Zobu implanti

Kāpēc zobu implanti ir tik dārgi?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Šis ir pirmais jautājums, kas daudziem asociējas ar zobārstniecības nozari, it sevišķi, ja runa ir par zobu implantiem un protezēšanu. Zobu implantu izmaksas ir augstas, bet cik tad var izmaksāt pats zobu implants, kas ir pavisam maza titāna “skrūvīte”? Kā tas iespējams?

Aplūkosim svarīgākos faktorus, kas nosaka implantu cenu, ārstēšanas izmaksas, to kvalitāti un garantiju ilgtermiņā.

Dizains

Pirmkārt, svarīgi saprast, ka zobu implants nav tikai un vienīgi pavisam vienkārša, miniatūra “skrūvīte”, bet gan rūpīgi izstrādāta, pārbaudīta un testēta medicīnas ierīce.

Pats implants nav tikai titāna elements. Tas ir rūpīgi izstrādāts un veidots tā, lai tas integrētos un ieaugtu cilvēka kaulā un būtu stabils pamats jaunajam zobam. Tas ir veidots līdz mikronu precizitātei, piemēram, Ankylos zobu implantiem ir īpaši veidota mirkostrukturēta virsma, kas ne tikai veicina dzīšanu un implanta integrāciju kaulā, bet arī ir veidota tā,kā dabīgs cilvēka kauls. Mikrostrukturētā virsma satur gan mikro poras, gan makro poras (tieši tāpat kā cilvēka kauls), tādā veidā implants gluži kā mazs “puzles gabaliņš” pielāgojas kaula struktūrai, sekmīgi ieaug kaula audos, integrējas, kļūstot par daļu no tā.

Biomehānika

Ankylos implantu dizains ir izstrādāts, lai uz tā veidotais zona kronis amortizētos mutē, nodrošinātu mehānisko stiprību, pareizi sadalītu slodzi ēdot, kožot, košļājot. Ankylos implanta vītne ir izveidota tā, lai tas tiktu precīzi ievietots tam paredzētajā vietā, nofiksētos un ieaugtu kaula audos. Tādējādi implants nodrošina slodzi žoklī, novērš kaula atrofijas procesus, sekmē stabilus, veselīgus cietos un mīkstos audus*.

Radīts Tev

Lai aizvietotu iztrūkstošu zobu, tiek veidots katram pacientam individuāls risinājums – tieši Jums veidots zoba kronis, kas tiks balstīts uz implanta. Katram cilvēkam ir pilnīgi atšķirīgi zobi (ne velti cilvēkus identificē pēc zobiem un pirkstu nospiedumiem), tad tas nozīmē, ka nav iespējas masveidā saražot jau gatavus zobu kroņus, ko varētu pielietot protezēšanā. Katrs zoba kronis tiek veidots tieši konkrētajam pacientam, ko izgatavo zobārsts-protēzists sadarbībā ar zobu tehnisko laboratoriju. Aiz viena zoba slēpjas veselas komandas darbs, kas, protams, atspoguļojas arī kopējās ārstēšanas izmaksās. To, cik dabīgs izskats un izturīgs protezēšanas risinājums tas būs jūsu mutē, atkarīgs no materiāliem un precizitātes, visas zoba kroņa izgatavošanas “ražošanas” ķēdesposmiem. Lai izgatavotu zoba kroni, kas balstīts uz zoba implanta ir nepieciešamas vairākas dienas un vismaz 5 cilvēku komandas darbs. Diemžēl par šo ne katrs pacients ir informēts brīdī, kad rodas jautājumi par izmaksām.

Titāns

Titāns ir ļoti izturīgs, bet tajā pat laikā viegls materiāls, kuru nespēj saēst pat jūras ūdens un hlors, tā sakausējumus izmanto kosmosa, militārajās nozarēs un arī medicīnā (gūžu un ceļa locītavu protēžu, kaulu plākšņu un skrūvju izgatavošanā) - arī zobārstniecībā izgatavo zobu implantus.

Lai gan dabā titāns nav sastopams brīvā veidā,  bet galvenokārt ir sastopams rūdās un kā piemaisījums citu metālu rūdām. Titānu iegūst no tetrahlorīda, kuru pēc tam attīra un reducē inertu gāzu atmosfērā ar magniju. Šī ir diezgan dārga metode. Titāna kvalitāti un īpašības nosaka tā pakāpes un piemaisījumi, tā attīrīšana.

Medicīnā izmantojamos ķirurģiskā titāna sakausējumus parasti tos ražo no apstrādātiem vai lietiem stieņu materiāliem, izmantojot CNC, CAD apstrādi vai pulvermetalurģiju. Katrai no šīm metodēm ir raksturīgas priekšrocības un trūkumi. Apstrādātajiem izstrādājumiem ir lieli materiālu zudumi. Ar 3D printēšanas tehnoloģijām ir realizēta iespēja izgatavot individuāli izgatavotus medicīnas implantus (piemēram, gūžas locītavas). Ražošanas parametri lielā mērā ietekmē izstrādājuma mikrostruktūru, kur, piemēram, ātrs dzesēšanas ātrums apvienojumā ar zemu kausēšanas pakāpi noved pie dominējošās martensīta alfa-primārās fāzes veidošanās, iegūstot ļoti cietu produktu. Taču medicīnā izmantotajiem titāna sakausējumiem katra nianse ir ļoti būtiska. Ļoti ciets titāna sakausējums medicīnā nozīmē to, ka būs slikta amortizācija, jo cilvēka kauliem ir atšķirīgs blīvums. Līdz ar to ir nepieciešama ļoti rūpīga ražošanas procesu un kvalitātes kontrole, lai medicīnā izmantotais ķirurģiskais titāns “sadzīvotu” ar kaula audiem.

Ti6Al7Nb pakāpēs titāna sakausējumiem ir īpaši augstas izturība apvienojumā ar izcilu bioloģisko savienojamību tieši ķirurģiskiem implantiem, kurus Izmanto, medicīnā - piemēram gūžas locītavu nomaiņai, to izmanto klīniski kopš 1986. gada.

Iespējams, ka titāns nav dārgs materiāls, bet tā attīrīšanas, apstrādes un ražošanas process ir.

Zinātniskie pētījumi

Lai visi šie pamatnosacījumi tiktu izpildīti un ilgtermiņā dotu labu estētisku un funkcionālu rezultātu, Ankylos implantu ražotāji ir ieguldījuši vairākus miljonus zinātniskos pētījumos, uz kuriem pamatojoties implantu un protezēšanas komponentu sistēma tiek pilnveidota.

Lētās implantu sistēmas nevar atļauties investēt zinātniskajos pētījumos, tās “pieņem”, ka viņu radītais dizains, implanta vītnes forma, izmērs un protezēšanas komponenti spēj sadalīt slodzi, bet tam nav zinātniska pamatojuma. Tās nevar dot kvalitātes garantijas izmantotajiem materiāliem un rezultātam ilgtermiņā.

Sākot no izejvielu iepirkuma, visa ražošanas ķēde tiek pakļauta sevišķi stingriem kvalitātes kontroles standartiem. Ankylos ir viena no vecākajām implantu sistēmām pasaulē, un ir atzītākā arī Latvijā. To kvalitāti apliecina vieta premium implantu vidū. Ankylos sistēmas ražotāji ik gadu investē nopietnos zinātniskos pētījumos, ko diemžēl nevar atļauties lēto implantu sistēmu ražotāji.

Stingra kvalitātes kontrole

Implanti ir pārbaudīti, ievērojot stingrus kvalitātes kontroles standartus. Desmitiem gadu ilgā pieredze, klīniskie testi un ilgtermiņa ieguldījumi zinātniskajos pētījumos, nodrošina maksimālu drošību. Dentsply Sirona Implants sistēmai Ankylos ir pārstāvniecības  vairāk nekā 60 valstīs, un tie nodrošina zobārstus ar zobu implantiem visā pasaulē. Jūs variet būt pilnīgi droši, ka Ankylos sistēmas atbilst visiem spēkā esošajiem tiesību aktiem un standartiem attiecībā uz medicīnas iekārtām un materiāliem. Ankylos zobu implanti ir ražoti Vācijā ar visaugstāko precizitāti un pasaulē ir pazīstami ar izcilo kvalitāti.

Lai mīkstie audi ap zoba kroni ieņemtu dabisku apjomu un formu un neradītu estētiskus defektus. .Jā, materiāli un instrumenti, kas tiek izmantoti ārstēšanas procesā arī ietekmē zobu implantu izmaksas.Gan medicīnas materiāli implantācijas laikā, gan tieši implantu ievietošanai paredzētie instrumenti, ķirurģijas materiāli un iekārtas, kas paredzēti tieši zobu implantācijai ir investīcija gan zobārstam, gan zobārstniecības praksei.

Cilvēku resursi

Vēl viens faktors, kas jāņem vērā, ir jūsu smaida atjaunošanas procesā ir iesaistītā komanda. Zobu implantu ievietošanas procedūras izmaksas zināmā nosaka arī ārsta darbs – speciālista prasmes, pieredze šajā jomā un kompetence, gan ievietojot pašu implantu, kā arī vēlāk izgatavojot zoba kroni. Pati implantācija aizņem vidēji 1h, taču tas ir ļoti atbildīgs process ārstam, kas prasa izcilu precizitāti, zināšanas. Dzīšanas periodā un integrācijas laikā, ārsts pārliecinās un monitorē implanta ieaugšanas procesus, veic uzturošo terapiju.

Ņemot vērā visus šos faktorus, varam izprast, kā veidojas zobu implantu cenas, kā veidojas medicīnas manipulāciju izmaksas. Kad runa ir par veselību, mēs vēlamies saņemt kvalitāti, uz kuru varam paļauties, jo tās taču tiešā veidā skar mūsu veselību.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti