Zobi

Kā rodas bailes no zobārstiem un kā ar to cīnīties?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Bailes pieder pie pamata emocijām un pašas par sevi ir kā atbildes reakcija uz fiziskiem vai emocionāliem draudiem. Baiļu izjūta cilvēkā var rasties arī kā reakcija, ko izraisa pagātnē iegūtā negatīvā pieredze.

Protams, daudzās situācijās bailes ir kā pozitīva cilvēka reakcija, jo tās var pasargāt cilvēkus no briesmām - bailes cilvēku mobilizē un gan fizioloģiski, gan psihiski sagatavo cilvēku aizsargreakcijai. Bet jāsaprot ir tas, ka bailes ne vienmēr ir pamatotas, tādas bailes mums var traucēt dzīvot un pat attīstīties, jo neļauj vai ierobežo mūsu rīcībspēju (1).

Runājot konkrēti par bailēm no zobārsta, ir jāizšķir divi būtiski atšķirīgi stāvokļi, pirmais - bailes no nepatīkamām sajūtām (sapēm), kas parasti aprobežojas ar nelielām un pārsvarā kontrolējamām un salīdzinoši viegli pārvaramām bailēm un trauksmi. Otrs stāvoklis ir jau psihiskās veselības traucējums, kas izpaužas kā fobija no specifiskām lietām un situācijām. Fobiju no zobārsta sauc par somatofobiju (3).

Nelielas bailes, trauksme no zobārsta ir viegli pārvaramas. Ja jums rodas šādas nelielas nepatīkamas izjūtas, tad par iemeslu visdrīzāk kalpo paša vai kāda tuvinieka pieredze, kas, acīmredzot, nav bijusi laba vai patīkama.(4) Iespējams, šādas bailes ir radušās no padomju laika zobārstniecības pieredzes vai nostāstiem, kad visa zobu ārstēšana pagāja lielā steigā, pacientiem nepievērsa individuālu un pastiprinātu pieeju. Šajā laikā zobu labošana pārsvarā notika pavirši. To nekādā gadījumā nevar salīdzināt ar mūsdienu zobu ārstēšanu, kad katram pacientam ir individuāla pieeja, tiek izstrādāts individuāls ārstēšanas plāns, ja tāds ir nepieciešamas. Pacienti tiek izglītoti, kā arī paši var izglītoties sev saistošajās tēmās.

Vēl kā iemesls, kāpēc rodas bailes, var būt neveiksmīga vai nievājoša, neiecietīga zobārstniecības pieredze, kuras laikā pacients ir izjutis lielas sāpes vai pazemojumu. Sāpes un pazemojums ir ļoti liels stresa faktors, kas var ļoti spilgti iespiesties atmiņā, un, iedomājoties par to vien, pacientam var rasties nepatīkamas sajūtas. Atceries - ja senā vai ne tik senā pagātnē tev kā pacientam ir bijusi nepatīkama pieredze, apmeklējot zobārstu, tad tagad vairs nav nekāda iemesla no zobārsta baidīties, jo tehnoloģijas attīstās, tāpat arī ārstniecības metodes. Mūsdienās izmantotās metodes ir pilnīgi drošas un pacients neizjūt gandrīz nekādas sāpes.

  1. Pirmkārt, mazināt savas bailes, runājot ar savu zobārstu, skaidrojot, kas jūsos rada satraukumu. Ārsts spēs atbildēt uz jautājumiem, kā arī mazināt satraukumu, pievēršot vairāk uzmanības jums, jūsu komfortam, ar jums vairāk aprunājoties un izskaidrojot notiekošos procesus, to būtību un nepieciešamību (6).
  2. Informāciju par jums interesējošiem procesiem pirms zobārsta apmeklējuma var arī smelties interneta vidē, tādējādi remdējot savu neziņu, kā arī iespējamās bailes.
  3. Lūgt ārstam papildus anestēziju, ja tas iespējams. Parasti ārsti, zinot par īpašu zobu jutīgumu vai zemu pacienta sāpju slieksni, vai redzot, ka pacients ir satraukts, paši ik pa laikam apjautājas, vai ar pacientu viss ir kārtībā, vai nekas nesāp u.tml. Kā arī ārsts, redzot pacientu grimases, visbiežāk var pateikt brīžus, kad pacients nejūtas labi, vai viņu ir pārņēmušas kādas nepatīkamas sajūtas vai bažas (7).
  4. Daudzi cilvēki baidās kļūt bezpalīdzīgi, viņi baidās būt situācijās, kurās nav noteicēji un nespēj neko kontrolēt, tāpēc, ja pacientam ir šādas bailes, ārstam ir jāpalīdz pacientam sajusties kā situācijas noteicējam, jādod pacientam iespēju pie konkrēta žesta vai grimases apstādināt procesu u.tml.
  5. Ja iespējams, zobārsta apmeklējumu plānot pēc iespējas ātrāk (gan datuma, gan laika ziņā – pēc iespējas agrāk), lai nebūtu pārāk liels laiks, ko pavadīt domās par gaidāmo apmeklējumu.
  6. Iespējams, jums atbrīvoties palīdzēs mūzika, tāpēc, ja ārsts atļauj un jums tas ir nepieciešams, procedūras laikā jūs varat klausīties sev patīkamus mūzikas ierakstus.

Stomafobija ir izteiktas, spēcīgas, neizskaidrojamas bailes, kuras ir grūti apslāpēt un nav kontrolējamas, tā ir daudz nopietnāka problēma, nekā iepriekš minētā trauksme (nelielas, bet pārvaramas bailes) no zobārsta.  Stomafobijas bailes ir pārspīlētas, un visdrīzāk nepamatotas, tās noteikti var kļūt traucējošas. Piemēram, tās var rasties pat iedomājoties par zobārstu, sajūtot kādas specifiskas zobārstniecībā lietotu izejvielu smakas, izdzirdot kādu zobārsta instrumentu skaņas, u.tml. Stomofobijas pazīmes ir sekojošas: trauksme un nepamatota sāpju sajūta, pat pirms zobārsta apmeklējuma un fiziska reakcija uz bailēm, piemēram, pastiprināta svīšana, trīcēšana, slikta dūša, panikas lēkmes, nespēja aizmigt nakti pirms zobārsta apmeklējuma, citi cilvēki sajūtas slimi pirms zobārsta apmeklējuma vai šāda sajūta viņus pārņem atrodoties zobārsta uzgaidāmajā telpā, u.tml (8). Šādas bailes var būt ļoti bīstamas, jo var būt gadījumi, kad cilvēks tik ilgi izvairās no zobārsta apmeklējuma, ka noved savu zobu veselību līdz pat katastrofālam stāvoklim, smagām infekcijām un zobu un smaganu slimībām. Labā ziņa ir tā ka šī fobija ir ārstējama.

Iespējas, kā mazināt stomafobiju:

  1. Pirmais solis noteikti ir pašam apzināties, ka jums pastāv šādas pārmērīgas bailes;
  2. Pirms zobārsta apmeklējuma lietot pret stresa zāles (pirms uzsākat šādu un jeb kuru citu zāļu lietošanu noteikti ir konsultējaties ar savu ģimenes ārstu, farmaceitu vai psihiatru) (9);
  3. Izmēģināt kognitīvi biheiviorālo terapiju, kur psihologs vai psihoterapeits piedāvā konkrētus risinājumus pacientiem, ar konkrēto fobiju. Kognitīvi biheiviorālajā terapijā tiek strādāts ar konkrēto nevēlamo uzvedību - šajā gadījumā fobija un tās izpausmes - un tās labošanu uz veselīgu uzvedību. Psihoterapija var palīdzēt izzināt baiļu izcelsmi un, iespējams, šādas bailes izkliedēt (5);

Skaidrs ir viens, ka jebkura apzināta vai neapzināta izvairīšanās no zobārsta var novest pie smagām sekām, pastāv lielāki riski saslimt ar smaganu slimībām, u.tml., kā arī pat iespēja zaudēt zobus pavisam. Jāņem vērā, ka tas var būtiski ietekmēt ne tikai mūsu veselību, bet arī dzīves kvalitāti kopumā, jo cilvēks ar sev pašam netīkamu smaidu (zobiem) visdrīzāk pats jutīsies sociāli ierobežotāks, nedrošāks. Iespējams šādu zobu/smaida īpašnieki izvairīsies no cilvēkiem, piesegs savu smaidu, nejutīsies tik brīvi, kā tas būtu skaista smaida/zobu īpašniekiem. Zobu veselība un to izskats mūs psiholoģiski var ietekmēt tik daudz, ka tas pat var radīt sarežģījumus mūsu personīgajā vai profesionālajā dzīvē, jo tiek negatīvi ietekmēts mūsu pašvērtējums. Tāpēc, ir ļoti svarīgi apzināt sevī bailes un nepieciešamības gadījumā lūgt speciālista vai sava zobārsta palīdzību. Bailes no zobārsta vari arī atvieglot, izmantojot anestēziju (narkozi). Lasi par anestēziju. 

Un vienmēr jāatceras – ārsti ir šeit, lai Jums palīdzētu.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti