Zobu implanti

Vai zobu implanta izmēram ir nozīme?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ja esat apsvēris domu par iztrūkstošu zobu aizvietošanu ar zobu implantiem, tad ļoti iespējams, jums ir radies jautājums - kāds implants būtu man piemērotākais, kādu implantu sistēmu man izvēlēties… un kā es zināšu vai implanta izmēram ir būtiska nozīme? Tieši šos jautājums tad arī apskatīsim šajā rakstā.

Katru dienu zobārsti un mutes un sejas žokļu ķirurgi saskaras ar šo jautājumu - kāds ir pareizais implanta diametrs, kas būtu jāizmanto konkrētā klīniskajā situācijā.

Ja esat izvēlējies atzītu un pārbaudītu implantu sistēmu, tad par implanta izmēru, diametru un pozīciju jums vairs nav jāuztraucas, jo par to jūsu vietā domās mutes un sejas žokļu ķirurgs, kurš plānos implantāciju. Bet, neskatoties uz to, jūs droši vien māc ziņkāre, pēc kādiem principiem ārsts izvēlas īsto implanta izmēru?

Biomehānika un zobu implanti

Citiem vārdiem - tā ir cilvēka ķermeņa biomehānika, kas ietekmē dzīšanas procesus un protezēšanas stabilitāti un funkciju pacienta mutē.

Jo lielāka izmēra implants - jo ilgāks būs tā integrāciijas laiks kaula audos - žokļa kaulā. Kā zināms, mutē visi zobi nav vienādi - priekšējie zobi, sānu zobi un molāri atšķiras - tāpat atšķiras cilvēku tipi - kam ģenētiski ir mazi un smalki zobi, mazs žoklis un zobu forma, un ir cilvēki ar izteiktu, izteiksmīgu zobu formu. Šie ir daži no faktoriem, ko izvērtē ārsts, lai aizvietotu iztrūkstošu zobu ar implantu.

Otrs būtisks moments - audu apjoms un stabilitāte iztrūkstošā zoba vietā un ap to. Cik daudz cieto audu (kauls) un mīksto audu (smaganas) ir implantam paredzētajā vietā - vai tam būs stabils pamats, kur integrēties, vai mīkstie audi veidos estētisku rezultātu pie protezēšanas, cik stabils būs implants un audi pēc implantācijas?

Lielāks implanta diametrs veicina labāku slodzes sadalījumu kaula audos un lielāku izturību, stabilitāti protezēšanas risinājumam - zoba kronim. Tādējādi no biomehāniskās un klīniskās efektivitātes viedokļa implanta izmēram, diametram un garumam jābūt pēc iespējas lielākam. Tomēr viss nav tik viennozīmīgi - implanta izmēru būtiski ierobežo žokļa izmēri, kā arī citas augšējās sejas anatomiskās struktūras. Turklāt, lai nodrošinātu labus dzīšanas un integrācijas procesus, implantam jābūt integrētam un ietvertam kaulā. Tādējādi no bioloģiskā un klīniskā viedokļa implanta izmēriem jābūt arī pietiekami maziem, lai pacients saņemtu labu rezultātu. Implanta ievietošanai ir nepieciešams gan noteikts kaula biezums, gan augstums.

Anatomiskie parametri un telpiskās proporcijas

Zobu implantu veidi

Pasaulē ir vairāk nekā 60 dažādu zobu implantu un to materiālu ražotāju, taču 5 implantu sistēmas ir atzītas un tās izmanato zobārsti gadījumos, kad ir jāaizvieto viens vai vairāki zobi (uz implantu balstīts zoba kronis, vai uz implantiem balstīts tilts vai lokveida (pilna) protēze.) Viena no populārākajām un atzītākajām ir Vācijā izstrādātā zobu implantu sistēma Ankylos, kas piedāvā plašas iespējas zobārstam un pacientam - jebkurai klīniskajai situācijai. Šī ir sistēma, kas piedāvā arī īsos implantus, kas der situācijās, kad ir ierobežots kaula un mīksto audu apjoms, taču pieteikams tieši īsā implanta stabilitātei. Ko tas nozīmē pacientam - īsāk sakot, zobu implantāciju varēsiet veikt bez kaula un mīksto audu transplantācijas, kas ievērojami ietekmē ārstēšanas izmaksas, un ārstēšanas laiku, ievērojami samazina diskomfortu dzīšanas procesu laikā.

Izmēri

Implantus var identificēt pēc to garuma un diametra. Pateicoties digitālajām tehnoloģijām, ārstam ir iespēja digitāli plānot un noteikt implanta izmēru ļoti precīzi attiecībā pret konkrētā pacienta situāciju mutē - kaula apjomu, blakus esošajiem zobiem. Tas ļauj paredzēt jau gala protezēšanas rezultātu vēl pirms implanta ievietošanas.

Standarta implantiem diametrs variē no 3,5 mm līdz 4,2 mm. Tie parasti ir priekšējie zobi. Lielāka diametra implantus parasti ievieto mutes aizmugurē, lai aizstātu molārus jeb lielos” zobus, taču nebūs divu vienādu cilvēku ar identisku situāciju mutē, viss ir atkarīgs no kaula apjoma un paša cilvēka biotipa, anatomijas - zobārsts individuāli jums noteiks implanta izmēru, diametru. Tieši implanta izmēram ir būtiska nozīme - lai pacientam varēru izveidot labu protezēšanas risinājumu, tas būtu funkcionāls, stabils un estētisks.

Zobārstniecības speciālisti, kuri ievieto implantus

Parasti zobu implantus ievieto sertificēti mutes, sejas un žokļu ķirurgs vai sertificēts vispārējs zobārsts, kuri ir ieguvuši attiecīgās zināšanas un pieredzi šajā jomā, savukārt protezēšanu var veikt sertificēts zobārsts - protēzists.

Mūsdienās arvien vairāk pacientu izvēlas trūkstošos zobus aizstāt ar zobu implantiem vai esošās standarta zoba protēzes balstīt uz implantiem, lai būtu funkcionāls, estētisks un labs rezultāts ilgtermiņā.

Implanti ir risinājums, arī tad, ja pacientam, piemēram, augšžoklī nav neviena zoba, bet izņemamā protēze traucē ēst, runāt, par smaidīšanu vispār nerunājot. Nav nepieciešams ievietot implantu katra zaudētā zoba vietā, bet gan uz četriem vai sešiem implantiem balstīt pilno protēzi, kas var būt izņemama vai fiksēta mutē.

Kādu implantu sistēmu izvēlēties?

Implantu sistēmas ir dažādas, zobārstniecībai attīstoties - tirgū parādījās ļoti daudz dažādu risinājumu, taču lielākā daļa, kas bija sastopamas pirms 20 gadiem, to dizains ir krietni mainījies, un tagad tās ir reti vai nav pieejamas vispār. Ko tas nozīmē pacientam - tas, ka svarīgi izvēlēties un jautāt ārstam kvalitatīvu un uzticamu risinājumu, kas spēs nodrošināt protezēšanas risinājumus arī pēc vairākiem gadiem, gadījumā, ja situācija jūsu mutē laika gaitā mainīsies. Tāpat izvēloties implantu sistēmu, kas ir zinātniski pārbaudīta, kas iegulda zinātniksjos pētījumos un var sniegt jums kvalitātes garantijas.

Piemēram, zobu implantu sistēma Ankylos. Aizvietojot zobus tieši ar Ankylos zobu implantiem, Jūs iegūsiet ne tikai skaistu smaidu, bet vairākus citus ieguvumus ilgtermiņā. Ankylos implantu sistēmas protezēšanas komponentes ir iespējams pārveidot un mainīt ilgtremiņā. Zobu implanti Ankylos ir pielāgojami ikvienai klīniskai situācijai. Plašais protezēšanas komponenšu klāsts dos ideālu risinājumu gan ārstam, gan pacientam.

Ankylos implantu sistēma ir viena no vecākajām implantu sistēmām zobārstniecībā, kas veidota ar Vācijas kvalitātes zīmi. Šo sistēmu 1985. gadā izgudroja prof.Nentvigs, tirgū tā nonākusi pēc tam 1987. gadā. Šai implantu sistēmai gadu gaitā ir veiktas tikai nelielas izmaiņas, taču tā ir viena no top implantu sistēmām, ko izvēlās pacienti un ārsti tieši tās pielāgojamības un iespēju dēļ.

Šīs sistēmas galvenās iezīmes, ieskaitot implantu izmērus, diametrus, ir progresīvais vītnes dizains un konusveida savienojums, kas pacientam dod ātru, mūsdienīgu un inovatīvu risinājumu, paātrina dzīšanu, ietaupa ārstēšanas izmaksas un galvenais, ārstēšanai paredzēto laiku.

Vēlies uzzināt par iespējām un risinājumiem ar zobu implantiem? Piesakies konsultācijai pie kāda no atzītākajiem un pierdzes bagātajiem zobārstiem, kas strādā ar zobu implantiem Latvijā.

Atrast sev tuvāko speciālistu.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti