties no kraukšķīga, cieta un grūti sakošļājama ēdiena. Ja tā sakošļāšana neprasa lielu piepūli, tad tas ir piemērots lietošanai uzturā pirmajās dienas pēc zobu implantu ievietošanas. Lai saudzētu zobu implantus rekomendējam izvēlēties jogurtu, putras, banānus, biezzupas, olas, avokado, vārītus kartupeļus un citus viegli sakošļājamus ēdienus un iesakam atturēties no riekstiem, āboliem, sausiņiem, burkāniem, gurķiem un citiem grūti sakošļājamiem produktiem. 

Ievēro šīs rekomendācijas, un lai smaids rotā tavu ikdienu! :)

Piesakies konsultācijai

Citi raksti