Zobu implanti

25 biežāk uzdotie jautājumi par zobu implantiem

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Lūk, dažas atbildes. Atcerieties, ka tāpat kā nav divu vienādu cilvēku, tāpat nav 2 vienādu situāciju saistībā ar mutes dobuma veselību. Ja ir kāds jautājums, kurš jums ir svarīgs un šeit netika atbildēts, lūdzam pieteikties uz konsultāciju pie kāda no mūs zobārtiem smaida ekspertu sadaļā.

Ja esat zaudējis vienu vai vairākus zobus, it sevišķi estētiski svarīgajā - priekšzobu rajonā, zobu implanti ir vislabākais risinājums un ārstēšanas variants, lai atjaunotu zaudētos zobus. Zobu implanti izskatās tieši tāpat kā jūsu dabīgie zobi, tikai jūs un jūsu zobārsts zinās, kajums ir zobu implants. Zobu implanti integrējas jūsu žokļa kaulā un ir stabils pamats jaunajam zoba kronim. Jūs varat justies komfortabli un pārliecinoši smaidīt!

Ja ir zaudēts viens vai vairāki zobi - Jums jāņem vērā, ka blakus esošie zobi kļūs kustīgi, jo bez slodzes zobus aptverošais kauls samazināsies,laika gaitā blakus zaudētā zoba tukšajai vietai tie sašķiebsies, ielieksies uz zaudētā zoba pusi.

Zobiem mūsu mutē ir tendence būt kustīgiem, ja vien tie netiek noslogoti un tos nebalsta blakus esoši zobi, vai nav slodzes no augšas un apakšas - augšžoklī vai apakšžoklī.

Ja zobs mutē nav ilgāku laiku, ar laiku pamanīsiet izmaiņas arī vizuāli - smaganas ar laiku atkāpsies arī uz blauks esošajiem zobiem, būs vizuāls defekts - atsegsies zoba kakliņi. Blakus esošo zobu pozīcijas maiņa, sasķiebšanās ietekmēs vius pārējos zobus mutē, arī sakodienu. Ja ilgstoši mutē trūkst vairāki zobi vai pacients lieto tradicionālās protēzes, notiek žokļa kaula atrofijas procesi, kas laika gaitā ietekmē arīpacienta vizuālo izskatu - mainās sejas forma, aprises, vaibsti.

Tas viss ir novēršams, ja zaudētos zobus aizstājat uz zobu implantiem balstītām protēzēm, vai vienu zobu implantu, jo tas ir izveidots tā, lai maksimāli līdzinātos dabīgajiem zobiem, pilnvērtīgi pildītu košļāšanas funkciju, nodrošinātu estētiku unnoslogotu žokļa kaulu un nenotiktu kaula atrofijas procesi. Tāpēcatbilde ir - jā, zaudētu zobu aizstāšana ar implantiem pasargā, nofiksē mutē arī citus zobus.

Uz zobu implantiem balstīti zobu kroņi saglabā pilnīgi dabīgu sajūtu mutē, nav svešķermeņa sajūtas, kas traucētu ēst, košļāt. Jums nebūs sajūta, ka jūsu mutē ir kaut kas traucējošs, jo zobu implanti ir kā mākslīga zobu sakne, kas fiksējas, integrējas kaulā un dodrošina dabīgu košļāšanas funkciju. Dabīgos zobus aptver periodonta saites (periodonts), kas ļauj sajust spiedienu brīdī, kad kožam vai košļājam. Ap implantiem nav šī dabīgā periodonta, tāpēc spiediena sajūtas kožot, var būt minimāli atšķirīgas.

Pareizi ievietots zobu implants un pareizi veikta protezēšana nodrošina austu estētiku un funkcionalitāti, kas ir identiska dabīgajam zobam/zobiem. Zobu kroņi, kas balstīti uz implantiem izskatās ļoti labi. It sevišķi cirkonija keramikas zobu kroņi. Neviens nekad nepatieks, ka jums ir zobu implanti un veikta protezēšana.

Abu veidu protēzes, kuras balstītas uz implantiem vairāku zobu aizvietošanai ir labākais risinājums. Kāpēc? Atbilde pavisam vienkārša - jo uz implantiem balstītas protēzes noslogo žokļa kaulu, nenotiek kaula atrofija un pēc laika neparādās vizuāli defekti un protēzes nav nepieciešamības mainīt līdz ar izmaiņām, kas šo iemeslu dēļ norisinās mutē.

Izņemamu, uz implantiem balstītu protēzi, jums būs vieglāk kopt no higiēnas viedokļa, jo to var pilnībā izņemt no mutes un rūpīgi iztīrīt, bet pēc tīrīšanas atkal nofiksēt mutē. Parasti šāds risinājums arī ir izdevīgāks izmaksu ziņā. Ja pacientam iepriekš ir bijis ievērojams kaula apjoma zudums, šāds protezēšanas risinājums uz implantiem var uzlabot runas funkciju - tieši fonētiku, kā arī palīdz atjaunot sejas profila aprises bez ievērojamām ķirurģiskām manipulācijām.

Lai arī kāda būtu jūsu situācija, uz implantiem balstītas zobu protēzes ir vislabākais risinājums- gan estētikai, gan funkcijai, gan vispārējai veselībai un ikdienas dzīves kvalitātes atgūšanai. Daļa pacientu izvēlas arī uz implantiem balstītas neizņemamas protēzes, taču šādas izvēles gadījumā jums jārēķinās, ka tās būs daudz grūtāk iztīrīt.

Jā, cukur diabēts nav iemesls, lai neaizstātu iztrūkstošus zobus ar implantiem. Protams, ir jāņem vērā tas, lai diabēts ir kontrolēts pirms implantu ievietošanas un ārstēšanas sākuma. Jūsu zobārsts noteikti nozīmēs medikamentus, antibakteriālo terapiju, lai samazinātu iekaisuma riskus pēc operācijas. Dažreiz zobārsti diabēta pacientiem ieska paildzināt dzīšanas periodu starp implantāciju un protezēšanu veikt pēc ilgāka laika.

Jūs varat aizstāt zaudētos zobus ar implantiem, arī tad ja lietojat zāles (biofosfonātus) osteoporozei. Satrptaustiskais konsensus šajā jautājumā ir tāds, ka nav nepieciešams pārtraukt lietot biofosfonātus pirms zobu implantu ievietošanas, ja tos lietojat orāli. Intravenozabiofosonātu lietošana ir absolūta kontraindikācija jebkurai ķiruģiskai manipulācijai. Taču osteoporoze nav šķērslis, lai ievietotu zobu implantus. Daudz dažādi zinātniski pētījumi ir apstiprinājuši, ka implantu integrēšanās kaulā ir vienlīdzīga pacientiem ar osteoporozi un pacientiem, kam nav osteoporozes. Iegūtajos datos nav nekādu likumsakarību, kas sniegtu vadlīnijas, ka pacientiem ar osteoporozi implanti neieaug vai nav ieteicami.

Dažādas mutes dobuma ķiruģiskās manipulācijas nav ieteicams veikt grūtniecības laikā, arī pat ja tās ir minimāli invazīvas, vienkāršas procedūras, kā piemēram, zobu implanta ievietošana. Tas skaidrojams ar to, ka ir iespējamas dažādas komplikācijas, savā ziņā vienmēr pastāv iekaisuma risks, kam sekotu antibakteriāla terapija (antibiotiku lietošana), tāpēc neiesaka veikt šādas manipulācijas grūtniecības laikā.

Ir tikai dažas kontraindikācijas, kas saistītas ar sirds un asinsvadu saslimšanu gadījumiem. Piemēram, implanta ievietošanu nav ieteicams veikt sešu mēnešu laikā pēc sirds triekas (infarkts). Arī sirds un asinsvadu pataloģiju gadījumos, implantu ievietošanas procedūru veikt tikai tad, ja to apstiprinājis kardiologs. Taču šīs rekomendācijas attiecībā uz implantu ievietošanu var atšķirties dažādās pasaules valstīs.

Nav nekādu kontraindikāciju, kas būtu attiecināmas uz vecumu un zobu implantu ievietošanu - pat ja Jums ir jau 80 vai vairāk gadu. Tāpat zinātnisko pētījumu dati un studijas nav sniegušas informāciju par vadlīnijām vai sarežģījumiem, kas varētu būt saistāmi ar zobu implantiem un pacientu vecumu. Ja pacientam nav nekādu citu veselības problēmu, kas būtu jāņem vērā veicot ķirurģijas posmu, jo zobu implanta ievietošana ir savā ziņā ir ķirurģiska operācija, tad nav nekādu iemeslu, lai atteiktos no zobu implantiem un iegūtu skaistu smaidu.

Zobu implanti ir risinājums iztrūkstošu zobu aizstāšanai pacientiem, kam ir izveidojušies un nostiprinājušies žokļa kauli, sejas aprises. Ja zobārsts ievietos implantu pārāk agrā vecumā, tad jāņem vērā, ka situācija mutē vēl nav nostiprinājusies, izveidojusies, nav izauguši visi zobi un pēc laika var būt nepieciešami labojumi. Tāpēc zobārsts, izvērtojot konkrēto situāciju (traumas rezultātā zaudēts, nolūzis zobs agrā vecumā utml.) un ietieks labāko risnājumu, tā lai tas būtu īstajā laikā un vietā, sniegtu funkcionalitāti, estētiku un nesagādātu liekas problēmas!

Jā.Taču gan ar sportu, gan citas fiziskas aktivitātes, kas prasa piepūpli, fizisku vai emocionālu slodzi, vai var radīt lieku stresu un ietekmēt dzīšanas procesus - nav ieteicamas aptuveni no 1 līdz 2 nedēļām pēc implanta ievietošanas.

Jā, tiks izgatavots pagaidu kronis līdz implanta ievietošanai, protams, atkarībā no konkrētās situācijas individuāli. Zobārsts par risinājumiem izstāstīs pirms implantācijas, lai jūs justos ērti un neviens nepamanītu izmaiņas mutē, kamēr noris dzīšana un fināla protezēšana.

Ja dzīšanas process ir normāls, implanti pilnībā ieaug - integrējas žokļa kaulā - augšžoklī pēc aptuveni 4-8 mēnešiem, apakšžoklī pēc 2-6 mēnešiem. Jūsu ārsts Jums individuāli noteiks integrācijas laiku.

Kā jebkurai ķirurģiskai manipulācijai, arī zobu implantu ievietošanas laikā pastāv zināmi riski. Ir daudz dažādu faktoru, kas ietekmē šos risku faktorus, arī zinām, ka riskam tiek pakļauta arī operācijas vieta - konkrētā zoba implantācijas rajons. Neliels daudzums riska faktoru ir paredzami un viegli kontrolējami. Biežāk izplatītākās komplikācijas pēc implanta ievietošanas ir operētās vietas - brūces asiņošana, sāpes, pietūkums, diskomforts, hematoma. Ir tikai daži galvenie riski, kas ir iepējami, bet ir ļoti reti izplatīti.

Pirms zoba implanta ievietošanas, jūs saņemsiet lokālo anestēziju, kas novērš jebkādas sāpes. Manipulācijas brīdī sajutīsiet vieglu spiedienu, bet ne sāpes. Pēc implanta ievietošanas saņemsiet pretsāpju medikamentus. Ja vēlaties sevi pasargāt no lieka stresa, ir iespēja implantu ievietošanu veikt sedācijā vai arī veikt šo procedūru vispārējā anestēzijā (narkozē), taču no sāpju viedokļa - arī parastā vietējā anestēzija jeb “špricīte” noņem jebkādas sāpes.

Ļoti retos gadījumos implantiem ir novērotas blakusparādības. Ir gadījumi, kad pacientiem nav ieteicams likt zobu implantus - piemēram, smagas saslimšanas, specifisku medikamentu lietošana, slikts vispārējais veselības stāvoklis.

Pārsvarā cilvēkiem, ar labu veselības stāvoklis nav būtisku faktoru, kad nevarētu likt zobu implantus. Arī ja, ir kāda organisma saslimšana, taču tā ir sistemātiski kontrolēta - pacients ir potenciāls kandidāts zobu implantiem. Lai to noskaidrotu, atliek doties pie zobārsta, kas veic zobu implantu ievietošanu un uzzināt savas iespējas, lai atjaunotu smaidu.

Smēķēšana galvenokārt ietekmē mutes dobuma higiēnu, kas ietekmē mutes dobuma veselību, veido baktērijas, kas var izraisīt smaganu iekaisumu un tādā veidā apdraudēt ne tikai mutes veselību, zobus, zobu implantus, bet arī vispārējo veselību.

Smēķēšana ir viens no riska faktoriem, kas apdraud ne tikai vispārējo veselību, bet arī zobu implantus. Smēķēšana ir visbiežākais iemesls komplikācijām, ja ir zobu implanti, jo tā apdraud labu mutes higiēnu, palielina smaganu iekaisuma risku. Cilvēkiem, kuri smēķē ir ieteicams pārtraukt vai aizstāt smēķēšanu alternatīvu, lai sekmētu implanta dzīšanas un integrācijas procesus. Lai vai kā, ir ļoti daudz pacientu, kuri smēķē un ir ievietojuši implantus un nav saskārušies ar jebkādām komplikācijām.

Pēc zoba implanta ievietošanas, jūsu zobārsts jums sastādīs plānu ar apmeklējumu grafiku un zobu higiēnista apmeklējumu. Mimimums protams, 1x gadā apmeklēt gan zobārstu, lai pārbaudītu implanta un mutes dobuma veselību, kā arī 1x apmklēt zobu higiēnistu, lai uzturētu labu mutes dobuma higiēnu.

Tāpat kā dabīgajiem zobiem, tāpat arī zobu implantiem ir nepieciešama rūpīga higiēna. Ļoti būtiska ir tieši smaganu veseība. Ja Jums jau ir smaganu saslimšanas, vispirms tā ir jānovērš, lai varētu veikt zobu implantāciju un protezēšanu. Jums jāsaprot, ka ja pacientam jau ir smaganu saslimšana, tad pastāv krietni augstāks risks, ka smaganu problēmas var apdraudēt arī ievietoto implantu. Tāpēc ja esat šajā riska grupā, jums biežāk jāapmeklē zobu higiēnists un periodontologs, lai monitorētu zobu un implantu veselības stāvokli, rūpīgi jāseko līdzi zobu tīrīšanai.

Zobu implanti ir jātīra tieši tāpat kā dabīgie zobi 2x dienā ar zobu diegu un zobu birsti. Visbūtiskāk ir regulāri un pareizi tīrīt zobu starpas un un rūpēties par smaganu veselību, ja Jums ir implanti. Zobu higienists jums ieteiks kā vislabāk to darīt - zobu diegs, speciālā interdentālā zobu birste utml. Acerieties, ka pie mākslīgiem zobu kroņiem, protēzēm zobu aplikums pieķeras ātrāk, nekā pie dabīgiem zobiem, tāpēc zobi jātīra rūpīgāk, biežāk, ja nepieciešams.

Zobu implantiem ir labi rezultāti- uz doto brīdi tas ir vienīgais ilgtermiņa protezēšanas risinājums. Pētījumu rezultāti apstiprina, ka zobu implanti kalpo vismaz 35 gadus. Jaunākie dati atspoguļo to, ka aptuveni 90% zobu implantu, kas ievietoti 10 gadus atpakaļ, joprojām ir kvalitatīvi un funkcionāli kalpo pacientiem. Ilgtremiņa rezultāti zobu implantiem ir atkarīgi no to ražotāja - pašas implantu sistēmas. Daudzi ražotāji dod garantiju implantiem un protezēšanas komponentiem. Otrs būtiskākais faktors - kā jūs tos kopjat - regulāra tīrīšna, zobu starpu tīrīšana. Kā minums jums 1x gadā ir jāapmeklē zobārts un jāviec profesionāla zobu higiēna.

Protezēšanas komponenti ir dažādi. 1. etaps- implanta ievietošana, otrs etaps - zoba kroņa izgatavošana, protezēšana.

Izņemamās zobu protēzes visbiežāk tiek izgatavotas no akrila. Fiksētās protēzes - kroņi, tiltiņi ir izgatavoti no iekšējās konstrukcjas, kas ir no metāla vai keramiskā metāla, kas pēc tam tiek pārklāts ar porcelānu, kas tiek pieskaņots zoba tonim. Implanti visbiežāk tiek izgatavoti no ķirurģiskā titāna.

Visbiežāk zobu implanti ir izgatavoti no ķirurģiskā titāna. Retos gadījumos cilvēkiem ir alerģija pret šo materiālu, taču, ja tā ir, iespējams implantu izgatvaot no ievietot no cita materiāla, ko pieņem jūsu ķermenis, un kas integrējas - ieaug jūsu žokļa kaulā un kļūst par pamatu jaunā zoba izveidei. Parasti implanti tiek izgatavoti no ķirurģiskā titāna, taču arī no keramikas, piemēram, cirkonija oksīda.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti