Smaids

Kāpēc ir svarīgi tīrīt mēli

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Pat ja esi izcilnieks mutes higiēnas jomā, kas tīra zobus divas reizes dienā, regulāri lieto zobu diegu un apzinīgi apmeklē zobārstu, lai pārbaudītu mutes dobuma veselību, Tu, iespējams, aizmirsti par kādu nozīmīgu soli – mēles kopšanu. Vai zināji, ka lielākā daļa baktēriju mutē uzkrājas nevis uz zobiem, bet tieši uz mēles? Savlaicīgi to nenotīrot, mēles aplikums var radīt daudzas mutes dobuma problēmas.

Uzzini, kā mēles tīrīšana var uzlabot Tava mutes dobuma veselību un kā to darīt pareizi!

Mēles nozīme mutes dobumā

Mēle ir viens no spēcīgākajiem mūsu ķermeņa muskuļiem, un tai piemīt izcilas spējas – gan ļaut sajust ēdiena un dzēriena garšu un palīdzēt to norīt, gan arī veidot runu, dziedāt, atspoguļot organismā notiekošo un kaislīgi skūpstīties. 

Lai gan šķiet, ka mēle ir plakans orgāns, patiesībā uz tās ir tūkstošiem izciļņu – garšas kārpiņas un īpašas bārkstiņas. Ap tām ik dienu krājas baktērijas, kuras mutes mitrajā, siltajā un barības vielām bagātajā vidē jūtas kā septītajās debesīs. Liela daļa šo baktēriju ir labas un veicina veselīgu vidi, tomēr citas nav tik draudzīgas – tās ne vien rada nepatīkamu elpu, bet arī kopā ar pārtikas atliekām un atmirušajām šūnām veido baltu, dzeltenīgu vai pelēcīgu aplikumu uz mēles. Tas laika gaitā var veicināt zobu bojāšanos, smaganu iekaisumu un citas problēmas.

Kāpēc mēle jātīra

Regulāri tīrot mēli, Tu būsi tikai ieguvējs. Lūk, galvenie iemesli atbrīvoties no aplikuma! 

Kā pareizi tīrīt mēli

1. Vēlams, divas reizes dienā – no rīta un vakarā pirms zobu tīrīšanas, jo, to tīrot pēdējo, aplikums no mēles atkal var nonāk uz zobiem. No rīta mēdz būt slinkums vai steiga, bet vakara mēles tīrīšanu izlaist nevajadzētu, jo uz tās dienas laikā līdz ar baktērijām ir uzkrājušās arī pārtikas atliekas.

2. Ar pareizu instrumentu. Vislabāk mēli notīrīs speciāls mēles tīrītājs no plastmasas, niķeļa vai vara, kas vizuāli atgādina siera griežamo, – ar to aplikumu var ātri un kvalitatīvi novilkt no mēles virsmas. 

Tu noteikti esi pamanījis, ka dažām zobu birstēm galviņas otra puse ir rievota – ražotājs to ir paredzējis mēles tīrīšanai, piedāvājot Tev “divi vienā” iespēju. Ja godīgi, no šāda tīrītāja jēga ir visai maza, jo rievojums ir pārāk maigs, lai noņemtu aplikumu kvalitatīvi. 

Aplikuma noslaucīšanai noderēs arī zobu birste ar mīkstiem sariņiem, bet no cietākām birstēm ieteicams izvairīties, lai neradītu mēlē mikrobrūcītes un neveicinātu baktēriju uzkrāšanos. 

Mēli var tīrīt arī ar sudraba ēdamkaroti. Kāpēc sudraba? Pavisam vienkārši – tam piemīt antibakteriālas īpašības. Karotei gan nevajadzētu būt pārāk ieapaļai, citādi aplikumu neizdosies noņemt pilnībā.

3. Ar pareizu tehniku. Te noderēs bērnībā apgūtās mēles rādīšanas prasmes, jo, lai mēli notīrītu pēc iespējas kvalitatīvāk, tā maksimāli jāizbāž laukā un jāsasprindzina. Tad ņem mēles tīrītāju, savu mīksto zobu birsti vai sudraba karoti un lēni slaukošām kustībām velc no mēles saknes uz galiņu, maigi, bet noteikti spiežot instrumentu pie mēles. Neaizmirsti pēc tam izskalot muti ar ūdeni. 

! Atceries parūpēties arī par mēles tīrītāju – to ieteicams mazgāt ziepjūdenī vai apstrādāt ar ūdeņraža pārskābi. Ja mēles tīrīšanai izmanto zobu birsti, maini to reizi trīs mēnešos, jo baktērijas mēdz uzkrāties arī starp birstes sariņiem. 

Mēles tīrīšana prasa vien nieka 10–15 sekundes, kas nav daudz, salīdzinot ar ieguvumu no šīs procedūras – tīrāku, veselāku un svaigāku mutes dobumu un mazāk problēmu nākotnē. 

Rūpes par mutes higiēnu un regulāri zobārsta apmeklējumi Tev palīdzēs allaž lepoties ar skaistu un veselīgu smaidu. 

Ja Tev radušies kādi jautājumi saistībā ar mutes dobuma kopšanu vai arī nepieciešama ārstnieciska palīdzība, droši vērsies pie kāda no mūsu smaida ekspertiem: www.smaidaeksperti.lv

Piesakies konsultācijai

Citi raksti